تبیان، دستیار زندگی
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردکان ار آغاز مرمت خانه تاریخی «حسین سنایی» در این شهرستان خبر داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرمت خانه تاریخی سنایی برای ثبت ملی

رییس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردکان از آغاز مرمت خانه تاریخی «حسین سنایی» در این شهرستان خبر داد.

پیشخوان خبر تبیان

خانه تاریخی سنایی

به گزارش تبیان به نقل از ایسنا، «حمید مشتاقیان» در این رابطه اظهار کرد: این بنا در محله‌ای به نام «چرخاب» که بادگیرها، خانه‌هایی با دیوارهای بلند و کوچه‌های باریک آن، نشان از تلاش ساکنینش در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی است، قرار گرفته است .

وی افزود: این بنا به لحاظ شیوه معماری و مصالح به کار رفته متعلق به دوره قاجار بوده و وجه تسمیه آن برگرفته از نام مالک آن است.

این بنا دارای دو بخش شمالی و جنوبی است که شاه‌نشین در قسمت شمالی بنا قرار گرفته است و در این بنا دو بادگیر وجود دارد که یکی از آنها در قسمت شمالی بنا در انتهای فضای شاه‌نشین تعبیه شده و دیگری در قسمت انتهایی اتاق سمت چپ شاهنشین قرار گرفته است.

مشتاقیان در ادامه نیز معماری خاص، متفاوت و تقریباً پیچیده بنا و ارزش‌های فرهنگی و تاریخی آن به عنوان یکی از معدود بناهای تاریخی باقیمانده از مجموعه صدرالفضلاء اردکان را از ویژگی‌های این بنای تاریخی و باارزش دانست.

وی گفت: این بنا دارای دو بخش شمالی و جنوبی است که شاه‌نشین در قسمت شمالی بنا قرار گرفته است و در این بنا دو بادگیر وجود دارد که یکی از آنها در قسمت شمالی بنا در انتهای فضای شاه‌نشین تعبیه شده و دیگری در قسمت انتهایی اتاق سمت چپ شاهنشین قرار گرفته است.

به گفته‌ی رییس اداره میراث فرهنگی اردکان، این خانه تاریخی تنها یک در ورودی دارد که در قسمت جنوبی آن وجود دارد و در ورودی توسط یک پیش فضا به راهرو متصل شده است .

این مقام مسئول در ادامه با بیان این که عمده مصالح به کار رفته در این بنا آجر، گچ و کاه گل است، تصریح کرد: در این بخش از مرمت، سبک‌سازی بام جهت کاهگل، جمع‌آوری و دسته‌بندی شرفی‌های بام، آجر فرش بام و تراشیدن اندود کاهگل بادگیر جهت ساماندهی انجام خواهد شد .

گفتنی است، این خانه تاریخی یکی از آثار پیشنهادی جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور است که پرونده آن توسط واحد ثبت اداره کل آماده شده است .

منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .