تبیان، دستیار زندگی
محققان کانادایی کشف کرده اند که در افراد مبتلا به بیماری ام اس یا اسکلروز چندگانه (Multiple sclerosis) علائم یا موارد هشدارآمیزی، پنج سال پیش از شروع...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ام‌اس، 5 سال قبل از حمله‌اش هشدار می‌دهد

محققان کانادایی کشف کرده‌اند که در افراد مبتلا به بیماری ام‌اس یا اسکلروز چندگانه (Multiple sclerosis) علائم یا موارد هشدارآمیزی، پنج سال پیش از شروع بیماری زمینه خطر را به فرد اعلام می‌کند.

بخش سلامت تبیان

بیماری ام اس

ام‌اس یک بیماری خودایمنی محسوب می‌شود که در آن بدن به پوشش محافظ اطراف سلول های عصبی به نام «میلین» حمله می‌کند.

محققانی از دانشگاه بریتیش‌کلمبیا در ونکوور کانادا طی پژوهشی که جزئیات آن در Lancet Neurology منتشر شده، سوابق 14 هزار نفر از اشخاص مبتلا به این بیماری را به مدت بیش از یک دوره 20 ساله مورد بررسی قرار دادند و آنها را با سوابق سلامتی 72 هزار فردی مقایسه کردند که دچار این بیماری نبودند.

این گروه به دنبال چیزی بودند که از آن با عنوان علائم اولیه (prodrome) یاد می‌شود و عبارت از مجموعه نشانه‌هایی است که در مراحل ابتدایی ابتلا به بیماری بروز می‌کند.

وقتی بیماری‌های مغزی تباه‌کننده (degenerative) علائم اولیه خود را نشان می‌دهند، مشخص می‌شود که اتفاقی در حال رخ دادن است

علائم اولیه برای برخی بیماری‌های دیگر اعصاب همچون پارکینسون و آلزایمر تا کنون شناسایی شده است.

محققان کشف کردند که در افراد مبتلا به بیماری ام‌اس، علائم هشدارآمیز پنج سال پیش از شروع بیماری، زمینه خطر را به فرد اعلام می‌کنند.

به گفته «هلن ترملت»، نویسنده ارشد این تحقیق، «وقتی بیماری‌های مغزی تباه‌کننده (degenerative) علائم اولیه خود را نشان می‌دهند، مشخص می‌شود که اتفاقی در حال رخ دادن است».

تشخیص این نشانه‌های آغازین سرنخ‌هایی از بیماری را به دست می‌دهد که ممکن است منجر به شکل‌گیری تحقیقات جدیدی در زمینه کشف علل یا عوامل محرک بیماری شود.


منبع: افکارنیوز

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.