تبیان، دستیار زندگی
اینکه فقط بدانیم چه غذاهایی سالم هستند و اطلاعات غذایی خوبی داشته باشیم، کافی نیست و نمی تواند عادات غذایی ما را اصلاح کند، اما پیرامون ما می تواند تا حدود زیادی این کار را انجام دهد. با ما همراه باشید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طرح سالم سازی آشپزخانه!

اینکه فقط بدانیم چه غذاهایی سالم هستند و اطلاعات غذایی خوبی داشته باشیم، کافی نیست و نمی‌تواند عادات غذایی ما را اصلاح کند، اما پیرامون ما می‌تواند تا حدود زیادی این کار را انجام دهد. با ما همراه باشید...

مریم مرادیان _ بخش تغذیه و آشپزی تبیان

آشپزخانه

در این مطلب راهکارهایی به شما ارائه می‌دهیم که مربوط به آشپزخانه‌ی شماست. این راهکارها به شما در داشتن تغذیه ای سالم کمک خواهد کرد.

۱. همه چیز از خرید کردن شما شروع می‌شود

همه‌ی ما می دانیم که کلم مفیدتر از شکلات است اما بازهم بیشتر شکلات می‌خوریم، می‌دانید چرا؟ چون شکلات را خریده‌ایم و در خانه داریم. آلیسا رامزی متخصص تغذیه‌ای است که با مراجعه‌کنندگان خون به سبک ویژه‌ای برخورد می‌کند؛ او ابتدا از آن‌ها می‌خواهد که آشپزخانه‌شان را از تمام خوردنی‌های ناسالم خالی کنند و سپس آن‌ها را به فروشگاه می‌فرستد تا میوه‌جات و سبزیجات تازه، پروتئین بدون چربی، لبنیات کم‌چرب و نان سبوس‌دار، انواع مغزها، حبوبات و کره‌ی آجیل خریداری کنند. اگر واقعاً می‌خواهید غذاهای درست و سالم بخورید، باید اول آن‌ها را تهیه کنید.

۲. وسوسه‌برانگیزها را تا حد ممکن از خود دور کنید

بیشتر ما با کسانی زندگی می‌کنیم که ممکن است اهداف غذایی‌شان مثل ما سالم نباشد. با آن‌ها صحبت کنید و ببینید آیا این امکان وجود دارد که خوراکی‌هایشان را در کابینتی جداگانه و دور از چشم شما نگهداری کنند. غذاهای فریزری وسوسه‌برانگیز را هم پشت غذاهای فریزری سالم قرار دهید، مرباها را در انتهای یخچال بگذارید و هله هوله‌ها را هم جایی بگذارید که برای برداشتن‌شان نیاز به نردبان داشته باشید.

۳. چیزی که روی کانتر آشپزخانه می‌گذارید همان چیزی خواهد بود که مغزتان دستور خوردنش را صادر می‌کند

جامیوه‌ای یخچال را فراموش کنید، جای میوه‌ها و سبزی‌ها واقعاً آنجا نیست! میوه‌ها و سبزی‌هایی را که نیاز به محیط سرد یخچال دارند در قسمتی از آن قرار دهید که به محض باز کردن در یخچال، چشمتان به آن‌ها بخورد

وقتی وارد آشپزخانه می‌شوید اولین چیزی که می‌بینید به احتمال بسیار زیاد همان چیزی خواهد شد که قرار است بخورید. کارشناسان عقیده دارند دیدن زیبایی و تازگی میوه‌ها و سبزی‌ها در آشپزخانه بسیار تأثیرگذار است و توصیه می‌کنند یک ظرف زیبا و خوش‌رنگ، پر از میوه و سبزی‌های تازه، روی کانتر آشپزخانه بگذارید. میوه‌ها در دمای محیط، عطر و بوی خود را پراکنده می‌کنند، نه در سرمای یخچال، بنابراین اجازه دهید خود را به نمایش بگذارند. همچنین خیلی خوب است که مخلوط کن‌تان را هم روی کانتر بگذارید تا بیشتر تشویق شوید که اسموتی‌های خوشمزه و سالم درست کنید.

۴. یخچالتان را مجدداً و با دقت بررسی کنید

جامیوه‌ای یخچال را فراموش کنید، جای میوه‌ها و سبزی‌ها واقعاً آنجا نیست! میوه‌ها و سبزی‌هایی را که نیاز به محیط سرد یخچال دارند در قسمتی از آن قرار دهید که به محض باز کردن در یخچال، چشمتان به آن‌ها بخورد. حتی می‌توانید یک قدم فراتر هم بروید و میوه‌ها را شسته و خُرد کرده در یک ظرف شفاف بگذارید تا آماده‌ی خوردن باشند، بهتر است به محض برگشتن از فروشگاه این کار را بکنید! میوه‌ها سزاوار این هستند که کاملاً به چشمتان بیایند و در مرکز توجه شما باشند. غذاهای خوب دیگر مانند ماست یونانی، هوموس، تخم مرغ آب‌پز و کره آجیل را هم جلوی چشم بگذارید.

۵. سایز ظروف غذاخوری‌تان را کوچک‌تر کنید

کاسه و بشقاب‌های بزرگ باعث می‌شوند ما فکر کنیم خوردن مقدار زیاد از غذا، یک چیز کاملاً «طبیعی» است. ظروف بزرگ تشویق‌مان می‌کنند که بیشتر بخوریم و بنوشیم. در مورد لیوان هم، فقط لیوان آبخوری باید بزرگ باشد و برای سایر نوشیدنی‌ها باید از لیوان‌های باریک‌تر استفاده شود.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.