تبیان، دستیار زندگی
شناسان بیماری های كودكان، والدینی كه ساعات بسیاری از روز، كودكان خود را در كالسكه كودك ، صندلی های اسباب بازی و ماشین های كودكانه می گذارند و مانع تحرك و جنبش و جوش آنان می شوند، رشد جسمانی و روانی كودك خود را به تعویق می اند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورزش كودكان


طبق گفته كارشناسان بیماری های كودكان، والدینی كه ساعات بسیاری از روز، كودكان خود را در كالسكه كودك ، صندلی های اسباب بازی و ماشین های كودكانه می گذارند و مانع تحرك و جنبش و جوش آنان می شوند، رشد جسمانی و روانی كودك خود را به تعویق می اندازند.

" پروفسور جین كلارك" رئیس واحد تشریح حركات بدنی دانشگاه مریلند می گوید:" فعالیت های جسمانی و بدنی حتی برای اطفال هم لازم است و این موضوعی است كه اغلب والدین به ویژه مادران اهمیت و ضرورت آن را نادیده می گیرند." بنا به گفته كلارك، هر چه زمینه جنب و جوش و تحرك بدنی اطفال كودكان نوپا و خردسالان زودتر تامین شود، میزان سلامت و تندرستی آنان در سنین بالاتر افزایش خواهد یافت.

رشد بدن و مغز

فعالیت های منظم بدنی باعث افزایش سلامت در فرد می شود. از طرفی تداوم این فعالیت ها، ارتباطات مغزی و ماهیچه ای را حتی در سنین كودكی و خردسالی افزایش می دهد این ارتباطات موجب می شود كه فعالیت های جسمانی و بدنی در آینده، آسانتر ودلچسب تر انجام شود. از این رو كودكانی كه به میزان كافی و مناسب به تحركات بدنی نمی پردازند شانس خود را از ایجاد ارتباطات مغزی- ماهیچه ای از دست می دهند.

هنگامی كه كودك رشد می كند و به دوره نوجوانی نزدیك می شود مهارت و توانایی جسمانی ناشی از فعالیت های بدنی او به صورت یك عادت طولانی جلوه گر خواهد شد.

" دكتر لوری روسلو" متخصص امراض كودكان در نیویورك می گوید:" پرداختن اطفال به فعالیت های بدنی و جسمانی، موجب جلوگیری از بروز چاقی درآنان می شود ، البته نه در زمان كودكی، بلكه در دوران نوجوانی و جوانی.

"دكتر روسلو" معتقد است صرف نظر از تاثیرات ژنتیكی ، عوامل و شرایط محیط زندگی ، افرادی كه دردوره كودكی پر جنب و جوش بوده و تحرك بدنی زیادی داشته اند، در بزرگسالی احتمالاً كمتر به چاقی و اضافه وزن گرفتار می شوند و در مقایسه با افراد دیگر فعالتر و پویاتر هستند.

توصیه هایی برای والدین

كودكان را در محیطی قرار دهید كه به فعالیت های بدنی و جنب و جوش ترغیب شوند. فعالیت و تحرك خردسالان خود را با قرار دادن آنان بر روی صندلی های اسباب بازی و كالسكه كودك محدود نكنید.

والدین كودك باید از اهمیت فعالیت های جسمانی و تاثیر آن بر رشد جسمانی و روانی فرزندان خود آگاه شوند و باعث افزایش مهارت های حركتی آنان گردند.

كودكان نوپا، مهارت های حركتی پایه مثل دویدن، پریدن، پرتاب كردن و ... را كاملاً تحت تاثیر محیط زندگی خود می آموزند. اگر كودك در محیطی بدون پله زندگی كند مهارت بالا رفتن از پله ها در او به تاخیر خواهد افتاد . اگر شرایط جنب و جوش مثل زدن توپ به زمین و دریافت آن برای كودك بوجود نیاید، در هماهنگی چشم و دست او وقفه به وجود خواهد آمد .

هر روز به مدت 30 دقیقه ، كودكان نوپای خود را وادار كنید تا به فعالیت های جسمانی سازمان یافته بپردازند. كودكان زیر 7 سال، حداقل به 60 دقیقه فعالیت بدنی در روز نیاز دارند.

هم كودكان نوپا و هم كودكان زیر6 سال نباید بیش از60 دقیقه در روز در كالسكه كودك یا صندلی های اسباب بازی قرار گیرند مگر این كه در آن خوابیده باشند.