تبیان، دستیار زندگی
به گفته یک مرکز امدادرسانی در هر ثانیه یک نفر به دلیل درگیری یا فجایع طبیعی طی سال ۲۰۱۶ آواره شده و این رقم در صورتی که دلایل آن مانند تغییرات آب و هوایی و بحران های سیاسی مورد رسیدگی قرار نگیرند، افزایش خواهد یافت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"هر ثانیه، یک آواره" در نتیجه جنگ‌ها و فجایع سال ۲۰۱۶

به گفته یک مرکز امدادرسانی در هر ثانیه یک نفر به دلیل درگیری یا فجایع طبیعی طی سال ۲۰۱۶ آواره شده و این رقم در صورتی که دلایل آن مانند تغییرات آب و هوایی و بحران‌های سیاسی مورد رسیدگی قرار نگیرند، افزایش خواهد یافت.

پیشخوان خبر تبیان
اوار

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، بنا بر اطلاعات "مرکز نظارت بر آوارگان داخلی" که بخشی از شورای پناهجویان نروژ است، حدود ۷ میلیون تن که اکثر آنها ساکنان صحرای آفریقا و خاورمیانه بوده‌اند به دلیل درگیری‌ها در کشورهای مبدا آواره شده‌اند.

از مجموع ۳۱ میلیون فردی که در سال ۲۰۱۶ آوارگی را تجربه کرده‌اند، ۲۴ میلیون تن اکثرا از ساکنان آسیا به دلیل فجایع طبیعی چون طوفان، سیل و آتش سوزی‌های گسترده مجبور به ترک کشورهای خود شدند.

برخلاف پناهجویان که به دنبال پناهندگی در سایر کشورها هستند افرادی که در داخل کشور خود بی‌خانمان می‌شوند نمی‌توانند مورد حمایت بین‌المللی قرار بگیرند.

به همین دلیل اکثر این افراد تا زمانی که وضعیت آنها تبدیل به یک بحران بشری نشود، مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

الکساندرا بلیک، مدیر مرکز نظارت بر آوارگان داخلی در این باره توضیح می‌دهد: آوارگان داخلی کشورها به سادگی می‌توانند در نظر گرفته نشوند چراکه دولت‌های ملی در برخی موارد نمی‌خواهند تا از وضعیت این افراد اطلاع داشته باشند و صراحتا تمایل ندارند که افراد خارجی نیز چنین اموری را در خاک کشورشان مورد بررسی قرار دهند.

در سال ۲۰۱۶ جنگ و درگیری اکثر افراد ساکن در جمهوری کنگو، سوریه و عراق را آواره کرده است اما فجایع طبیعی سه برابر بیش از این افراد منجر به آوارگی مردم شده است.

حدود ۷ میلیون تن در چین به دلیل فجایع طبیعی مجبور به ترک خانه‌های خود شدند. پس از چین در فیلیپین ۶ میلیون تن و در هند حدود ۲.۵ میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود به دلیل فجایع طبیعی شده‌اند.

بلیک در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید می‌کند: سیاست گذاران فورا باید به عوامل آوارگی رسیدگی کرده و توجه بیشتری به کسانی نشان دهند که در درون مرزهای خود بی‌خانمان شده‌اند چراکه اگر به شرایط این افراد رسیدگی نشود آنها تلاش خواهند کرد تا به سایر کشورها بگریزند.


منبع :ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .