تبیان، دستیار زندگی
دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی دستگاهی برای جداسازی مواد نفت از آب شدند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ساخت دستگاه جداکننده نفت از آب توسط محققان

دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌ آزاد اسلامی واحد پردیس دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی دستگاهی برای جداسازی مواد نفت از آب شدند.

پیشخوان خبر تبیان
نفت و آب

به گزارش  تبیان به نقل از خبرگزاری مهر ، از دانشگاه آزاد اسلامی، حسین امینی فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس و مدیر عامل شرکت تولید کننده دستگاه جداکننده نفت از آب گفت:  این شرکت نخستین شرکتی است که با ایده دانش‌بنیان و تولید دستگاه جداکننده نفت با هدف حفاظت از محیط زیست و حذف آلودگی‌ها و اثرات مخرب نشت نفت و هیدروکربن‌ها در دریا در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مستقر شده است.

امینی به نحوه عملکرد دستگاه جداکننده نفت از آب اشاره کرد و گفت: این دستگاه به صورت شناور بر روی سطوح سیال قرار می گیرد و روغن هایی که در سطح آب انباشه شده اند را جمع آوری و به محل ذخیره سازی نفت انتقال می دهد.

وی با بیان اینکه ورود مواد نفتی و روغنی به آب یکی از مواردی است که در بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع کوچک و بزرگ پالایشگاهی، پتروشیمی، کارخانه‌های فولادسازی و… باعث آلودگی دریا و محیط زیست می‌شود، گفت: حذف اثرات مخرب نشت نفت و هیدروکربن‌ها در دریا، حذف آلودگی دریاها ناشی از عملیات سکوها و چاه‌های نفتی، پاکسازی بنادر و لنگرگاه کشتی‌ها و نفتکش‌ها، پاکسازی رودخانه‌ها، حذف روغن در محل انباشت گل حفاری، حذف روغن در اسکیل پیت‌ها در صنایع فولاد، حذف روغن در پروسه تصفیه آب و فاضلاب صنعتی موارد پرکاربرد دستگاه جدا کننده نفت از آب است.

امینی با بیان اینکه این دستگاه مشابه خارجی نیز دارد، گفت: با بهینه‌سازی‌های انجام شده نمونه داخلی می‌تواند نیاز کشور در این راستا را به‌خوبی پاسخ دهد. همچنین نمونه داخلی با قیمتی بسیار کمتر عرضه می شود.

وی به شرکت هایی که تاکنون این دستگاه توسط آنان خریداری شده اشاره کرد و گفت: تاکنون شرکت‌های جهان حفار ایرانیان، شرکت فولاد پاسارگاد، شرکت میراب، گروه صنعتی انتخاب (اسنوا) ، فولاد هرمزگان از خریدان محصولات شرکت بهسازان تجهیز آبستا (بتاکو) بوده‌اند.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .