تبیان، دستیار زندگی
رئیس مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد، نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در عکس کاخ گلستان به نمایش در می آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نخستین سلفی قاجارها را در کاخ گلستان ببینید

رئیس مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد، نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه در عکس‌خانه کاخ گلستان به نمایش در می‌آید.

پیشخوان خبر تبیان

سلفی قاجارها

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، مسعود نصرتی، با بیان این که این عکس به همراه دیگر عکس‌های  دوره ناصری دوم خرداد و همزمان با هفته میراث فرهنگی در این مجموعه جهانی به نمایش در می‌آید، بیان کرد: نمایشگاه «عکس‌های دوره ناصری» ۳۰ قطعه عکس که توسط ناصرالدین شاه در سال ۱۳۰۷ و ۱۳۰۸ هجری قمری در ۱۳۱ سال پیش گرفته شده است به همراه نخستین عکس سلفی ناصرالدین شاه به نمایش گذاشته می‌شود.

نمایش قالیچه‌ها و مرقعات نفیس کاخ گلستان برای نخستین‌بار

او همچنین از نمایش قالیچه‌ها و مرقعات نفیس کاخ گلستان برای نخستین بار در دوم خرداد در عمارت چادرخانه و موزه مردم شناسی این مجموعه جهانی در پایتخت خبر داد.

وی گفت: ۱۷ تخته از قالیچه‌های نفیس کاخ گلستان برای اولین بار به مناسبت هفته میراث فرهنگی به نمایش گذاشته می‌شود. این قالیچه‌ها مربوط به دوره قاجار و پهلوی با طرح‌های محرابی، تصویری، لچک و ترنج است.

او افزود: جنس این قالیچه‌ها از ابریشم و پشم بوده و متعلق به شهرهای اراک، تبریز و سنندج هستند، اما بافنده‌های آن مشخص نیست. همچنین همزمان با برپایی این نمایشگاه، کتاب تصویری با عنوان «نمایشگاه قالیچه‌های کاخ گلستان» به دو زبان فارسی و انگلیسی رونمایی می‌شود که به معرفی این قالیچه‌ها پرداخته است.

نصرتی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۳۵۰ تخته فرش و قالیچه در گنجینه کاخ گلستان وجود دارد که قرار است در زمان‌های مختلف به نمایش گذاشته شود.

نمایش ۹ جلد از مرقعات نفیس خطی کاخ گلستان

مدیر کاخ گلستان همچنین با اشاره به نمایش ۹ جلد از مرقعات خطی نفیس این مجموعه برای نخستین بار، اظهارکرد: این مرقعات با خط نستعلیق و ثلث در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به استادان بنام و برجسته دوره صفویه و قاجار مانند میرعماد حسنی، اردشیر عبدالمجید طالقانی، میر علی هروی، میرزا اسدالله شیرازی است، ‌همچنین تصاویر نقاشی آن اثر محمدباقر و صادق است. که ۱۵۵ تصویر منتخب از این مرقعات به شکل تابلو به نمایش گذاشته می‌شود.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .