سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ست  مدیر حوزه علمیه قم با اشاره به توصیه تاریخی امام خمینی (ره) به طلاب مبنی بر محور قرار دادن جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی گفت: ایجاد رخنه در حوزه به هر بهانه و با انگیزه جداكردن طلاب از ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

منشور روحانیت، كارنامه درخشان حوزه‌ها، در پیش و پس از انقلاب است

 مدیر حوزه علمیه قم با اشاره به توصیه تاریخی امام خمینی (ره) به طلاب مبنی بر محور قرار دادن جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی گفت: ایجاد رخنه در حوزه به هر بهانه و با انگیزه جداكردن طلاب از جامعه مدرسین، آغاز نگرانی از آینده انقلاب است.

به گزارش خبرنگار تبیان به نقل از رسا حضرت حجت الاسلام و المسلمین  حسینی بوشهری، امروز   در آستانه سال‌روز صدور پیام تاریخی امام خمینی (ره) به حوزه‌های علمیه كه به «منشور روحانیت» مشهور شد، در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار رسا گفت: از ویژگی‌های یك رهبر آگاه، رصد كردن نقاط ضعف و قوت جامعه است؛ زیرا خطر مهم، اختلاف و ضعف در بین خواص هر جامعه است. بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران (ره) نگران اختلاف و ضعف در بین خواص جامعه و خانواده انقلاب بودند. از این رو «منشور روحانیت» را خطاب به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم صادر كردند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به هشدار امام راحل (ره) دربار وجود تحجر و افكار مقدس مآبانه در بین حوزویان گفت: رهبر كبیر انقلاب (ه) در آغاز پیام خود، به تجلیل و تمجید از نقش‌ حوزه‌ها در احیا و زنده نگهداشتن اسلام اشاره كرده‌اند و خدمات بی‌مانند آنان را در پیروزی نهضت اسلامی و انقلاب مد نظر قرار داده‌اند. سپس به یك نقطه ضعف اشاره كرده و خواستار رفع آن شده‌اند.
وی افزود: دشمنان اسلام و روحانیت در قالب روشنفكری، از تحجر انتقاد می‌كنند. این مورد با هشدار اصلاح‌ گرایانه امام خمینی (ره) مبنی بر وجود تحجر قابل قیاس نیست. چرا كه امام به عنوان پدری بیدار و هوشیار در صدد رفع این معضل در پیكر جامعه اسلامی هستند؛ اما برخی با بهانه قرار دادن رویارویی با تحجر، قصد ریشه كردن اسلام و روحانیت را دارند. گزینش و سوء استفاده كردن از برخی فرازهای منشور روحانیت را برای تخریب این قشر، نهایت بی‌انصافی می‌دانیم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: منشور روحانیت، سند افتخار حوزه‌های علمیه است. امام راحل (ه) ظلم ستیزی، تلاش‌های علمی و مجاهدت‌های علما را به بهترین شكل بیان كرده‌اند. نقاط قوتی كه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران بیان كرده‌اند در اوج و نقاط ضعف بیان شده در نهایت قلت است. ایشان در عین انتقاد صریح از تحجر و روحیه پرهیز از مداخله در امور سیاسی، از روحانیانی كه نقش اصلی در پیروزی انقلاب داشته‌اند، تجلیل كرده‌اند. این منشور سند گویا و كارنامه درخشان روحانیت، در پیش و پس از انقلاب است.
حجت الاسلام و المسمین حسینی بوشهری به اهمیت جایگاه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اشاره كرد و گفت: امام راحل (ره) در منشور روحانیت، اعضای جامعه مدرسین را مورد خطاب قرار دادند و به طلاب توصیه كرده‌اند كه اگر از جامعه مدرسین جدا شوند، منحرف می‌شوند. به جرأت می‌گویم كه ایجاد رخنه در حوزه به هر بهانه و با انگیزه جداكردن طلاب از جامعه مدرسین، آغاز نگرانی از آینده انقلاب است. جامعه مدرسین راه خود را بر اساس وظایف تعیین شده از سوی امام خمینی (ره) ادامه می‌دهد.
وی خاطر نشان كرد: رهبر معظم انقلاب در آخرین دیدار خود با جامعه مدرسین فرمودند: «برای هر مجموعه نمادی است و جامعه مدرسین نماد حوزه است. جایگاه جامعه مدرسین ویژگی ذاتی اوست و اعطایی نیست». فرمایشات حضرت ایت الله خامنه‌ای پس 17 سال از صدور منشور روحانیت، مانند مواضع رهبر كبیر انقلاب اسلامی (ره) است.
مدیر حوزه علمیه قم افزود: البته وجود اختلاف سلایق در مسایل مدیریتی كاملاً طبیعی است، به شرطی كه همه اصل و مبنا را قبول داشته‌ باشیم. در این صورت می‌توان با هم‌دلی و همكاری مشكلات را رفع كرد.
حجت الاسلام و المسلمین حسینی بوشهری در پایان گفت‌وگو با خبرنگار رسا گفت: حوزه‌های علمیه هر روز پویا‌تر از گذشته، پله‌های صعود را طی می‌كنند. هرجا احساس شده كه حضور در عرصه‌های اجتماعی و اجرایی ضروری است، به وظایف خود عمل كرده‌اند. اگر چه اولویت ما تربیت علمی و اخلاقی طلاب است؛ اما ضرورت‌های انقلاب را فراموش نكرده‌ایم و وظیفه خود می‌دانیم از جهت تربیت نیروهای كارآمد، آگاه به زمان،‌ مهذب و علمی، و نیز نظریه پردازی و تولید اندیشه اسلامی، انقلاب را تقویت كنیم.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین