تبیان، دستیار زندگی
یک شب قبل از برگزاری انتخابات، رامبد جوان، سید احسان قاضی زاده، رئیس کمیسیون تبلیغات انتخابات را به خندوانه دعوت کرد و راجع به پشت پرده برگزاری مناظره ها و ابهامات موجود با او گپ زد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ناگفته های مناظره‌ها در خندوانه

یک شب قبل از برگزاری انتخابات، رامبد جوان، سید احسان قاضی‌زاده، رئیس کمیسیون تبلیغات انتخابات را به خندوانه دعوت کرد و راجع به پشت پرده برگزاری مناظره‌ها و ابهامات موجود با او گپ زد.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
خنداونه مناظره

بی‌‌خبری نامزدها از سوالات مناظره

شایعه مهمی که از روز اول مناظره‌ها وجود داشت این بود که نامزدهای ریاست جمهوری، از روز قبل از مناظره، در جریان سوالات مطرح شده هستند. رامبد جوان این سوال را با قاضی زاده در میان گذاشت. قاضی زاده گفت:« به طور کلی نامزدهای ریاسد جمهوری 550 دقیقه برنامه تصویری داشتند و 500 دقیقه برنامه رادیویی. تمام سوالاتی که در این برنامه‌ها مطرح می‌شود توسط کارشناسان کمیسیون طراحی شده بود. درباره برنامه‌های گفت‌وگوی ویژه خبری، گفت‌وگو با کارشناسان، گفت‌وگو با جوانان، ما 12 ساعت قبل از برنامه، سوالات را در اختیار نامزدها قرار می‌دادیم. فقط درباره مناظره‌ها، نامزدها به هیچ عنوان از سوالات داخل پاکتها اطلاعی نداشتند. اصلا محال بود این سوالات به گوش آنها رسیده باشد. حتی مرتضی حیدری به عنوان مجری مناظره‌ها هم از محتویات داخل پاکتها بی‌‌اطلاع بود. ما فقط موضوعات را به آنها می‌دادیم و مثلا می‌گفتیم این هفته راجع به مسائل اجتماعی حرف می‌زنیم یا سیاسی یا اقتصادی اما هیچ اشاره‌ای به سوالات نمی‌شد.»

توجه به رفتارهای نامزدها

قاضی‌زاده در بخشی از صحبت‌هایش به نکته جالبی درباره معرفی همه جانبه نامزدها در مناظره‌ها اشاره کرد و گفت که از ابتدا قصد داشته‌اند درباره هر نامزد، یک پکیج کامل از صحبت‌ها، رفتارها، واکنش‌ها، حرکات چهره، حالات بدن، استرس‌ها و ... در اختیار مردم قرار دهند. او تعریف کرد:«سوالات طراحی ویژه داشت. همه چیز قرعه کشی داشت. در آن لحظه نامزد باید حضور ذهن کامل می‌داشت و تسلط، قدرت بیان و صبر و استقامت خودش را نشان می‌داد. حتی تعدادی از دوربینها روی صورت نامزدها زوم بود. اخم‌ها و لبخند‌ها استرس ها و حتی حرکت بدن، همه اینها لحاظ می‌شد. هیچ چیز را جا نمی‌گذاشتیم. برای اینکه مردم بتوانند بسته کاملی از این نامزد را ببینند. مردم باید متوجه می‌شدند هرنامزد کجا تهاجمی‌ رفتار می‌کند، کجا تدافعی است، یا برخوردش با موضوع جدید چیست؟ آماده است؟ آماده نیست؟ حرفی برای گفتن دارد؟ روی این سه تا مناظره، مردم می‌توانستند یک قضاوت کامل روی هر کاندیدا داشته باشند.»

تلاش برای زنده بودن مناظره

چند وقت پیش از شروع مناظره‌ها اعلام شده بود که احتمالا مناظره‌ها زنده پخش نمی‌شوند و ضبط شده در اختیار مردم قرار می‌گیرند. این مسئله با اعتراضهای زیادی روبه‌رو شد و نهایتا رای نیاورد. قاضی زاده درباره مواجهه با این اتفاق می‌گوید:«ما سر اینکه مناظره زنده باشد خیلی زحمت کشیدیم. برخی از دوستان قائل بودند که باید ضبطی باشد اما افکار عمومی و مردم همه خواستند زنده باشد. دکتر علی عسگری، رئیس صداوسیما مردانه ایستاد و تلاش کرد که زنده پخش شود. جدای از این مسئله، ما معتقد بودیم که مردم جمعه بعد از ظهر برای تماشای مناظره‌ها راحتتر هستند اما بعضی از نامزدها اصرار داشتند در یک هفته برگزار شود و سه تا مناظره پشت سر هم باشد. ما می‌گفتیم جامعه کشش این فضا را ندارد. حتی روز اول هم دو تا از نامزدها می‌گفتند که نمی‌خواهیم در مناظره زنده شرکت کنیم. گفتند برنامه بقیه را باید با ما هماهنگ کنید. گفتیم نمی‌شود الان به مردم اعلام کرده‌ایم و امکان پذیر نیست.»

پشت صحنه دعواهای نامزدها

رامبد جوان از قاضی زاده پرسید در مناظره‌ها بعد از تندی‌هایی که میان نامزدها صورت می‌گرفت، در آنتراکت چطوری رفتار می‌کردند؟ او تعریف کرد:«این شش نامزد عزیز قبلش که می‌آمدند خوب و خوش بودند. چای و شیرینی و نسکافه می‌خوردند.» رامبد همینجا پرسید که همه‌شان نسکافه می‌خوردند؟ و او گفت:«در مناظره دوم همه‌ نامزدها در آنتراکت، افت قند پیدا کرده بودند و نسکافه‌هایشان را بیشتر با قند می‌خوردند.» درباره یک ربع آنتراکت، حرفهای جالب دیگری هم زد:«هر نامزد با سه تا مشاور می‌آمد. در آن یک ربع آنتراکت، این مشاورها بهشان اطلاعات می‌دادند و بعضی وقتها برای رفع استرس، تشویقشان هم می‌کردند. مثلا ما می‌شنیدیم از اتاقی که داخلش حضور دارند مثلا صدای دست زدن و سوت کشیدن می‌آمد. درباره حرفهای تند نامزدها هم گفت:« برخی از این عزیزان فکر می کردند این فرصتی است که باید ازش استفاده کنند و حرفهای صریح تری بزنند. البته به لحاظ رسانه‌ای هرچقدر شفافیت را بیشتر کنیم ذهن مردم بازتر می‌شود.»

اتفاق‌های بامزه پشت صحنه

یک جایی هم رامبد از قاضی زاده خواست تا درباره سوتی‌هایی که دادند یا اتفاقهای بامزه پشت صحنه تعریف کند. گفت:«توی یک برنامه ضبطی بعد از گذشت یک ربع از ضبط، برق قطع شد. در این فاصله نامزدی که قرار بود در این برنامه حضور داشته باشد، چای و کیک خورد و یک مرتبه افتاد به سرفه. برنامه‌ای که باید 45 دقیقه طول می‌کشید سه ساعت و نیم زمان برد. در مناظره اول هم اتفاقی افتاد یک عدم تعادل زمانی توسط مجری انجام شد. همان زمان یکی از این مشاورها که هیکل درشتی هم داشت از آن پشت به نشانه اعتراض مدام به در شیشه‌ای می‌کوبید و بالای سر من ایستاده بود که باید زمان را رعایت کنید گفتیم برای مناظره دوم این کار را میک نیم. یا همه نامزدها در مناظره اول از ما وقت می‌خواستند اما می‌دانستیم اگر بخواهیم وقت بدهیم باید تا صبح مناظره را ادامه دهیم. هر شش نامزد می‌خواستند وقت بگیرند اما ما مجبور بودیم جلوی همه شان بایستیم.

ابهام در قرعه کشی مناظره دوم

یکی از تماشاگران داخل استودیو آخر برنامه خواست تا از قاضی زاده سوالی بپرسد. او پرسید که در مناظره دوم، مرتضی حیدری زمان قرعه کشی اسم یک نامزد را بیرون آورد اما آن را نخواند و انداخت داخل ظرف و یکی دیگر را بیرون آورد چرا؟ قاضی زاده گفت:«آقای حیدری یکی از مجریان توانمند رادیو و تلویزیون است. قبل از هر مناظره یک جلسه دو ساعه با ایشان داشتیم. بحث میکردیم و روند کار را مرور میکردیم. قضیه از این قرار بود که شماره نامزدها داخل یک پاکتهای کوچکی قرار داشت. آن موقع دو تا پاکت بهم چسبیده بود. آقای حیدری وقتی دوتا پاکت چسبیده را بیرون آورد برای اینکه شائبه‌ای پیش نیاید آن‌ها را دوباره داخل ظرف انداخت و از نو یکی را برداشت. باز هم برای اینکه شائبه دیگری پیش نیاید برای مناظره بعدی، سوالات را گذاشتیم داخل روبان. اتفاقا یکی از نامزدها به این مسئله اعتراض کرد اما وقتی توضیحات ما را شنید قانع شد.


منبع: هفت صبح