تبیان، دستیار زندگی
کوهنورد سرشناس ایرانی با فتح قله لوتسه بدون کپسول اکسیژن رسما وارد باشگاه هشت هزار متری ها شد و نام خود را در تاریخ کوهنوردی جاودانه کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کوهنورد ایرانی با صعود به قله لوتسه جاودانه شد

کوهنورد سرشناس ایرانی با فتح قله لوتسه بدون کپسول اکسیژن رسما وارد باشگاه هشت هزار متری‌ها شد و نام خود را در تاریخ کوهنوردی جاودانه کرد.

بخش ورزشی تبیان

عظیم قیچی ساز

عظیم قیچی‌ساز که دیروز صعود نهایی خود را به قله لوتسه درهیمالیا را آغاز کرده بود، موفق به فتح آن شد تا به رویای همیشگی خود در این راه دست یابد. قیچی‌ساز در حالی موفق به فتح قله ۸۵۱۶ متری لوسته شد که این کار را بدون استفاده از کپسول اکسیژن انجام داد.

این کوهنورد روز ۲۰ فروردین ماه ایران را برای فتح قله‌های اورست و لوتسه ترک کرده بود. وی چندی پیش اورست را نیز بدون کپسول اکسیژن فتح کرد. قیچی‌ساز پیش‌تر ۱۳ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کرده بود و این تنها قله باقی‌مانده بالای هشت هزارمتر بود. به این ترتیب او با فتح هر ۱۴ قله بالای هشت هزار متر جهان نام خود را در تاریخ این رشته جاودانه کرد. بر این اساس تاکنون حدود ۳۵ نفر موفق شده‌اند هر ۱۴ قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کنند.

فتح قلل هیمالیا بازی مرگ و زندگی است و در طول سال‌های گذشته نیز بسیاری از کوهنوردان جان خود را از دست داده‌اند.

قیچی‌ساز قبل از صعود به این قله در این باره گفته بود: «برای فتح یک قله، خیلی باید محتاط باشیم؛ چون همه زحمات قبلی ممکن است با یک اشتباه هدربرود، من برای صعود به 13 قله قبلی زحمت زیادی کشیده بودم و حالا باید در مراحل پایانی، قدم‌هایم خیلی مطمئن و دقیق باشد.

باید خیلی بافکرو دوراز احساسات کارم را ادامه دهم. با توجه به اینکه دو ماه زمان صعود است، ممکن است روی قله احساساتی شوید. یک تصمیم اشتباه شما را از هدفتان دور و جانتان را تهدید می‌کند، به همین دلیل باید منطقی باشیم.»


منبع: اسپرت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .