تبیان، دستیار زندگی
گروه دنیای عجیب با انتشار فراخوان دوازدهمین نمایشگاه خود از نقاشان، تصویرگران و انیماتورها تا چهره شخصیت های ماندگار، به جز اهالی سیاست را تصویر کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهره‌های ماندگار را تصویر کنید

گروه «دنیای عجیب» با انتشار فراخوان دوازدهمین نمایشگاه خود از نقاشان، تصویرگران و انیماتورها خواست تا چهره شخصیت‌های ماندگار، به جز اهالی سیاست را تصویر کنند.

پیشخوان خبر تبیان

فراخوان

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، لیدا معتمد به دوازدهمین نمایشگاه تصویرگری دنیای عجیب اشاره و بیان کرد: قرار است چهره‌های  ماندگار ایران از شاعران، نویسندگان، فیلـسوفان، عکاسان، دانشمـندان، نقاشان، کاریکاتوریست‌ها، صـویـرگران، ورزشکاران (شامل تمامی‌رشته‌ها)، گرافیست‌ها، انیـماتورها، معـماران، بازیگران، کارگـردانان، نگارگران، مجسمه‌سازان، منجمان، عارفان، موسیقیدانان، ریاضیدانان، پزشکان، شهیدان، آتش نشانان، معدن چیان، کارگران، کشاورزان و... تصویر شوند و گروه تصویرگری «دنیای عجیب»، طی فراخوانی که منتشر کرده از همه تصویرگران خواسته تا چهره‌های ماندگار سرزمین خود را تصویر کنند.

او به اهداف انتشار این فراخوان اشاره و بیان کرد: در باور ما، یعنی گروه «دنیای عجیب»، چهره‌های ماندگار ایران، آنانی هستند که وقتی هستند هستند وقتی که نیستند هم هستند. به عبارتی، آدم‌های معتبری که در بودنشان سرشار از حضور و در نبودشان هم تاثیرگذارند. این افراد کسانی هستند که هماره به خاطر ما می‌مانند و ما دوستشان داریم و برایشان ارزش و احترام قائلیم و شگفت این که این آدم‌ها را در زمان بودنشان، از بس قدرتمند و با شکوه اند، که ما نمی‌توانیم حضورشان را دریابیم اما وقتی که از پیش ما می‌روند نرم نرم و آهسته آهسته بودنشان درک می‌کنیم و آنها را باز می‌شناسیم؛ به همین خاطر قرار است چهره این افراد را به تصویر بکشیم البته در این فهرست سیاستمداران و اهل سیاست جایی ندارند و ما این دسته از افراد جامعه را تصویر نمی‌کنیم.

به جز تصویرگران، نقاشان، انیماتورها و کاریکاتوریست‌ها هم می‌توانند در این نمایشگاه شرکت کنند. آنچه برای ما اهمیت دارد نوآوری است یعنی هنرمندان شرکت کننده باید به خلق چهره‌ها یا پرتره‌هایی بپردازند که تکراری نباشد و خلاق تر، عجیب تر و مدرن تر اجرا شده باشد.

معتمد در پاسخ به این که اگر قرار است چهره شخصیت‌های ماندگار در قالب رئال یا واقعگرایانه تصویر شود چه فرقی بین این کارها با عکس یا نقاشی وجود دارد بیان کرد: به جز تصویرگران، نقاشان، انیماتورها و کاریکاتوریست‌ها هم می‌توانند در این نمایشگاه شرکت کنند. آنچه برای ما اهمیت دارد نوآوری است یعنی هنرمندان شرکت کننده باید به خلق چهره‌ها یا پرتره‌هایی بپردازند که تکراری نباشد و خلاق تر، عجیب تر و مدرن تر اجرا شده باشد.

سرپرست گروه «دنیای عجیب»، نقاشی را هم جزوی از تصویرسازی دانست و افزود:بسیاری از تصویرگران موفق دنیا نقاش هم هستند و با اضافه کردن کمی‌خلاقیت و ریزه کاری به اثر می‌توانند جنبه تصویرسازی را در کار  خود بالا ببرند. برای مثال هنرمندی با استفاده از سبزیجات پرتره کشیده بود یا هنرمندانی با بهره گرفتن از از لوازم اطراف و تلفیق آنها با هم چنین کاری کرده بودند. بنابراین آنچه مهم است خلاق بودن افراد است.

معتمد با اشاره به شرایط فراخوان  گفت: هنرمندان آثار خود را تا اول شهریور و تنها در یک فریم به wonderlandgroupp@yahoo.com ارسال کنند. تکنیک اجرای اثر  و عمودی و افقی بودن آن  آزاد و نوشتن نام و نام خانوادگی هنرمند و شماره تماس در ایمیل ارسالی همچنین نوشتن نام و نام خانوادگی و شغل شخصیتی که انتخاب و تصویر شده، الزامی‌است. حجم تصویر اثر ارسالی ۷۰۰ کیلوبایت با رزولوشن ۳۰۰ با فرمت jpg باشد و شرکت در این فراخوان برای عموم آزاد است و محدودیت سنی ندارد.

این تصویرگر کودک و نوجوان گفت: آثار برگزیده دریازدهمین نمایشگاه سالیانه گروه دنیای عجیب به نمایش گذاشته خواهد شد؛ همچنین آثاری که مطابق با شرایط و قوانین فراخوان اجرا نشده باشند داوری نخواهند شد. علاوه بر این اصل آثار بعد از به پایان رسیدن جلسه داوری باید به دبیرخانه ارائه شوند و آثار دیجیتال به صورت پرینت باشند. در پایان هم برگزیدگان نمایشگاه انتخاب  می‌شوند. لیدا معتمد - مریم طباطبایی - گلناز والامعتمد - سید میثم موسوی - ماهنی تذهیبی - میثم برزا داوران فراخوان هستند.

گروه تصویرسازی «دنیای عجیب» از سال ۱۳۸۵ کار خود را با هدف معرفی تصویرگران جوان به جامعه هنری و برگزاری نمایشگه‌های سالانه تصویرسازی آغاز کرده و ادامه داده است.

منبع: خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .