تبیان، دستیار زندگی
عارف از نخبگان خواستار ارایه پیشنهادهایی برای اصلاح سازوكار شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فراخوان تغییر

عارف از نخبگان خواستار ارایه پیشنهادهایی برای اصلاح سازوكار شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان شد

پیشخوان خبر تبیان
عارف

به گزارش تبیان به تقل از روزنامه اعتماد، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان تاكنون گام‌های موفقی را برداشته و پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شورای شهر نیز با حمایت همه‌جانبه مردم به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ چهره دیگری به خود گرفت.

با این حال انتقادات فراوانی به شورای عالی شد كه در صدر آن شفاف نبودن مكانیزم انتخاب ٤٢ كاندیدا برای رسیدن به ٢١ نفر اصلی فهرست امید تهران بود. شورای عالی نیز اگرچه هنوز پاسخ روشنی به این ابهام نداده است اما در دور جدید می‌خواهد علاوه بر تركیب، ساز و كارهای اجرایی خود را نیز اصلاح كند. به همین دلیل نیز محمدرضا عارف، رییس این شورا در موضع‌گیری‌های اخیر خود خواسته است تا ضمن آسیب‌شناسی عملكرد شورای عالی سیاستگذاری پیشنهادات برای گام چهارم را نیز دریافت كند.

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با اعلام فراخوانی، از نخبگان اصلاح‌طلب خواست ساز و كارهای پیشنهادی خود را تا پایان شهریور برای اجماع بیشتر در گام چهارم (انتخابات مجلس یازدهم) مطرح كنند.

به گزارش ایسنا، عارف در مراسم تقدیر از عوامل ستاد انتخاباتی مرتضی الویری با بیان اینكه در انتخابات اسفند ۹۴ به وحدت در فرماندهی رسیدیم، گفت: در جریان انتخابات مجلس دهم همه اصلاح‌طلبان یكصدا شدیم و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نقش مهمی در هماهنگی نیروهای اصلاح‌طلب داشت.

برای حفظ انسجام و دستاوردهای ارزشمند چهار سال گذشته در برابر بداخلاقی‌ها سكوت می‌كنیم، گفتمان اصلاحات سكوت در برابر بداخلاقی‌هاست. خیلی‌ها تلاش كردند انگ مشكلات اقتصادی به اصلاح‌طلبان بزنند ولی موفق نشدند

وی با بیان اینكه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان دربرگیرنده همه جریانات اصلاح‌طلب نبود، به نحوه بستن لیست انتخاباتی در انتخابات شوراها اشاره كرد و گفت: برای بستن لیست انتخاباتی سه راه پیش رو داشتیم. یك روش این بود كه جمعی از نخبگان اصلاح‌طلب ماموریت پیدا می‌كردند و لیست شوراها را تهیه می‌كردند یا اینكه احزاب میدان‌دار بودند كه البته به دلیل اینكه احزاب فراگیر نداریم و بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب عضو هیچ حزبی نیستند عملا این روش امكان‌پذیر نبود و سومین راه هم فراخوان عمومی بود كه این روش عملیاتی شد و با اعلام شاخص‌های تصویب شده كه در سایت شورای عالی سیاستگذاری قرار گرفته بود خواستیم بر مبنای این شاخص‌ها اعلام آمادگی برای حضور در لیست اصلاح‌طلبان كنند.

مبنای خرد جمعی این نیست كه اگر رای جمعی با ما نبود بد اخلاقی پیشه كنیم

رییس فراكسیون امید با بیان اینكه در دور دوم فعالیت شورای عالی سیاستگذاری با توجه به نقدهای صورت گرفته به فعالیت دور اول این شوراها مواردی را در آیین‌نامه داخلی اصلاح كردیم، تصریح كرد: عقلانیت در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان باعث شد خرد جمعی محور فعالیت‌ها قرار بگیرد و مبنای خرد جمعی این نیست كه اگر رای جمعی با ما نبود بد اخلاقی پیشه كنیم. در انتخابات شورا افرادی كه تقاضای شفافیت داشتند بعد از اعلام لیست نهایی وقتی دیدند نام‌شان در لیست قرار ندارد فریاد وااسلاما سردادند.

پاكدستی اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی بزرگی است كه باید آن را حفظ كرد

وی با درخواست از نخبگان اصلاح‌طلب برای ارایه پیشنهاداتی درخصوص سازو كارهایی برای اجماع بیشتر در گام چهارم (انتخابات مجلس یازدهم) گفت: برای حفظ انسجام و دستاوردهای ارزشمند چهار سال گذشته در برابر بداخلاقی‌ها سكوت می‌كنیم، گفتمان اصلاحات سكوت در برابر بداخلاقی‌هاست. خیلی‌ها تلاش كردند انگ مشكلات اقتصادی به اصلاح‌طلبان بزنند ولی موفق نشدند. شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نتیجه پاكدستی اصلاحات بود و پاكدستی اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی بزرگی است كه باید آن را حفظ كرد.

عارف با توصیه به اصلاح‌طلبان برای رابطه نزدیك‌تر با مردم گفت: مردم همیشه از مسوولان و نخبگان جلوتر بودند؛ در همین انتخابات شوراها متاسفانه شاهد لیست‌های جعلی با نام «امید» بودیم ولی مردم با درك درست به لیست واقعی اصلاح‌طلبان رای دادند و باید قدردان این مردم بزرگوار بود و تلاش كنیم فاصله خود را با مردم روز به روز كمتر كنیم.

منبع : روزنامه اعتماد

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .