تبیان، دستیار زندگی

خرمشهرها در پیش است

نشست خبری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس روز سوم خرداد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خرمشهرها در پیش است، من انقلابی‌ام

نشست خبری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس روز سوم خرداد

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس در نشست خبری روز سوم خرداد با اشاره به سخن رهبری در سال گذشته گفت: خرمشهرها در پیش است و به همین منظور شعار امسال ستاد راهیان‌نور «من انقلابی‌ام» انتخاب‌شده است و در سالروز آزادسازی خرمشهر ۵۰۰ برنامه اصلی در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

 
آزادسازی خرمشهر

سردار بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت سی‌وپنجمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر در نشست خبری تشریح برنامه‌های این ستاد گفت: عملیات الی بیت‌المقدس در معادلات نظامی و جهانی مؤثر بوده است و ما در آن توانستیم «می‌توانیم» را به جهانیان ثابت کنیم و دنیا به این باور رسید که صدام شکست‌پذیر است و ایران روزبه‌روز قوت می‌گیرد. آزادسازی خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ ما به شمار می‌رود و به همین دلیل در تقویم‌ها روز سوم خردادماه را روز «مقاومت، ایثار و پیروزی» نام نهاده‌اند.

مسئله مهمی که در دفاع‌مقدس باید به آن اشاره کرد این است که دفاع‌مقدس موجب وحدت و همدلی همه جناح‌ها، احزاب و اقلیت‌ها شده است.

سردار دکتر کارگر در تشریح برنامه‌های بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر، با اشاره به نام‌گذاری روز سوم خردادماه به نام «روز ملی مقاومت، ایثار و پیروزی» تصریح کرد: موفقیت و پیروزی بزرگ آزادسازی خرمشهر الگوی خوبی برای ما است.

سردار کارگر خاطرنشان کرد: عملیات بیت‌المقدس در معادلات نظامی و جهانی مؤثر بود و پیروزی رزمندگان اسلام در مقابل دشمن بعثی در این عملیات نمایان شد.

جایی که حرف خدا را گوش دادیم، موفق شدیم و جایی که تنها به خوداتکا کردیم، شکست خوردیم. آزادی خرمشهر نقطه عطف تاریخ است که توانستیم 19 هزار نفر از نیروهای ارتش بعثی را به اسارت درآوریم. همچنین نزدیک به 16 هزار نفر از نیروهای دشمن در این عملیات، کشته و زخمی شدند.

وی گفت: نمایش رشادت‌های رزمندگان عملیات بیت‌المقدس، دیدار با خانواده شهدا، برپایی ایستگاه‌های صلواتی و نمایشگاه‌ها در سطح معابر ازجمله اقدامات این روز است.

چهارشنبه سوم خرداد «روز مقاومت، ایثار و پیروزی» فرماندهان نیروهای مسلح با حضور در مرقد حضرت امام (ره) با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند. مراسم تقدیر از پیشکسوتان و به صدا درآوردن «زنگ مقاومت و پیروزی» در ساعت ۱۱ صبح نیز از دیگر برنامه‌های این روز خواهد بود.

رئیس ستاد مرکزی سی و پنجمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر تصریح کرد: پنجشنبه چهارم خرداد به نام «روز دزفول، روز مقاومت و پایداری» در تقویم ثبت‌شده است که در این روز برنامه حضور در گلزار شهدا و غبارروبی مزار شهدا انجام می‌شود.

روز جمعه نیز مراسم‌هایی در حاشیه نمازهای جمعه برگزار می‌شود و فرماندهان، پیش از خطبه‌های نماز سخنرانی خواهند کرد.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: برپایی نمایشگاه عکس و کتاب دفاع‌مقدس در مساجد و مدارس و سازمان‌های کشوری و لشکری، برگزاری ۱۸۵ مراسم در نهادهای کشوری، لشکری و مردم‌نهاد سراسر کشور، برگزاری ۱۵ مراسم شب‌شعر و برپایی نشست‌های تخصصی مربوط به آزادسازی خرمشهر از برنامه‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف است.

همچنین ۱۷۹ برنامه به مدت 4 هزار و 118 دقیقه به مناسبت سالروز فتح خرمشهر توسط معاونت‌های صداوسیما پخش می‌شود.

وی ضمن اعلام خبر رونمایی از ۲۱۹ عنوان کتاب در سراسر کشور ادامه داد: ازجمله اقداماتی که از سال گذشته در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس آغازشده است، چاپ ۳۰ عنوان کتاب در استان‌های کشور بوده که تا حدود ۷۰ درصد چاپ این کتب در سال گذشته انجام شد.

تولید ۱۰ فیلم با موضوع آزادسازی خرمشهر، تبلیغات محیطی شهرداری‌ها، برگزاری اولین کنگره سرود، ترانه و تصنیف خرمشهر، داوری جشنواره فانوس با موضوع فیلم‌های کوتاه دفاع‌مقدس و برگزاری اولین گفتمان موسیقی در دفاع‌مقدس که امیدواریم طلیعه‌اش در سوم خرداد باشد، از دیگر اقدامات سالروز آزادسازی خرمشهر است.

رئیس ستاد مرکزی سی و پنجمین سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر از پخش مستند تلویزیونی «زنان مقاوم خرمشهر، اسوه‌های صبر و مقاومت» خبر داد و گفت: نشست‌هایی با موضوع نقش زنان در دفاع از خرمشهر به مدت یک هفته در خبرگزاری دفاع‌مقدس برگزار می‌شود. در همین مدت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز برنامه تجلیل از فرماندهان و پیشکسوتان دفاع‌مقدس را برگزار می‌کند.

وی در ادامه به برگزاری همایش ویژه زنان در پشتیبانی، امدادگری و درمان دفاع‌مقدس در ایام گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر، اشاره کرد و از بازسازی بیمارستان‌های مناطق عملیاتی دفاع‌مقدس جهت بازدید همگان توسط سپاه پاسداران خبر داد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس یادآور شد: بنا بر اعلام بنیاد شهید حدود ۱۰۰۰ نفر از خانواده‌های شهدا نیز در کنگره‌ای با حضور رئیس‌جمهور حضور خواهند یافت.

کارگر در رابطه با ممیزی کتاب‌های حوزه دفاع‌مقدس نیز گفت: انجام ممیزی آثار چاپ‌شده پیرامون دفاع‌مقدس تنها بر عهده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس است؛ اما بعضاً برخی از انتشاراتی‌ها کتاب‌هایی را ممکن است به چاپ برسانند که ما در حد توانمان از آن جلوگیری خواهیم کرد. نحوه حمایت ما از چاپ سالانه ۳۰ عنوان کتاب از سوی مراکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس استان‌ها نیز به‌صورت مشارکتی یا در اختیار گذاشتن آمار، اسناد و محتویات موردنیاز نویسندگان خواهد بود.

 

وی در پایان یادآور شد: مرکز فرهنگی دفاع‌مقدس دزفول نیز آماده‌شده است و بنا داریم که در ایام سوم خرداد آن را افتتاح کنیم.