تبیان، دستیار زندگی
سرپرست حجاج ایرانی گفت: مچ بندهای الکترونیک به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق شود که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر مطرح کرد:

مچ‌بند حجاج مجهز به مکان‌یاب نیست

سرپرست حجاج ایرانی گفت: مچ بندهای الکترونیک به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق شود که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.

پیشخوان خبر تبیان
قاضی عسکر

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر درخصوص انتشار برخی شایعات در فضای مجازی پیرامون حج گفت: بسیاری از مطالب مطرح شده دربارهٔ حج، انحرافی است و مردم نباید به آنها توجه کنند. متأسفانه وادار کردن مردم به انصراف از حج، پیشینه تاریخی دارد، در حالی که فرهنگ دینی به آن توصیه مؤکد کرده است.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: حج نه تنها پیامدهای خیرخواهانه‌ای همچون مدرسه‌سازی در نقاط محروم کشور داشته، بلکه گردش مالی بزرگی را برای کشورمان ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: یک و نیم میلیون نفر در نوبت حج هستند که ۱۵ سال طول می‌کشد تا همه آنها به این سفر بروند. بیشترشان هم اولین بار است که به حج مشرف می‌شوند، با این حال تعجب می‌کنم چطور حتی برخی مذهبی‌ها تحت تأثیر افکار مسموم قرار گرفته‌اند و می‌پرسند چرا ایرانی‌ها باید به حج بروند. سؤال ما هم از آنها این است؛ چرا نباید بروند؟! حج رکن دین است. مگر می‌شود ایرانی‌ها در آن حضور نداشته باشند.

سرپرست حجاج ایرانی، مطالب منتشر شده از حج در فضای مجازی را اغلب دروغ دانست و افزود: مثلاً گفته‌اند امام جمعه مکه، خون شیعیان را حلال اعلام کرده است، درحالی که پژوهشکده حج پس از ۶ ماه بررسی خطبه‌های نماز جمعه مکه، حتی یک جمله در این باره پیدا نکرد و در نهایت دریافتیم که این فتوا به شخصی اردنی منسوب می‌شود که چهره‌اش شبیه یکی از خطبای مسجدالحرام است. از سوی دیگر فردی در یکی از کشورهای عربی که نوع پوشش او تأییدی بر هویت اوست، مطالبی از این دست مطرح کرده که ارتباطی به عربستان ندارد، اما چرا برخی بی‌دقتی می‌کنند و با طرح این سخنان از مردم می‌خواهند فیش‌های حج را پاره کنند. آیا در مملکت اسلامی که حج یکی از ارکان دینی‌اش است باید اینطور برخورد شود؟

از بیان مسائلی که سبب نگرانی مردم است، خودداری شود

وی سپس از خطبا و ائمه جمعه درخواست کرد در بیان مطالب مربوط به حج، مراقبت و از طرح مسائلی که سبب نگرانی مردم می‌شود، خودداری کنند و در ادامه گفت: بررسی بسیاری مطالب منتشر شده در فضای مجازی نشان داده که منبع برخی از آنها همین مطالب فضای مجازی بوده و متأسفانه بعضی سخنران‌ها و خطبا بدون اطلاع و توجه، از مطالب آنها استفاده کرده‌اند.

این مچ بندها به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق کنند که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر برای چندمین بار این جمله را تکرار کرد که اگر کوچکترین نگرانی دربارهٔ حج احساس کند، اولین شخصی خواهد بود که این موضوع را مطرح خواهد کرد و در ادامه یادآور شد: وقتی از طرف ولی فقیه به این امر مأمور شده‌ام باید عهده‌دار مسائل و وظایفی باشم. اطمینان می‌دهم که مردم نسبت به حج نگرانی نداشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج در پاسخ به این سؤال که با توجه به سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان و تهدید و توهین به ایران، چه الزامی برای حضور ایرانی‌ها در حج وجود دارد؟ اظهار کرد: هر چند که این ذهنیت و طرح چنین سؤالی طبیعی است، چون در برخی مسائل با عربستان مشکلاتی داریم که به حوزه سیاسی ۲ کشور مربوط می‌شود که این مسائل خیلی هم تازه نیست، برای همین سالهاست از سعودی‌ها خواسته‌ایم حج را از سیاست جدا کنند، چون این مسائل به دولت‌ها و سران ۲ کشور مرتبط است. برای همین در توافق نامه حج ۲ کشور ذکر شده که مانع تبلیغات سوء علیه شیعیان شوند و تمام نیازهای زائران ایرانی را برطرف کنند.

وی بیان کرد: برخی فکر می‌کنند پول حج خرج همین مسائل می‌شود درحالیکه این درست نیست، چون ما در بحث هزینه‌ها با دولت عربستان طرف نیستیم، طرف ما در حج شرکت‌های خصوصی هستند که تعامل با آنها نیز تا کنون سازنده بوده است. حتی هزینه‌های حج گذشته که به دلیل مشکل تراشی، ایرانی‌ها از آن بازماندند، به عنوان پیش قسط خدمات حج امسال حساب شده و هیچ خسارتی از آن ناحیه به ایران وارد نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر دربارهٔ ضمانت اجرایی توافق نامه حج ایران و عربستان با توجه به قطع روابط ۲ کشور نیز گفت: توافقنامه ۲ کشور، حکم ضمانت اجرایی را دارد. این همان ضمانتی است که وزیر عربستان سعودی آن را امضاء کرده است. شرایط حضور کارشناسان ایرانی در عربستان که این مدت پیگیر خدمات و تدارکات برای زائران ایرانی بودند نیز نشان می‌دهد؛ سعودی‌ها مراقب هستند و بستر را فراهم کرده‌اند تا قراردادها در اجاره مسکن، حمل و نقل و تغذیه به نتیجه برسد. احساس می‌کنم مشکلی در مسیر حج زائران ایرانی وجود نداشته باشد.

وی سپس بند مربوط به تأمین امنیت زائران ایرانی را از روی توافقنامه ۲ کشور خواند و افزود: عربستان با امضای این توافق نامه متعهد شده تا زمانی که زائران ایرانی در خاک این کشور هستند، سلامتی، آسایش، عزت، حرمت و امنیت آنها را تأمین کند. این بند هم فقط مختص زائران ایرانی نیست، برای همه کشورهاست.

سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به این پرسش که در صورت بروز هر نوع مشکلی در زمان حج، مسئول حل و فصل اختلافات و مشکلات کیست؟ گفت: در توافق‌نامه حج ۲ کشور صراحتاً مشخص شده ۱۰ نفر از بخش کنسولی وزارت خارجه ایران از اول ماه شوال تا پایان ماه محرم در مکه، مدینه و جده مستقر شوند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی، پیگیری‌های لازم را انجام دهند. این توافق امضاء شده است. ضمن اینکه بنده و رئیس سازمان حج و زیارت همزمان در عربستان حضور داریم و پیگیر هستیم و ان‌شاءالله که مشکلی پیش نخواهد آمد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین تأکید کرد: بیشتر امور حج در اختیار عوامل ایرانی است. دفاتری در شهرهای محل اسکان زائران ایرانی به این نیروها اختصاص داده می‌شود و هر کس مسؤولیت خود را خواهد داشت تا اگر احیاناً مشکلی پیش آمد، مثل تصادف و یا فوتی، پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

تکلیف صدور ویزای ایرانی‌ها در زمان تعطیلی سفارت عربستان

وی دربارهٔ چگونگی صدور روادید حج برای زائران ایرانی با توجه به قطع روابط ۲ کشور، اظهار کرد: این مشکل در توافق نامه حل شده است. در گذشته گاهی سعودی‌ها حرف از کشور ثالث می‌زدند، اما حالا پذیرفته‌اند روادید اتباع ایرانی را الکترونیکی صادر کنند و در فرودگاه، روی پرینت آن، مُهر ورود بزنند.

وی اضافه کرد: توافق شده برای کاهش معطلی زائران ایرانی در فرودگاه عربستان، نیروی انتظامی در داخل کشور انگشت نگاری زائران را انجام دهد و اطلاعات آن در اختیار سعودی‌ها قرار گیرد. احساس می‌کنیم با توجه به حوادث منا و مسجدالحرام، این اطلاعات در حوادث احتمالی، کاربرد خواهد داشت.

مچ‌بندهای حجاج

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه برای روشنگری دربارهٔ مچ بندهایی که قرار است زائران ایرانی در حج امسال استفاده کنند، توضیح داد: در فضای مجازی شایعه‌هایی دربارهٔ ساخت دستبندهایی فلزی به سفارش عربستان توسط شرکت اسرائیلی مطرح شد، درحالی که ساخت این مچ بندها با عربستان هیچ ارتباطی ندارد.

طبق توافق ایران و عربستان، کمیته تحقیق حادثه منا، باید به کار خود ادامه دهد ۲ روز پیش گزارش نهایی ایران از آن فاجعه به این کمیته فرستاده شد و در آینده نیز ۲ نماینده از کشورمان برای حضور در آن کمیته اعزام خواهند شد

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نمونه‌ای از این مچ بندها را برای جلب اطمینان نشان داد و گفت: این دستبندها تولید داخل کشور و از جنس پلاستیک است که حاوی اطلاعات محدودی از زائر شامل مشخصات فردی، نام هتل، کاروان و نوع بیماری خواهد بود که نه تنها هیچ مشکلی ندارد، بلکه با توجه به سن زائران ایران و آمار گمشدگان هر سال، ضریب ایمنی آنها را بالا می‌برد.

وی در عین حال توضیح داد که این مچ بندها به سیستم مکان یاب یا GPS مجهز نیست، چرا که برای استفاده از آن باید با عربستان هماهنگ و توافق کنند که این موضوع در مذاکرات بعدی پیگیری خواهد شد.

سفر حج چند روزه شد؟

وی سپس با یادآوری اینکه امسال ۸۶ هزار و ۵۰۰ تن از ایرانی‌ها به حج مشرف می‌شوند، دربارهٔ مدت زمان حضور آنها در عربستان توضیح داد: ما تا کنون خیلی تلاش کرده‌ایم مدت زمان حج را کوتاه کنیم، در گذشته محدودیت‌های فرودگاه‌های جده و مدینه این اجازه را نمی‌داد. الان که این فرودگاه‌ها توسعه پیدا کرده است ساز و کاری طراحی شده که زائران ایرانی بین ۳۰ تا ۳۴ روز در عربستان حضور داشته باشند. اگر در آینده این فرودگاه‌ها شرایط لازم را مهیا کنند، ما هم مدت زمان حضور زائران ایرانی به کمتر از ۳۰ روز می‌رسانیم. البته راه برای افرادی که می‌خواهند بیشتر بمانند، بسته نیست.

سرپرست حجاج ایرانی همچنین دربارهٔ کاهش مدت زمان حضور زائران در مدینه گفت: با توجه به تخریب ساختمان‌های اطراف مدینه در طرح توسعه مسجدالنبی، مشکلاتی وجود دارد که البته مانع از تأمین مسکن مورد نیاز زائران نشده است، اما شرایط زیرساختی در این شهر، زمان ماندگاری زائران ایرانی را که قبلاً یک هفته تا ۸ روز بود به ۵ تا ۶ روز کاهش داده است. البته این مشکل حجاج همه کشورها است که عربستان هم قول داده با اجرای طرح توسعه، آن را حل کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت سپس دربارهٔ موقعیت هتل‌های زائران ایرانی که گفته شده با حرم‌ها فاصله زیادی دارند، توضیح داد: فاصله هیچ‌یک از هتلها دور نیست، اما زائر باید آگاه باشد که هتل‌های اطراف مسجدالحرام فرسوده هستند. سازمان حج نیز با توجه به محدودیت زمانی که داشته تلاش کرده ساختمان‌های جدیدتر را در اختیار بگیرد. در مکه هتل‌های به نسبت بهتری اجاره شده و جای نگرانی وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر همچنین از توافق پروازی ۲ کشور خبر داد و اظهار کرد: در گذشته دو کشور توافق کرده بودند، هر یک از شرکت‌های هواپیمایی ایران و عربستان، ۵۰ درصد زائران را جابه‌جا کنند. طرف سعودی امسال ۲ شرکت را معرفی کرد که ۲۵ درصد از جابه جایی‌ها را انجام می‌داد، اما ۲ روز پیش اعلام کرد که عهده‌دار سهم‌شان خواهند بود، به این ترتیب ۲۵ درصد از جمعیت زائران ایرانی را آن ۲ شرکت، ۲۵ درصد ایرلاین سعودی و ۵۰ درصد شرکت‌های ایرانی جابه‌جا خواهند کرد.

وی همچنین در مورد تغییر جمعیت پزشکان با توجه به افزایش سهمیه ایران و اتفاقات آخرین حج که تجربه شد، اظهار کرد: تأکید شده کادر پزشکی با تجربه‌تر باشند. ضمن اینکه امداد و نجات به زائران آموزش داده می‌شود تا در مواقع ضروری استفاده شود. همان‌طور که به نیروهای بعثه و ستادی با وجود افزایش سهمیه ایران، اضافه نشده، فکر می‌کنم ظرفیت کادر پزشکی نیز پاسخگوی زائران باشد، ضمن اینکه درمانگاه‌هایی به این کار اختصاص داده شده است که نیاز پزشک همراه با کاروان را تا حدی برطرف می‌کند. در هر حال برای تعیین سهمیه پزشکان به فراخور نیاز و ظرفیت تصمیم گرفته خواهد شد.

اعزام کارشناسان ایران به کمیته تحقیق منا

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر دربارهٔ آخرین وضعیت دیه شهدای منا نیز توضیح داد: طبق توافق ایران و عربستان، کمیته تحقیق حادثه منا، باید به کار خود ادامه دهد ۲ روز پیش گزارش نهایی ایران از آن فاجعه به این کمیته فرستاده شد و در آینده نیز ۲ نماینده از کشورمان برای حضور در آن کمیته اعزام خواهند شد. عربستان پرداخت دیه حادثه مسجدالحرام را نیز پذیرفته که امیدواریم با این پیگیری‌ها، حقوق شهدای این حوادث استیفا شود.

منبع : خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .