تبیان، دستیار زندگی
رئیس جمهور آمریکا به منظور دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در حالی به بیت لحم سفر می کند که طرف فلسطینی امیدوار است بتواند این سیاستمدار غیرقابل پیش بینی را برای متعهد بودن به ایجاد کشور مستقل فلسطین مجاب کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر ترامپ به بیت‌لحم برای دیدار با محمود عباس

رئیس‌جمهور آمریکا به منظور دیدار با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در حالی به بیت‌لحم سفر می‌کند که طرف فلسطینی امیدوار است بتواند این سیاستمدار غیرقابل پیش‌بینی را برای متعهد بودن به ایجاد کشور مستقل فلسطین مجاب کند.

پیشخوان خبر تبیان
ترامپ

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی امروز (سه‌شنبه) به بیت‌لحم در کرانه باختری خواهد رفت که روز گذشته بازدیدی بسیار تشریفاتی از دیوار براق در قدس داشت که از مقدس‌ترین اماکن یهودیان است و همچنین با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد.

ترامپ پس از دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، به قدس بازگشته و از موزه یادبود هولوکاست بازدید کرده و پیش از پایان سفر دو روزه خود، به سخنرانی می‌پردازد.

سفر ترامپ به فلسطین اشغالی و اسرائیل بخشی از اولین سفر خارجی او به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و پس از سفر وی به عربستان سعودی است، جایی که در آن با 55 رهبر کشورهای اسلامی دیدار کرد و از آنها خواست برای مبارزه با افراط گرایی با یکدیگر متحد شوند.

وی پیش از این درباره احیای تلاش‌ها برای برقراری صلح اسرائیل و فلسطین صحبت کرده است با این حال به جزئیات اندکی درباره چگونگی این تلاش‌ها اشاره کرده است.

سفر ترامپ به فلسطین اشغالی و اسرائیل بخشی از اولین سفر خارجی او به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا و پس از سفر وی به عربستان سعودی است، جایی که در آن با 55 رهبر کشورهای اسلامی دیدار کرد و از آنها خواست برای مبارزه با افراط گرایی با یکدیگر متحد شوند

ترامپ پیش از حضور در محل اقامت نتانیاهو از ارائه جزئیات درباره چنین تلاش‌هایی خودداری و در این باره اظهار کرد: من شنیده‌ام که این مساله یکی از دشوارترین توافق‌های تاریخی است اما این احساس را دارم که ما می‌توانیم در این موضوع نیز به نتیجه برسیم.

در حالی که بیت‌لحم در فاصله 20 دقیقه‌ای قدس قرار دارد اما به دلیل نزدیکی آن به دیوار مناقشه آمیزی که اسرائیل بنا کرده، شرایط امنیتی پیچیده‌ای برای انتقال ترامپ به این منطقه در نظر گرفته شده است.

این دیوار بخشی از پروژه‌ای است که در سال 2002 و در جریان انتفاضه دوم فلسطینی‌ها ساخته شد.

گفت‌وگوی میان رئیس‌جمهور آمریکا و محمود عباس در کاخ ریاست تشکیلات در حالی صورت می‌گیرد که صدها تن از فلسطینیانی که در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند اکنون در اعتراض به وضعیت خود از 17 آوریل در اعتصاب غذا هستند و فعالان مدنی تلاش دارند وضعیت این زندانیان را در این سفر به گوش ترامپ برسانند.

در همین حال، حسام زوملت، یکی از دستیاران محمود عباس درباره سفر ترامپ و تلاش وی برای میانجی‌گری در مساله فلسطین می‌گوید، اگر رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال میانجی‌گری میان ما و رساندن ما به یک توافق تاریخی است ما برای همکاری با وی آماده‌ایم.

ترامپ و عباس پیش از این نیز با یکدیگر دیدار کرده بودند اما این سیاستمدار آمریکایی با بیان این مساله که دیگر از تعهد طولانی مدت آمریکا در پایبندی به راه حل دو کشوری برای مساله فلسطین حمایت نمی‌کند، نگرانی بسیاری را در میان فلسطینیان ایجاد کرد.


منبع : ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .