تبیان، دستیار زندگی
با آغاز دور دوم حملات باج افزار WannaCry و آلوده شدن رایانه های بیشتری در کشورهای مختلف جهان، نگرانی ها در این زمینه تشدید شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگرانی دولت آمریکا از تشدید حملات باج افزار واناکرای

با آغاز دور دوم حملات باج افزار WannaCry و آلوده شدن رایانه‌های بیشتری در کشورهای مختلف جهان، نگرانی‌ها در این زمینه تشدید شده است.

پیشخوان خبر تبیان
هکر

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری فارس، کاخ سفید دستور داده تا نشستی اضطراری با هدف مقابله با این تهدید برگزار شود.

نکته اصلی این است که WannaCry بر مبنای اطلاعاتی طراحی شده که از آژانس امنیت ملی آمریکا به دنیای مجازی نشت کرده است. این اطلاعات مربوط به نحوه سوءاستفاده آژانس مذکور از آسیب پذیریهای سیستم عامل ویندوز برای سرقت اطلاعات شخصی کاربران است.

متخصصان امور رایانه ای می گویند هنوز ابعاد و شدت این حملات به درستی مشخص نشده و احتمال تشدید حملات یاد شده این بار در کشورهای آسیایی وجود دارد.

WannaCry بر مبنای ابزار هکری مورد استفاده آژانس امنیت ملی امریکا طراحی شده است. ماهیت و اطلاعات مربوط به این ابزار توسط گروه هکری دیگری به نام شادو بروکرز در فضای مجازی افشا شد.

مایکروسافت برای حل این مشکل، وصله های امنیتی را برای تمامی نسخه های ویندوز و حتی ویندوز بازنشسته ایکس پی عرضه کرد. اما به نظر می رسد این کار کمی دیر انجام شده است.

بر اساس تازه ترین آمار موجود تا به حال حدود 200 هزار رایانه در 150 کشور مختلف جهان به باج افزار WannaCry آلوده شده اند. هکرها برای رمزگشایی از اطلاعاتی که با این باج افزار رمزگذاری می شود بین 300 تا 600 دلار باج طلب می کنند.

بدافزار WannaCry باعث اختلال در شبکه های رایانه ای بیمارستان ها و لغو عمل های جراحی و ... ، کارخانه ها، شرکت های تجاری، چند مجموعه اتومبیل سازی مانند نیسان و رنو، از کار افتادن دستگاه های خودپرداز بانکی و ... شده است.


منبع : فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .