تبیان، دستیار زندگی
استقلال در لیگ هفدهم فصل نسبتا موفقی را پشت سر گذاشت. این تیم توانست با کسب عنوان نایب قهرمانی، سهمیه حضور در فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا را هم به دست بیاورد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چالش‌های استقلال در نقل‌وانتقالات

استقلال در لیگ هفدهم فصل نسبتا موفقی را پشت‌سر گذاشت. این تیم توانست با کسب عنوان نایب‌قهرمانی، سهمیه حضور در فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا را هم به‌دست بیاورد.

بخش ورزشی تبیان

شهباززاده

با این وجود آنها نقایصی هم داشتند که از آن جمله می‌توان به فقدان یک گلزن تمام‌عیار در پیشانی خط حمله آبی‌ها اشاره کرد. استقلال امسال در کورس آقای‌گلی نماینده‌ای نداشت و بهترین گلزن این تیم، کاوه رضایی تنها هفت گل به‌ثمر رساند. با این وجود طبیعی است که آنها در طول فصل نقل‌وانتقالات در به در به‌دنبال یافتن یک «قاتل» باشند و جذب یک مهاجم تمام‌کننده و بی‌رحم را مدنظر قرار بدهند. در این زمینه اولین گزینه آبی‌ها، ستاره‌ای است که پارسال ابتدای فصل جدا شد و در میانه فصل هم نتوانست به تیمش برگردد؛ سجاد شهباززاده.

تردیدها در مورد سجاد

ابتدای لیگ شانزدهم استقلال پس از جدایی سجاد شهباززاده، كاوه رضایی را جذب كرد؛ مهاجم پیشین ذوب‌آهن كه به كم گل‌زدن مشهور است. از قضا كاوه در استقلال هم حداقل در مسابقات لیگ خیلی كم گل زد. او در 28بازی برای استقلال فقط 7گل به‌ثمر رساند كه برای فوروارد فیكس دومین تیم تهاجمی لیگ برتر آمار مطلوبی نیست. با این وجود جالب است بدانید سجاد شهباززاده هم در آخرین فصل حضورش در استقلال درست همین آمار را از نظر گلزنی به‌جا گذاشته بود. سجاد هم در لیگ پانزدهم تنها 7گل زد و پس از آن به اصرار شدید مسوولان باشگاه برای تمدید قراردادش پاسخ مثبت نداد.

اگرچه شرایط از نظر گلزنی برای این دو مهاجم دقیقا یكسان است، اما از حیث طراحی حملات و اثرگذاری در فاز هجومی به‌نظر می‌رسد كاوه رضایی شرایط بهتری داشته باشد. شهباززاده در لیگ پانزدهم 5پاس گل برای همبازیانش ارسال كرد، در حالی كه كاوه رضایی در لیگ شانزدهم آمار 8پاس گل را به‌نام خودش به‌ثبت رساند و بهترین پاسور لیگ لقب گرفت! غیر از این در نوع حملات استقلال هم نقش بازی‌سازی كاوه رضایی بسیار بیشتر به‌چشم می‌آید. او مهاجم زهردارتر و باهوش‌تری نشان داده كه در لیگ قهرمانان آسیا هم با زدن چهار گل ارزش‌هایش را نشان داده است.

هنگام مقایسه این دو نفر یك نكته دیگر را هم نباید از قلم انداخت. سجاد شهباززاده در استقلال قلعه‌نویی و مظلومی بازی می‌كرد كه بیشتر مالك توپ بود، اما استقلال منصوریان كمتر توپ دارد و كمتر حمله می‌كند، بنابراین به نظر می‌رسد ارزش دستاوردهای كاوه رضایی بیشتر از شهباززاده باشد.

سایر گزینه‌ها

اگر قرار باشد سجاد شهباززاده هم به اندازه کاوه رضایی گل بزند، همچنان مشکلات در خط حمله استقلال باقی خواهد بود. به این ترتیب آنها عزم‌شان را جزم کرده‌اند که یک گلزن متبحر استخدام کنند. به‌نظر می‌رسد مسوولان باشگاه استقلال جدول بهترین گلزنان لیگ شانزدهم را پیش‌روی خودشان گذاشته‌اند و گزینه‌های مختلف را از روی آن انتخاب می‌کنند. اولین فصل از شایعات در مورد ساسان انصاری به‌وجود آمد. او فصل گذشته 16گل زد و بعد از مهدی طارمی دومین گلزن برتر لیگ لقب گرفت.

حتی گفته می‌شود خود منصوریان به‌طور مستقیم با انصاری مذاکره کرده، اما مشکل ساسان این است که ابتدای فصل گذشته راهی پرسپولیس شد و تصاویر کودکی‌اش با پیراهن این تیم را به انتشار رساند. او یک پرسپولیسی است که غیر از این برای حضور در هر تیم دیگری ضمانت فیکس بودن می‌خواهد. گزینه بعدی استقلالی‌ها مرتضی تبریزی است.

تبریزی در لیگ پانزدهم 10گل به‌ثمر رساند و اولویت او برای استقلالی‌شدن روابط دوستانه‌اش با کاوه رضایی است. این دو نفر با هم زوج خط حمله ذوب‌آهن را تشکیل می‌دادند و حالا بدشان نمی‌آید در استقلال همبازی شوند. کاوه رضایی اخیرا با تگ کردن تبریزی در اینستاگرام به شایعات در این زمینه دامن زد. گزینه سوم آبی‌ها هم که حتی روز پنج‌شنبه خبر قطعی حضورش در استقلال منتشر شد، حسن بیت‌سعید است؛ فوروارد 10گله استقلال خوزستان که باید دید به تیم همنام تهرانی منتقل می‌شود یا نه.


منبع: اسپرت