تبیان، دستیار زندگی
در محورهای کرمان_ انار، سیرجان و کرمان_ راور کاروانسراهای ارزشمند بسیار زیادی وجود دارد که در صورت بازسازی، احیا و تغییر کاربری داده شوند، می توان در قالب این طرح ها خدمات مختلفی به گردشگران و وکسانی که از این مسیرها عبور می کنند، ارائه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاروانسراهای تاریخی کرمان احیا می‌شوند

در محورهای کرمان ـ انار، کرمان ـ سیرجان و کرمان ـ راور کاروانسراهای ارزشمند بسیار زیادی وجود دارد که در صورت بازسازی، احیا و تغییر کاربری داده شوند، می‌توان در قالب این طرح ها خدمات مختلفی به گردشگران و کسانی که از این مسیرها عبور می‌کنند، ارائه کرد.

پیشخوان خبر تبیان

کاروانسرا

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، حمید روحی، معاون اداره میراث فرهنگی استان کرمان با اعلام اینکه یکی از مهمترین برنامه های معاونت میراث فرهنگی استان کرمان در سال جاری احیای بناهای تاریخی و اشتغال پایدار است گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در تلاش هستیم که با جلب مشارکت بخش خصوصی و مالکان بناهای تاریخی، خانه ها و آثار تاریخی شهر کرمان را احیاء کنیم و در طولانی مدت به اشتغالی پایدار دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اداره میراث فرهنگی استان در سال‌جاری احیای بناهای تاریخی و  ایجاد شغل در این زمینه است و گفت: درحال حاضر در حفظ بناهای تاریخی شهر کرمان نهضت بزرگی شکل گرفته که امیدواریم این جریان با قدرت ادامه پیدا کند و سرعت طرح های حفظ بناهای تاریخی شهر بیشتر شود.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان کرمان، درحال حاضر مسیر روشنی در جهت باززنده‌سازی و تغییر کاربری بناهای تاریخی آغاز شده که هر تغییری در سطح خرد و کلان کشور به وجود آید، این نهضت قطعا ادامه خواهد یافت.

روحی افزود: به طوری که هم اکنون با برنامه ریزی های انجام شده  در حال رایزنی با بخش خصوصی برای مشارکت در بازسازی و تغییر کاربری این کاروانسراها هستیم.

وی ادامه داد: علاوه بر کاروانسراها، خانه‌های تاریخی متعددی در شهرستان‌های رفسنجان، شهربابک، ماهان، انار، جوپار، نگار و راور وجود دارد که اگر بخش خصوصی وارد شود، ما نیز در بازسازی این خانه‌ها کمک می‌کنیم. همچنین باغ‌های تاریخی باارزشی در کرمان، ماهان و جوپار داریم و به‌دنبال مذاکره برای جذب سرمایه‌گذار جهت احیا و بهره‌برداری از این باغ‌ها هستیم.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان کرمان، درحال حاضر مسیر روشنی در جهت باززنده‌سازی و تغییر کاربری بناهای تاریخی آغاز شده که هر تغییری در سطح خرد و کلان کشور به وجود آید، این نهضت قطعا ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: علاوه بر بافت اطراف بازار کرمان، در خیابان زریسف و اطراف خانه اسلامیت در چهارراه ناصریه، خانه ها و بافت های بسیار با ارزشی وجود دارد که می توان با احیاء تک بناها به ساماندهی و رونق بافت تاریخی و رشد املاک در این مناطق کمک زیادی کرد. این اقدامات علاوه بر تاثیرات تاریخی و فرهنگی یاد شده باعث مهاجرات معکوس به بافت تاریخی و بازگشت مردم با این مناطق و رشد و پویایی این محلات خواهد شد.

روحی معتقد است، در آینده ای نه چندان دور بناهای موجود در بافت های با ارزش تاریخی قطعا از رشد و ارزش بالایی برخوردار خواهند شد و رقابت سالمی در تملک، مرمت، بازسازی و احیاء خانه های با ارزش به وجود خواهد آمد، تجربه ای که هم اکنون در شهرهای همجوار استان کرمان رخ داده است.

وی افزود: از طرفی ایجاد و احداث اقامتگاه ها و هتل های سنتی و ورود گردشگران خارجی و داخلی به این محلات باعث بالا رفتن بینش و منش مردم در حوزه گردشگری خواهد شد، این یکی از راههای پویایی اقتصادی و فرهنگی  در بافت های تاریخی است که موجب ایجاد اشتغالی پایدار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، شهر تاریخی کرمان یکی از استان‌های وسیع کشور محسوب می‌شود که از آثار و بناهای تاریخی ارزشمندی برخوردار است. بسیاری از بناهای تاریخی این شهر در سالهای گذشته به دلیل نبود برنامه ای منسجم و سازمان یافته مورد آسیب قرار گرفت.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .