سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شد برنامه مناظره مصطفی تاج زاده عضو شورای مركزی جبهه مشاركت با حجت‌الاسلام سید عباس نبوی عضو موسسه توسعه تمدن اسلامی دوشنبه شب درتالارآزادی دانشگاه كاشان برگزار شد. این مناظره به‌دعوت انجمن اسلامی دانشكده علوم‌پایه دانشگاه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه مناظره تاج زاده و نبوی در دانشگاه كاشان برگزار شد

برنامه مناظره مصطفی تاج زاده عضو شورای مركزی جبهه مشاركت با حجت‌الاسلام سید عباس نبوی عضو موسسه توسعه تمدن اسلامی دوشنبه شب درتالارآزادی دانشگاه كاشان برگزار شد.

این مناظره به‌دعوت انجمن اسلامی دانشكده علوم‌پایه دانشگاه كاشان با موضوع بحث بر سر نقش مردم در حكومت دینی و یا به عبارتی مردم سالاری در فضایی آرام برپا شد.

جمع زیادی از استادان و دانشجویان این دانشگاه در این نشست سیاسی كه با هدف نقد و بررسی و تبادل نظر برپا شده بود، شركت كردند.

حجت‌الاسلام سید عباس نبوی در بیان نكته نظرات خود، نظریه مردم سالاری دینی را به مقوله‌ای كه در شكل دادن نظام سیاسی- اجتماعی موثر است، تعبیر كرد.

وی افزود: مردم سالاری دینی نگاه و توجه اساسی به دین دارد و برای تصمیم‌گیری در حوزه‌های عمومی از مبانی دین ازجمله جهان بینی و ایدئولوژی تبعیت می‌كند.

وی این مبانی را شامل مولفه‌های اندیشه‌ای در حوزه نگرش به دنیا و آخرت و برخی هنجارها از جمله بایدها و نبایدها ذكر كرد.

وی به حضور توام دین و مردم در تعیین سرنوشت خود و جامعه تاكید كرد و گفت: طبق قانون اساسی مردم سالاری بدون دین مورد قبول جامعه ما نیست.

حجت‌الاسلام نبوی، قانون اساسی كشور را عصاره‌ای از وفاق فكری تجربی، عقلانی و دینی خواند و هرگونه تغییر در قانون اساسی را بحثی غیركارشناسی و نامناسب خواند.

در ادامه این نشست مصطفی تاج زاده در سخنانی اظهارداشت: در دوره معاصر اغلب حكومتهای دینی استبدادی بوده‌اند و مهمترین سووال مطرح شده در مورد انقلاب ایران نیز این مساله بود كه دین در جامعه چگونه حكومت می‌كند.

وی گفت: به همین دلیل شعار مردم در ابتدای مبارزات انقلاب ایران مبنی بر "استقلال، آزادی، حكومت اسلامی" بود كه با هجرت امام (ره) به پاریس این موضوع كه ما جمهوری اسلامی می‌خواهیم مطرح شد و شعار مردم تغییر كرد.

تاج زاده هدف اصلی انقلاب مشروطه را مشروط و پاسخگو كردن قدرت دانست و گفت: پاسخگو نبودن حاكم عامل اصلی عقب ماندگی ایران شد.

وی راه نجات كشور و رسیدن به مردم سالاری واقعی را قانون و انتخابات آزاد عنوان كرد.

وی درادامه افزود: همه مساله این است كه باید به جای جمهوری اسلامی گفته شود حكومت اسلامی، چرا كه جمهوریت نظام در تمام دنیا خصوصیات تعریف شده‌ای دارد كه یكی از آنها اصالت رای ملت است.

وی افزود: براین اساس عزل و نصب و نظارت بر حكام توسط مردم است، ضمن اینكه مردم در نظام جمهوری اسلامی حقوق تعریف شده‌ای دارند كه از جمله این حقوق سلب نشدنی، آزادی احزاب ، آزادی بیان و آزادی مطبوعات است كه لازمه جمهوری بودن است.

وی اظهار داشت: بر این اساس هر فردی حق دارد كه بتواند نظرات خود را بیان كرده و روزنامه داشته باشد نه اینكه حكومت مجوز روزنامه بدهد.

در پایان این مناظره دانشجویان سوولات خود را مطرح و شركت‌كنندگان در این پاسخ‌های خود را مطرح كردند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین