تبیان، دستیار زندگی
میلیاریا (عرق سوز) اصطلاح پزشکی برای بیماری پوستی ناشی از گرما است که به شکل گیری برجستگی های کوچک قرمز روی بخشی از بدن مانند پشت یا گردن منجر می شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عرق سوز شدن در هوای گرم

میلیاریا (عرق سوز) اصطلاح پزشکی برای بیماری پوستی ناشی از گرما است که به شکل گیری برجستگی های کوچک قرمز روی بخشی از بدن مانند پشت یا گردن منجر می شود. عرق سوز زمانی رخ می دهد که قطره های ریز عرق به واسطه مسدود شدن منافذ پوستی گرفتار می شوند.

بخش سلامت تبیان

عرق سوز

قطرات عرق به دام افتاده در پوست ممکن است موجب التهاب و خارش در اطراف منافذ عرق شوند. عرق سوز در نوزادان بسیار رایج است، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. این شرایط به ویژه پس از تعریق مکرر در محیطی گرم و مرطوب شکل می گیرد. عرق سوز ممکن است همانند تاول های کوچک یا دانه دانه شدن پوست به نظر برسد.

انواع عرق سوز

سه نوع عرق سوز یا راش گرمایی وجود دارد:

شفاف (Miliaria Crystallina): شکل خفیف از عرق سوز است و به طور معمول تاول ها، خارش یا درد ندارند.

قرمز (Miliaria Rubra): در عمق بیشتر از لایه بیرونی پوست رخ می دهدو خارش دار همراه با جوش های قرمز است و احساس گرمای شدید در نوزادان و بزرگسالان وجود دارد.

عمیق (Miliaria Profunda): شکل کمتر رایج است. به طور معمول بزرگسالان پس از رویدادهای مکرر راش گرمایی آن را تجربه می کنند، ضایعات گوشتی رنگی قابل مشاهده هستند.

افراد در معرض خطر راش گرمایی

هر فردی به ویژه در محیط هایی خاص مانند مناطق گرم و مرطوب می تواند راش گرمایی را تجربه کند. برخی افراد بیشتر مستعد ابتلا به این شرایط هستند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیشگیری از راش گرمایی بهترین درمان برای آن محسوب می شود. در همین راستا، از حضور در محیط های گرم پرهیز کرده و به محیط های خنک‌تر پناه ببرید

نوزادان ، کودکان زیر چهار سال ، ورزشکاران یا افرادی که در محیط های گرم ورزش می کنند، افراد چاق یا دارای اضافه وزن ، بیماران فاقد توانایی حرکت، افراد مبتلا به فقدان مادرزادی تعریق یا تعریق کم، نیروهای نظامی.

علت راش گرمایی

راش گرمایی یا عرق سوز در نتیجه انسداد مجاری عرق و فولیکول های موی روی پوست شکل می گیرد. غدد عرق مسدود شده که عرق در آنها به دام افتاده است، به شکل گیری برآمدگی هایی روی پوست منجر می شوند. عرق انسان (با محتوای نمک بالای خود) یک محرک پوست بسیار قوی محسوب می شود و ممکن است موجب راش های پوستی شود. شستشوی عرق به آرامی با آب و صابون ملایم اهمیت دارد.

عوامل تشدید کننده راش گرمایی

- رطوبت زیاد

- دمای بالا

- جکوزی، سونا و اتاق بخار

- تب

- آفتاب سوختگی

- تعریق بیش از اندازه

- لباس های تنگ و پارچه های پلاستیکی

نشانه های راش گرمایی

راش گرمایی به طور معمول به صورت برآمدگی های کوچک در ورودی غدد عرق پدیدار می شود. در برخی مناطق امکان مشاهده وصله های قرمز یا صورتی پوست وجود دارد. راش گرمایی پیشرفته‌تر می تواند با درجات شدیدتر از سوزش و تاول های بزرگتر و جوش های قرمز بزرگتر همراه باشد. برخی افراد مبتلا به راش گرمایی ممکن است به شدت احساس خارش کنند، در شرایطی که برخی دیگر هیچ نشانه تحریک کننده ای ندارند.

اگر راش با نشانه های چشمگیر دیگر مانند سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و غیره همراه بود، فرد به مراقبت پزشکی نیاز دارد

هر قسمتی از بدن که دارای غدد عرق است می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد. از جمله مناطق مشخص می توان به این موارد اشاره کرد: صورت، گردن، پشت، شکم، زیر سینه، کشاله ران، چین آرنج و باسن.

درمان های خانگی راش گرمایی

پیشگیری از راش گرمایی بهترین درمان برای آن محسوب می شود. در همین راستا، از حضور در محیط های گرم پرهیز کرده و به محیط های خنک‌تر پناه ببرید. استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع، و محدود کردن فعالیت جسمانی در محیط های گرم می تواند به پیشگیری از راش گرمایی کمک کند.

درمان های خانگی برای راش گرمایی شامل شسشوی محل تحت تاثیر قرار گرفته با صابون ملایم و آب و سپس خشک کردن این منطقه به آرامی می شود. همچنین، در یک محیط گرم از پوشاکی استفاده کنید که اجازه تنفس به پوست را می دهند.

آبرسانی به بدن را فراموش نکرده و برای جلوگیری از کم آبی بدن در محیط های گرم به میزان کافی آب بنوشید. آب می تواند دمای بدن را نیز کاهش دهد.

از تماس پوست با پوست با استفاده از یک پارچه نخی تمیز بین چین های پوست مانند زیر سینه یا شکم جلوگیری کنید. همچنین، می توانید از کمپرس سرد روی منطقه تحت تاثیر قرار گرفته استفاده کنید، اما کمپرس بیش از 20 دقیقه در هر ساعت نباید روی منطقه باقی بماند.

برهنه شدن ممکن است بدن را خنک‌تر نگه دارد، اما از تعریق به ویژه در مناطقی مانند زیر سینه، چین شکم یا چین های باسن جلوگیری نمی کند. بهتر است از پارچه های جاذب، نخی و سبک که مناطق چین پوست را از یکدیگر جدا می کنند، استفاده شود.

در صورت عدم بهبودی راش گرمایی با درمان های خانگی ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز باشد.

عرق سوز

مراقبت پزشکی

اگر راش با استفاده از درمان های خانگی بهبود نیافت یا پس از چند روز شرایط آن وخیم‌تر شد، مراجعه به پزشک برای حصول اطمینان از عدم ابتلا به عفونت باکتریایی یا دیگر دلایل شکل گیری راش توصیه می شود. اگر راش با نشانه های چشمگیر دیگر مانند سرگیجه، درد در قفسه سینه، تنگی نفس و غیره همراه بود، فرد به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

اگر راش با نشانه های زیر همراه باشد نیاز به مراقبت پزشکی فوری وجود دارد:

تب

سردرد

حالت تهوع

سرگیجه

استفراغ

بیماری هایی که راش گرمایی نیستند

انواع دیگری از راش پوستی وجود دارند که شبیه به راش گرمایی به نظر می رسند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لباس های تهیه شده از پارچه هایی که به پوست اجازه تنفس می دهند، مانند لباس نخی را استفاده کنید

فولیکولیت (یک عفونت باکتریایی پوست)، آکنه، اگزما، راش آلرژیک، واکنش به دارو یا مواد مخدر، بیماری گراور (موجب شکل گیری جوش هایی روی شکم و سینه می شود که با گرما شرایط وخیم‌تری پیدا می کند) و داروی نیاسین (در برخی افراد موجب گرگرفتگی کلی بدن و جوش هایی مانند راش گرمایی می شود که در چند ساعت بهبود می یابد)

جلوگیری از راش گرمایی

- لباس های تهیه شده از پارچه هایی که به پوست اجازه تنفس می دهند، مانند لباس نخی را استفاده کنید.

- از پوشیدن لباس های تهیه شده از پلی استر و نایلون پرهیز کنید.

- با استفاده از وسایل سرمایشی در فصل گرما، دمای اتاق را در حد مطلوب نگه دارید.

- نوزادان و کودکان نوپا باید خشک و خنک نگه داشته شوند.

- سرازیر شدن آب دهان و بینی نوزاد می تواند انسداد هر چه بیشتر مجاری عرق و فولیکول های مو را موجب شده و به شکل گیری راش گرمایی روی گونه های صورت منجر شود.

- بیمارانی که توانایی حرکت ندارند و روی تخت یا ویلچر قرار دارند، باید به طور مرتب حرکت داده شوند تا از تعریق مداوم و انسداد در یک ناحیه پرهیز شود.

عوارض راش گرمایی

در شرایطی که راش گرمای به سکته گرمایی یا گرمازدگی منجر نمی شود، ولی هر دو شرایط به ندرت ممکن است در یک فرد رخ دهند. راش گرمایی بسیار شایع است و یک بیماری محدود به پوست است، در شرایطی که سکته گرمایی یک بیماری غیر معمول و جدی‌تر است. سکته گرمایی به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد و در افراد بیمار، پیر و ضعیف می تواند حتی زندگی فرد را در معرض تهدید قرار دهد.


منبع : عصر ایران

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.