سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
قه   آیت الله جوادی آملی، وظیفه دولت را زدودن فقر از بستر جامعه عنوان كرد. به گزارش  تبیان ، آیت الله جوادی آملی، در دیدار وزیر رفاه و تأمین اجتماعی و جمعی از مسؤولان این وزارت‌خانه، فقرزدایی در كشو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كشور به مدیریت فقرزدایی نیاز دارد نه مدیریت ترحم و پرداخت صدقه

  آیت الله جوادی آملی، وظیفه دولت را زدودن فقر از بستر جامعه عنوان كرد.

به گزارش  تبیان ، آیت الله جوادی آملی، در دیدار وزیر رفاه و تأمین اجتماعی و جمعی از مسؤولان این وزارت‌خانه، فقرزدایی در كشور را به یك مدیریت قوی نیاز دانست و عنوان كرد: ایجاد رفاه برای جامعه به دو صورت ممكن است. نخست پرداخت صدقه كه با ترحم همراه است و دوم از راه اشتغال‌زایی كه با احترام همراه است.
وی اضافه كرد: اگر بخواهیم جامعه را با صدقه اداره نماییم، مغایر استقلال و آزادی ملت و تنها شكم سیر كردن است. این نه خواست دولت است و نه خواست ملت. البته همیشه فقرهای طبیعی در جامعه وجود داشته و خواهد داشت؛ ولی جامعه برای فقر زدایی مدیریت قوی می‌خواهد؛ در غیر این صورت با صدقه دادن نمی‌توان جامعه را اداره كرد.
استاد دروس خارج تفسیر حوزه علمیه قم به توانایی و عزت نفس مردم ایران اشاره و تصریح كرد: كشور منابع و استعدادهای فراوانی دارد؛ ولی فقر هم دارد. جلوی فقر طبیعی را نمی‌توان گرفت. هركس باید در كنار سفره خودش بنشیند و صدقه باید در مرحله آخر باشد.
امام جمعه قم در ادامه بالا بودن آمار افراد تحت پوشش كمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را توهین به دولت و ملت ارزیابی كرد و یادآور شد: كمیته امداد خوشحال است كه این تعداد افراد را تحت پوشش دارد. این اقدام وهن است. خیال می‌كنید كه كار مثبتی است؟ اگر مسؤولان درست كار می‌كردند این قدر مستضعف نداشتیم. بالا بودن آمار و بیان این‌‌چنینی، توهین به دولت است نه فخر؛ كمك به فقیر كاری است كه نظام‌های كمونیستی هم انجام می‌دهند. ما كه شاگرد و پیرو امیر المومنین حضرت علی (ع) هستیم موظف نیستیم كه فقیر را دریابیم. باید فقر را از بین ببریم و فقرزدایی كنیم. آن هم مدیریتی كامل می‌خواهد كه به این صورت نمی‌توان كشور را اداره كرد.
وی اضافه كرد: مولای متقیان حضرت علی (ع) می‌فرماید: سرزمینی كه زمین و آب دارد و نتواند در كشاورزی به خودكفایی برسد رحمت خداوند از او به دور است. ایشان با همین معیار خاورمیانه را اداره می‌كرد.
آیت الله جوادی آملی در ادامه با انتقاد از عملیات بانك‌ها در دریافت بهره ادامه داد: پرداخت تسهیلات بانكی به یك عده افراد خاص،‌موجب به وجود آمدن فساد اقتصادی می‌شود.
وی با بیان این ‌كه انجام برخی از كارها از قدرت انسان خارج است، اضافه كرد: خداوند وعده داده اگر ما به مقداری كه توان داریم كار كنیم، بقیه‌اش را خودش درست می‌كند. همان‌گونه كه ما را در پیروزی انقلاب كمك كرد و در هشت سال دفاع مقدس به كمك ما آمد، امروز نیز همین ‌گونه است.
گفتنی است در این دیدار وزیر رفاه و تامین اجتماعی گزارشی از عملكرد این وزارتخانه ارایه كرد.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین