تبیان، دستیار زندگی
جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و طرح توسعه ی حمل و نقل مسافر با مترو در شهر تهران و ۸ کلان شهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم به تصویب رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در جلسه شورای اقتصاد به ریاست جهانگیری

تصویب توسعه حمل و نقل مسافر با مترو در ۹ کلان شهر کشور

جلسه شورای اقتصاد ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و طرح توسعه ی حمل و نقل مسافر با مترو در شهر تهران و ۸ کلان شهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم به تصویب رسید.

پیشخوان خبر تبیان
جهانگیری

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، در این جلسه که وزرای نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند تعدادی از درخواست ها و پیشنهادات دستگاه های اجرایی مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.

در این نشست طرح توسعه ی حمل و نقل مسافر با مترو در شهر تهران و ۸ کلان شهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم از طریق سرمایه گذاری از محل ماده ی ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور از سوی وزیر نفت مطرح شد که پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رسید.

در ادامه ی این جلسه پیشنهاد مشترک وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر بازنگری در وضع عوارض صادراتی پوست خام، سالامبور، وت بلوی بزی و گوسفندی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه ی نظرات و دیدگاه های اعضای جلسه، تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد

بر اساس این طرح، دولت در راستای توسعه ی مترو از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۱۰ به ازای افزایش هر استفاده کننده از مترو در شهر تهران و کلانشهرهای اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم از محل صرفه جویی سوخت،  ۹.۸ سنت ( معادل حدود ۳۳۰ تومان) تا سقف ۲.۶ میلیارد دلار  به مجری طرح پرداخت خواهد کرد.

در این جلسه همچنین با پیشنهاد وزیر نیرو مصوبه ی طرح مطالعه و بازسازی تاسیسات فاضلاب شهر اصفهان از طریق فاینانس، مصوبه ی احداث سد و نیروگاه برق آبی نمارستاق از طریق فاینانس و مصوبه ی احداث سد و نیروگاه برق آبی بسته اردل از طریق فاینانس اصلاح شد.

احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ری، سرمایه گذاری از محل منابع داخلی طرح تکمیل مطالعات زیرساخت های سد و نیروگاه کارون ۲ و سرمایه گذاری از محل منابع داخلی مربوط به طرح های سازمان آب و برق خوزستان از دیگر درخواست های وزیر نیرو بود که در این جلسه مطرح و پس از ارائه ی گزارش در خصوص جزئیات فنی، با این پیشنهادات موافقت شد.

در ادامه ی این جلسه پیشنهاد مشترک وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر بازنگری در وضع عوارض صادراتی پوست خام، سالامبور، وت بلوی بزی و گوسفندی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه ی نظرات و دیدگاه های اعضای جلسه، تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

نحوه ی طرح موضوعات و طرح های فاینانس در شورای اقتصاد و اصلاح یکی از مصوبات پیشین موضوع دستورالعمل واگذاری طرح های تملک دارایی های سرمایه ای نیز از موضوعاتی بود که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه مطرح شد و به تصویب رسید.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .