سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی و نهمین جشنواره داستان انقلاب، با حضور فاضل نظری، معاون هنری حوزه هنری و منیژه آرمین، دبیر نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تشریح برنامه‌های هفته هنر انقلاب

نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی و نهمین جشنواره داستان انقلاب، با حضور فاضل نظری، معاون هنری حوزه هنری و منیژه آرمین، دبیر نهمین دوره جشنواره داستان انقلاب برگزار شد.

بخش هنری تبیان
هنر انقلاب

در ابتدای این نشست، فاضل نظری با اشاره به برنامه های امسال حوزه گفت: شهید اوینی از همکاران حوزه هنری انقلاب اسلامی بودند، اما اینکه هنر انقلاب چه تعریفی دارد، بحث طرلانی است، هنر لطیف ترین افریده بشراست.

وی افزود: برنامه ها مثل هر سال در سراسر کشور برگزار می شود؛ شب های شعر انقلاب اسلامی در بسیاری از استان ها برگزار می شود، برنامه های تلویزیونی ویژه این هفته خواهیم داشت، هفته فیلم مستند ، اکران فیلم های بلند و پرمخاطب سال گذشته را خواهیم داشت، مسابقات عکاسی در استان ها داریم.

نظری ادامه داد: بعضی از اجراهای جشنواره بچه های مسجد را خواهیم داشت؛ از هنرمندان منتخب حوزه گفتمان انقلاب اسلامی تجلیل به عمل می آید. تجلیل از سعید کشن فلاح، احمد عزیزی و حمید سبزواری که سال گذشته از دست شان دادیم را برگزار می کنیم. همچنین در حوزه طنز بررسی شعر طنز و رونمایی از کتاب همیشه استاد را خواهیم داشت.

وی با اشاره به افتتاحیه این هفته گفت: در این مراسم از برگزیدگان فعال حوزه همری که در جشنواره هایی غیر از جشنواره های حوزه برگزیده شده اند تقدیر خواهیم کرد، همچنین در اختتامیه هم چهره هنر سال  انقلاب را معرفی خواهیم کرد.

نظری با اشاره به انتخاب چهره هنر سال انقلاب گفت:توسط  ٥٩ نفر از خبرگان حوزه هنر و فرهنگ انقلاب، شامل هنرمندان، کارشناسان و مدیران فعال یک لیستی تهیه می شود و در اختیار هنرمندان قرار می گیرد؛. ملاک انتخاب اثر، طرح و اکران اثری در سال ٩٥ است.

وی افزود: حذف و اضافه در این لیست انجام می شود و در حال حاضر ٧ نام در لیست وجود دارد؛ محمدرضا بایرامی به خاطر رمان لم یزرع، ایراهیم حاتمی کیا به خاطر فیلم بادیگارد، حسن روح الامین به خاطر مجموعه ای از عاشورایی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر جشنواره هولوکاست، بهناز ضرابی زاده برای کتاب گلستان یازدهم، محمدحسین مهدویان برای فیلم ماجرای نیمروز و حمید حسام برای کتاب وقتی مهتاب گم شد این هفت نفر هستند که جزو نامزدهای چهره هنر انقلاب اسلامی در سال 96 به شمار می روند.

در ادامه این نشست منیژه آرمین، دبیر نهمین جشنواره داستان انقلاب گفت: داستان هایی با موضوع انقلاب اسلامی به نسبت اوایل انقلاب از آن شعارزدگی دور شده است؛ آنچه که امروز به عنوان شعارزدگی می شناسیم در روزگار خودش از اصالت برخوردار بود.

وی افزود: می خواهم از آنچه که در آن زمان گذشته است دفاع کنم، سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که ما الان در کجای داستان انقلاب ایستاده ایم؛ انطباق ساختار با محتوا از مهم ترین اصول است.

وی با اشاره به آثار رسیده به دبیرخانه گفت: ٤٤٩ اثر از ٢٤٢ نویسنده به جشنواره رسید؛داوران بخش بزرگسال و نوجوان بعد از بررسی آثار، در بخش داستان کوتاه نوجوان ١١ اثر؛ داستان کوتاه بزرگسال ٥٦ اثر، رمان نوجوان ٩ اثر، رمان بزرگسال ٢٠ اثر؛ ١١٥ زن و ١٢٧ مرد را انتخاب کردند و همچنین بیشترین شرکت کننده از تهران و کمترین شرکت کننده نیز از ایلام بوده است.

آرمین درباره زمان اختتامیه جشنواره گفت: ٢٠ فروردین همزمان با هفته هنر انقلاب، اختتامیه را برگزار خواهیم کرد و برگزیدگان معرفی می شوند.

وی گفت: بخش کودک و نوجوان از اهمیت زیادی برخوردار است، این بخش را به خاطر آینده کشور باید جدی گرفت؛ در بخش نوجوان چیزی به دست نیاوردیم.

آرمین ادامه داد: داوران با بصیرت کامل و بی طرفی انتخاب کردند؛ جناحی عمل نکردیم، هر داستان انقلابی از طرف ما قابل قبول نبود؛ این را هم باید بگویم که داستان خوب در این روزها کم نداریم.


منبع :شبکه اطلاع رسانی دانا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین