تبیان، دستیار زندگی
محمدرضا سنگری می گوید عرصه ادبیات دفاع مقدس را باید فراملی دید. جایزه کتاب سال دفاع مقدس به شناسایی و شناساندن کتاب های شاخه دفاع مقدس کمک های بسیاری کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عرصه ادبیات دفاع‌ مقدس را باید فراملی دید

محمدرضا سنگری می‌گوید عرصه ادبیات دفاع‌ مقدس را باید فراملی دید. جایزه کتاب سال دفاع مقدس به شناسایی و شناساندن کتاب‌های شاخه دفاع‌ مقدس کمک‌های بسیاری کرد.

پیشخوان خبر تبیان

محمدرضا سنگری

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، این پژوهشگر در گفت‌وگو با ستاد خبری هفدهمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع‌ مقدس با اشاره به توقف این جایزه طی سال‌های اخیر گفت: جایزه کتاب سال دفاع مقدس به شناسایی و شناساندن کتاب‌های شاخه دفاع‌ مقدس کمک‌های بسیاری کرد. البته کتاب‌های این حوزه دارای تنوع موضوعی است بدین معنی که در سال‌های گذشته در حوزه دفاع‌ مقدس در بخش‌هایی چون پژوهش‌های ادبی، شعر، خاطره، کودک و نوجوان و عرصه‌های دیگر تولید محتوای قابل توجهی شده و جایزه کتاب‌ سال دفاع مقدس به فعال‌ کردن این حوزه‌ها کمک شایانی کرده است. از سوی دیگر تاثیرات این جایزه همه‌ساله از زمان دریافت آثار تا مراسم اختتامیه قابل رویت بوده است.

سنگری در ادامه به نقاط ضعف و کاستی‌های دوره‌های پیشین اشاره کرد و گفت: یکی از کاستی‌های این جایزه نبود حمایت کافی از آثار برگزیده است. لازم است تا کتاب‌های برتر در این جایزه در رسانه‌های مکتوب مطرح شوند و ذیل آنها گفت‌وگو، اطلاع‌رسانی و نقد و بررسی صورت گیرد. من به طور جدی معتقدم که باید از نویسندگان برتر هر دوره در چاپ آثار آینده‌شان حمایت کرد. بدین معنی که شمارگان آثار بعدی آنها افزایش یافته و نیاز مالی آنها مرتفع شود. حتی می‌توان منابع مالی را در اختیار نویسندگان برتر قرار داد تا بتوانند با اطمینان خاطر درباره موضوعات مورد علاقه خود تحقیق و پژوهش کنند.

این پژوهشگر ادبی با اشاره به اینکه جایزه کتاب‌ سال دفاع مقدس فرصت تعامل میان نویسندگان این عرصه را فراهم می‌کند، یادآور شد: این جایزه می‌تواند حلقه واسطه‌ای میان نویسندگان حوزه دفاع مقدس باشد و در هم‌افزایی آنها کمک کند.

این پژوهشگر ادبی با اشاره به اینکه جایزه کتاب‌ سال دفاع مقدس فرصت تعامل میان نویسندگان این عرصه را فراهم می‌کند، یادآور شد: این جایزه می‌تواند حلقه واسطه‌ای میان نویسندگان حوزه دفاع مقدس باشد و در هم‌افزایی آنها کمک کند.

سنگری در بخش دیگری از سخنانش حوزه ترجمه را یکی از عرصه‌هایی دانست که طی سالهای اخیر فعال شده و نیازمند تقویت در جایزه کتاب‌ سال دفاع‌ مقدس است و اظهار کرد: ترجمه کتاب‌های دفاع مقدس را باید جدی گرفت و در سطح جهانی این کتاب‌ها را بررسی کرد و در صورتی که این آثار موفق بودند باید مورد تجلیل و قدردانی قرار گیرند. باید در این عرصه نگاه را فراتر از سطح ملی ببریم و اگر در کشورهای دیگر هم درباره دفاع مقدس ایران و یا دفاع از حوزه‌هایی که ما آنها را با عنوان بیداری جهان اسلام می‌شناسیم اثری تدوین شد از آنها حمایت کنیم. به طور مثال اگر درباره نهضت‌های یمن، بحرین یا فلسطین کاری تدوین شد از آنها حمایت قدردانی شود.

او با تاکید بر فراهم‌کردن زمینه‌های لازم برای نویسنده‌پروری در حوزه دفاع مقدس گفت: باید برای نخبگان، صاحب‌نظران، جوانان و فعالان مختلف عرصه تالیف و انتشار کتاب دفاع مقدس کلاس‌های آموزشی برگزار کرد و سطح کاری آنها را ارتقا داد. همچنین می‌توان کارهای شاخص در این حوزه را ترجمه کرد و به آنها بعد جهانی داد و محدود به داخل کشور نشد.

این مقام مسئول در ادامه با انتقاد از شمارگان پایین برخی از آثار شاخص دفاع‌ مقدس گفت: برای ما مایه خجالت  است که برخی کتابهای شاخص دفاع مقدس با شمارگان 500 نسخه منتشر می‌شود در حالیکه این آثار باید با شمارگان چندصدهزارتایی عرضه شود.

سنگری ادامه داد: جایزه کتاب سال دفاع‌ مقدس می‌تواند فرصت تعامل نویسندگان را تقویت کند و اگر این فرصت به دست دهد گفت‌وگوها بر مدار تجربه میان نویسندگان می‌تواند به باروری ادبیات دفاع مقدس بیانجامد.

وی  همچنین گفت: زمانی که جایزه کتاب سال دفاع مقدس به صورت مستمر برگزار می‌شد تاثیرات خودش را داشت اما پس از وقفه‌ای طولانی باید انتظار بکشیم و ببینیم که این جایزه چگونه می‌تواند براساس اهداف و چشم‌اندازهای خود در جریان ادبی ایران تاثیرگذار باشد.

او افزود: در پایان نیز باید تدبیری اندیشید تا جوایز آثار برگزیده افزایش یابد چرا که اکنون جوایز این جایزه با جایزه‌ای مثل جایزه جلال قابل مقایسه نیست.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .