تبیان، دستیار زندگی
حمید حسام می گویند طی سال های اخیر در زمینه دفاع مقدس حوزه هایی مانند داستان کوتاه و رمان در مقایسه با خاطره نویسی به سبب نوع نگارش آن تولیدات و رقابت جدی کمتری را داشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دفاع مقدس جایگاهش را به خاطره‌نویسی داده است

حمید حسام می‌گوید طی سال‌های اخیر در زمینه دفاع مقدس حوزه‌هایی مانند داستان کوتاه و رمان در مقایسه با خاطره‌نویسی به سبب نوع نگارش آن تولیدات و رقابت جدی کمتری را داشته است.

پیشخوان خبر تبیان

حمید سام

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برگزاری این جایزه را اقدامی مثبت، تاثیرگذار و موج‌آفرین دانست و افزود: اگرچه ما هیچ ابزاری برای سنجش تولیدات این حوزه نداریم اما برگزاری جایزه کتاب‌ سال دفاع مقدس توانسته اشتیاق و انرژی فراوانی میان نویسندگان این حوزه ایجاد کند و کمک کرده تا بتوانیم داشته‌های خودمان را در این عرصه محک بزنیم و میان اهداف برگزاری این جشنواره و نقطه‌ای که در آن قرار داریم ارزیابی داشته باشیم.

او در ادامه اظهار کرد: اگرچه هرسال چهره‌هایی قدیمی در این جایزه دیده می‌شوند اما همچنان فضا برای حضور جوانان و استعدادهای جدید وجود دارد و گاهی این نسل جدید می‌تواند در رقابت با قدیمی‌ها جلوتر حرکت کند. این موضوع نیز نشانه پویایی و بالندگی این جایزه است.

اگرچه هرسال چهره‌هایی قدیمی در این جایزه دیده می‌شوند اما همچنان فضا برای حضور جوانان و استعدادهای جدید وجود دارد و گاهی این نسل جدید می‌تواند در رقابت با قدیمی‌ها جلوتر حرکت کند. این موضوع نیز نشانه پویایی و بالندگی این جایزه است.

حسام با بیان اینکه جشنواره انتخاب بهترین کتاب‌ دفاع مقدس بالاترین تراز ادبی موجود در این حوزه است گفت: هرساله جشنواره‌های گوناگونی در زمینه کتاب در کشور برگزار می‌شود اما هیچ‌یک از آنها به‌صورت تخصصی به حوزه آثار مکتوب دفاع مقدس نمی‌پردارد. همین جشنواره نیز با وجود اینکه طی سال‌های قبل به‌صورت مستمر برگزار می‌شد و نویسندگان هم تکلیف خود را می‌دانستند و با دبیرخانه دایمی ارتباط داشتند، مدتی است در برگزاری دچار وقفه شده و یکی از معدود بسترهای رویت این دست از آثار را نیز مسدود کرده است.

او افزود: اگرچه در سال‌های ابتدایی برگزاری این جایزه، کمیت آثار در آن بیشتر مورد توجه بود اما به‌تدریج کمیت‌گرایی در آن به سوی کیفیت‌گرایی حرکت کرد تا جایی که امروز هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که ما به دنبال کار کمی در این جایزه هستیم.

حسام ادامه داد: بر همین اساس و بر مبنای قضاوت‌های این جایزه می‌توان عنوان کرد که طی این سالها برخی از شاخه‌های مانند خاطره‌نویسی فضای جدی رقابتی در کشور داشته اما حوزه‌هایی مانند داستان کوتاه و رمان در مقایسه با خاطره‌نویسی به سبب نوع نگارش آن تولیدات و رقابت جدی کمتری را داشته است. همچنین کشف فقر محتوایی موجود درکتاب‌های کودک و نوجوان با موضوع دفاع نیز از دل قضاوت‌های این جایزه قابل احصا شده است.

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .