تبیان، دستیار زندگی
نوشیدنی ها مانند آبمیوه ها، شیر، چای و … می توانند در تأثیرگذاری داروهای مصرفی افراد تداخل ایجاد کنند، اثر دارو را کاهش دهند و حتی خطراتی را برای فرد به همراه داشته باشند؛ در ادامه تأثیر برخی نوشیدنی ها بر مصرف برخی دارها را آورده ایم، با ما همراه باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با داروها چه بنوشیم چه ننوشیم؟

نوشیدنی ها مانند آبمیوه ها، شیر، چای و … می توانند در تأثیرگذاری داروهای مصرفی افراد تداخل ایجاد کنند، اثر دارو را کاهش دهند و حتی خطراتی را برای فرد به همراه داشته باشند؛ در ادامه تأثیر برخی نوشیدنی ها بر مصرف برخی دارها را آورده ایم، با ما همراه باشید.

فرآوری: مریم مرادیان _ بخش تغذیه و آشپزی تبیان

مصرف دارو با آب

نوشیدنی مناسب برای استفاده از قرص‌ها

نوشین محمد حسینی، کارشناس ارشد کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: گرچه هدف اصلی از سفارش به مصرف قرص‌ها با آب به دلیل باز شدن ماده مؤثر آن‌ها در معده و تأثیر در درمان است اما مصرف بدون آب برخی قرص‌ها به دلیل ساختاری که دارد ممکن است موجب ایجاد مشکلات زیادی در ناحیه مری فرد بیمار گردد.

محمد حسینی افزود: از سوی استعمال مواد دارویی با مایعاتی به جز آب، در مواردی که بدون تجویز پزشک یا توصیه داروساز صورت گیرد می تواند اثر قرص ها را از بین ببرد.

نوشین محمد حسینی با یادآوری این نکته که برخی داروها مثل آهن بهتر است که به دلیل جذب راحت‌تر توسط ویتامین C همراه با آب مرکبات استفاده شود تأکید کرد: بهترین نوشیدنی برای خوردن قرص‌ها آب معمولی است.

خوردن دارو همراه با این نوشیدنی مرگبار است

مصرف دارو همراه با نوشیدن الکل می تواند مرگبار باشد. الکل سرعت تجریه ترکیبات شیمیایی درون کبد را افزایش داده و سبب کاهش اثر داروها می شود. الکل هم‌چنین اثرات نامطلوبی روی سیستم عصبی گذاشته و شرایط طبیعی بدن را به هم می‌زند. مصرف خیلی از داروها هم همراه با نوشیدن الکل سبب بروز خواب آلودگی و گیجی می شود.

داروهایتان را با آبمیوه مصرف نکنید!

برخی آبمیوه ها یا نوشیدنی ها، ممکن است برای سلامتی مفید و حتی ضروری باشند. اما چنانچه افراد در حال مصرف دارو باشند، مصرف همزمان داروها و این نوشیدنی های مفید در اثرگذاری داروها تغییری ایجاد می کند.

آب گریپ فروت: نوشیدن آب گریپ فروت می تواند بر روی بعضی داروها تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب که در اغلب موارد، سطح دارو را در خون افزایش می دهد. این امر می تواند ریسک عوارض جانبی را بالا برده و یا به طور کل، اثر دارو را تغییر دهد. گریپ فروت همچنین ‘فعالیت‌های آنزیمی’ که بدن برای پردازش بیش از ۵۰ دارو به آن نیاز دارد را کاهش می دهد. نوشیدن آب گریپ فروت همراه با داروهای فشار خون و آنتی هیستامین خطرناک است.

مصرف برخی آنتی بیوتیک ها با شیر یا نوشیدن آبمیوه های ترش به علت اسیدی بودن آن‌ها خاصیت درمانی دارو را از بین برده در مواردی موجب تخریب ساختار دارو می گردد

آب پرتقال: چنانچه دارویی که مصرف می کنید سطح پتاسیم خون را بالا می برد از نوشیدن آب پرتقال به همراه آن خودداری کنید. آب پرتقال درصد افزایش پتاسیم در خون را افزایش می دهد. بالا رفتن بیش از حد پتاسیم در بدن نیز منجر به بروز علائمی همچون گرفتگی عضلات و یا تپش قلب می شود

آب آلبالو: اکثریت قریب به اتفاق بیماران قلبی برای تنظیم ضربان قلب خود دارویی به نام وارفارین مصرف می کنند که رقیق کننده خون است. مصرف این دارو همراه با آب آلبالو که حاوی مقادیر بالای اسید سالیسیلیک - رقیق کننده خون - است بسیار خطرناک است.

دارو با چای؟

خوردن قرص‌ها با آب جوش و گرم و البته چای داغ به علت حرارت آن مشکلاتی به وجود می‌آورد ضمن اینکه کافئین موجود در چای خود مخرب دارو است. مصرف 3- 4 فنجان چای یا قهوه ممکن است اثر دگزامتازون را افزایش دهد و بالعکس مصرف فروس سولفات همراه با چای و قهوه ممکن است سبب ایجاد کمپلکس نامحلول شده و در جذب دارو اختلال ایجاد کند.

ویتامین K موجود در چای سبز نیز اثرات رقیق کنندگی خون را در داروهایی همچون وارفارین از بین می برد.

علاوه بر این مصرف همزمان دارو با مایعات داغ باعث از بین رفتن دارو و کاهش اثر دارو مخصوصاً داروهای آرام بخش و خواب آور خواهد شد.

شیر هم گزینه‌ی خوبی نیست

داروهایی که دارای پوشش روده ای می باشند را نباید با شیر یا آنتی اسید مصرف کرد در غیر این صورت خیلی زود در معده حل می شوند.

از طرفی کلسیم موجود در شیر، جذب برخی داروها از جمله داروهای هورمونی تیروئید را با مشکل مواجه می کند.

علاوه بر این مصرف برخی آنتی بیوتیک ها با شیر یا نوشیدن آبمیوه های ترش به علت اسیدی بودن آن‌ها خاصیت درمانی دارو را از بین برده در مواردی موجب تخریب ساختار دارو می گردد.


منابع:
فارس
سلامانه
باشگاه خبرنگاران
ایسنا
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.