تبیان، دستیار زندگی
تجاوز نظامی روز گذشته نیروهای امنیتی رژیم بحرین به شیعیان این کشور در منطقه الدراز که ده ها شهید و مجروح برجا گذاشت، در چارچوب سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان و توافقات جدید به دست آمده بین واشنگتن با شیوخ مرتجع عربی قابل ارزیابی است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : قبس زعفرانی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خون‌بازی پرزیدنت ترامپ، آل‌سعود و آل‌خلیفه در بحرین

تجاوز نظامی روز گذشته نیروهای امنیتی رژیم بحرین به شیعیان این کشور در منطقه الدراز که ده‌ها شهید و مجروح برجا گذاشت، در چارچوب سفر رئیس جمهوری آمریکا به عربستان و توافقات جدید به دست آمده بین واشنگتن با شیوخ مرتجع عربی قابل ارزیابی است.

قبس زعفرانی -بخش سیاست تبیان
سفر ترامپ به عربستان

به نظر می‌رسد، توافقات و تفاهمات پشت درب‌های بسته آل سعود و پرزیدنت ترامپ که در اولین سفر خارجی‌اش به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، عربستان سعودی را برگزیده بود، زودتر از حد انتظار نتیجه داده و به بار نشسته است.

تنها به فاصله چند روز پس از اقدام دادگاه جنایی بحرین در محاکمه غیابی آیت الله شیخ «عیسی احمد قاسم»، مرجعیت عالی دینی شیعیان بحرین و صدور حکم حبس تعزیری و مصادره بخشی از دارایی ها و 2 ملک ایشان که با محکومیت‌های گسترده داخلی و منطقه‌ای نیز همراه بود،‌ روز گذشته (دوشنبه) موج جدید سرکوبگری رژیم آل خلیفه در بحرین با یورش نیروهای نظامی و امنیتی به منطقه «الدراز»، زادگاه این روحانی بزرگ واقع در غرب منامه پایتخت با محوریت شیخ عیسی قاسم آغاز شد.

حمله خونینی که رژیم آل خلیفه روز گذشته آغازگر آن بود، پیام‌های بسیاری برای طرف‌های مربوطه داشت. همچنین زمان و مکان یورش نظامیان بحرینی تاکید می‌کند، از قبل برای این تجاوز برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته بود، لذا حمله‌ای سازمان یافته و هدفمند از سوی نظام شمرده می‌شود.

تشدید سرکوبگری‌ها،‌ رویکرد ثابت نظام

بر اساس اعلام خبرگزاری‌ها حمله روز گذشته نیروهای نظامی و امنیتی رژیم بحرین به منطقه الدراز شهادت 5 شهروند بحرینی و زخمی شدن ده‌ها شهروند دیگر و بازداشت 286 بحرینی را به دنبال داشت.

همچنین براساس گزارش‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای نیروهای شرکت کننده در این حمله مجهز به انواع سلاح‌ها از جمله گلوله‌های ساچمه‌ای و پلاستیکی، بمب‌های دودزا و گازهای سمی و اشک‌آور بودند.

برخی خبرگزاری‌ها نیز افشا کردند، نیروهای کماندو بحرین مجهز به سلاح‌های پیشرفته و تمام اتوماتیک نیز در این حمله مشارکت داشتند.

نگاهی گذرا به نیروهای شرکت داده شده در این حمله، شمار شهدا و مجروحان و بازداشت شدگان، سلاح‌های بکار گرفته شده،‌ نشان می‌دهد، نظام حاکم همچنان رویکرد تشدید سرکوب‌ها و افزایش فشار بر مردم بحرین را دنبال می‌کند، رویکرد خطرناکی که گذشت زمان بر آن به معنای تشدید سرکوبگری و افزایش قربانیان است.

زمان و موعد حمله

حمله خونینی که رژیم آل خلیفه روز گذشته آغازگر آن بود، پیام‌های بسیاری برای طرف‌های مربوطه داشت. همچنین زمان و مکان یورش نظامیان بحرینی تاکید می‌کند، از قبل برای این تجاوز برنامه ریزی‌های لازم صورت گرفته بود، لذا حمله‌ای سازمان یافته و هدفمند از سوی نظام شمرده می‌شود.

نکته بسیار حساس و مهم دیگری که در یورش روز گذشته نیروهای نظامی و امنیتی بحرین باید مورد توجه قرار گیرد،‌ زمان و موعد حمله بود. این حمله و دو روز قبل از آن، اعلام حکم دادگاه جنایی بحرین در پرونده شیخ عیسی قاسم تاکید می‌کند،‌ اقدامات و تحرکات نظام حاکم در این راستا برنامه‌ریزی شده،‌ هدفمند و سازمان یافته است.

این دو تجاوز در مقطع زمانی رخ دادند که منطقه شاهد تحولات بسیار و سریع است که مهمترین آن سفر «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان سعودی با امضای گران‌ترین قرارداد تسلیحاتی تاریخ آمریکا به ارزش 340 میلیارد دلار و رونمایی رئیس جمهوری آمریکا از طرح تشکیل «ناتو عربی» در نشست مشترک شماری از رهبران و سران کشوهای عربی با ترامپ در ریاض و تاکید بر مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت در منطقه و تشدید طرح ایران هراسی بین شیوخ عرب کشورهای منطقه و توافقات جدید واشنگتن – ریاض در یمن،‌ از جمله اجرای طرح تقسیم یمن به دو  بخش شمالی و جنوبی و فراهم کردن زمینه سیطره آمریکا بر تنگه راهبردی «باب المندب» در یمن و سرانجام یورش یک طرفه و بی‌رحمانه نیروهای نظامی و امنیتی عربستان به منطقه شیعه نشین «العوامیه»، در شرق عربستان بود.

بنابراین در مطالعه تحولات امنیتی بحرین و همچنین منطقه العوامیه عربستان،  وجود همکاری و هماهنگی امنیتی و نظامی بین آمریکایی با شیوخ غرب نفتی با هدف نابودی محور مقاومت و شیعیان منطقه آشکار و محسوس است.

در این راستا، شاید اکنون راحت تر بتوان تحرکات نظامی و امنیتی آل سعود در منطقه شیعه نشین العوامیه و همچنین حمام خون راه انداختن آل خلیفه در بحرین را درک کرد و به یاد آورد که تمام این تحرکات با چراغ سبز آمریکایی ها و تایید رژیم صهیونیستی است که از سال گذشته حکام مرتجع عرب ضمن مباهات به همسویی اهداف و منافع صهیونیستی – عربی، سعی دارند، در برقراری این رابطه گوی سبقت را از یکدیگر بر بایند.

بنابراین تبدیل شیخ عیسی قاسم به هدف دائم و اصلی حملات و تجاوزات آل خلیفه و تشدید سرکوب‌ها علیه شیعیان بحرین همه در چارچوب طرحی بزرگ و مهم به نام مقابله با محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران و اعلام حمایت صریح ترامپ از شیوخ عرب خلیج فارس از جمله آل سعود و آل خلیفه در سرکوب و نابودی شیعیان این دو کشور در گام اول و در گام بعدی مقابله با جمهوری اسلامی ایران و نابودی محور مقاومت قابل ارزیابی است.