• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1396/01/14 ساعت 14:15
  • تاريخ :

رازهای درگوشی خانواده های شاد 

اگر آدم شادی هستید و خودتان هم از این موضوع خبر دارید، همین حالا برای یک دست محکم بزنید! همه ما حتی در دوران کودکی یاد می‌گیریم که احساس شادی و نشاط را جشن بگیریم و هیچ جای تعجبی هم ندارد؛ شادی نه تنها یکی از مثبت‌ترین هیجاناتی است که ما تجربه می‌کنیم، بلکه شاد بودن کلید خوشبختی و رسیدن به یک زندگی سالم است. علاوه بر این احساس شادی و نشاط با زندگی طولانی و تقویت سیستم ایمنی هم مرتبط است.

بخش خانواده ایرانی تبیان
title

برخی از عوامل ایجاد شادی مانند ژنتیک از کنترل ما خارج است؛ اما همچنان روش‌ها و حقه‌های کوچکی وجود دارد که بتوانیم روزمان را بسازیم و احساس بهتری پیدا کنیم. برای اینکه لبخندتان گل و گشادتر، رضایتتان از زندگی بیشتر و احساس آرامش بیشتری داشته باشید، یکی یا همه روش‌هایی را که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، به کار ببندید. این روش‌ها پیش از این امتحانشان را پس داده‌اند و توسط محققان و روان شناسان تضمین شده‌اند.

گاهی وقت‌ها از شهر بیرون بزنید

بر اساس تازه‌ترین مطالعات انجام شده زندگی کردن در نزدیکی پارک‌ها یا فضاهای سبز یا حتی نگاه کردن به عکسی که از مناظر طبیعی گرفته شده، عملکر آن بخش از مغز که به احساس شادی و ثبات عاطفی مرتبط است، بهبود می‌بخشد. علاوه بر این بیرون رفتن از خانه و قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث ساخته شدن ویتامین دی در بدن می‌شود و لابد می‌دانید که کمبود برخی از مواد مغذی ریسک ابتلای شما به افسردگی را افزایش می‌دهد.

لباس ورزشی‌تان را دوباره تن کنید

ورزش دلیل شادی نیست؛ اما می‌تواند منجر به ایجاد احساس شادی در انسان شود. ورزش کردن باعث می‌شود که بدن برای مبارزه با بیماری‌ها، پروتئین‌های خاصی را که آنتی‌بادی نام دارند بسازد و همچین مغز را برای ترشح  اندروفین تحریک می‌کند. افزایش آنتی بادی‌ها در بدن با دور کردن بیماری شما را شاد می‌کنند و اندروفین هم باعث بهبود خلق و خو می‌شود تا از زندگی‌تان لذت بیشتری ببرید. این نکته درگوشی را نیز به خاطر داشته باشیدکه بر اساس مطالعات موجود، ورزش کردن مداوم، شادی را در وجود شما دائمی خواهد کرد.

بیشتر بخوابید

چرت زدن عصرگاهی، خواب دم صبح، خواب عمیق در طول شب و... واقعا فرقی نمی‌کند چون بستن چند دقیقه یا چند ساعته چشم‌ها به افزایش سطح سلامت عمومی و شادی کمک می‌کند. محققان می‌گویند که خواب ناکافی یعنی کمتر از 4 ساعت خواب در شبانه روز، باعث می‌شود که شما خوش‌بینی خود را از دست بدهید. علاوه بر این نداشتن خواب کافی محرک چاقی و در نتیجه افسردگی ناشی از به هم خودرن تناسب اندام نیز هست.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن گاهی اوقات کمی ترسناک به نظر می‌رسد؛ چون برای خیلی‌ها انجام تکنیک‌های آرامبخشی روانی کمی سخت است، با این حال بر اساس جدیدترین تحقیقات انجام شده مدیتیشن روزانه در یک دوره هشت هفته ای به شدت بر افزایش سطح شادی و نشاط شما موثر است.

صدا را زیاد کنید!

نه تنها گوش دادن به موسیقی می‌تواند منجر به شادی شود بلکه روان شناسان اعلام کرده‌اند اگر موسیقی را با هدف آرام یا شاد شدن گوش کنید، میزان شادی و نشاطتتان بیسار بالاتر می‌رود. شک دارید؟ دفعه بعد که صدای موسیقی را توی گوشتان زیاد کردید، این حرف مثبت را توی ذهنتان مرور کرده و نتیجه‌اش را ببینید.

قدردان باشید

یادتان هست که پدر و مادرتان در کودکی روزی چند بار تذکر می‌دادند که گفتن کلمه «متشکرم» یادتان نرود؟ خب سال‌ها از آن روزها گذشته اما روان‌شناسان معتقدند که قدردان بودن و تشکر کردن از کسانی که کاری برایمان انجام دادند محرک احساس شادی و نشاط در زندگی است. البته متخصصان نه تنها توصیه می‌کنند که از دیگران تشکر کنید، بلکه از آنچه خدا در زندگی در اختیارتان گذاشته هم متشکر باشید و دلایل این قدردانی را روی کاغذ بنویسید و جایی جلوی چشمتان نصب کنید.

دوست باشید

دوست بودن با دیگران هم شادی‌آور است و هم استرس را از شما دور می‌کند و باعث می‌شود احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

مراقب خودتان باشید

با سرعت جنون‌آمیزی که زندگی امروزی دارد، به راحتی ممکن است یادمان برود که باید مراقب خودمان هم باشیم. این مساله در نهایت منجر به احساس نارضایتی از زندگی یا ناشادی می شود.

رژیم غذایی‌تان را غنی کنید

وقتی نوبت به زنگی شاد و آرام می‌شود، پای انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هم به میان می‌آید. تحقیقات نشان داده که آدم‌های شاد معمولا 6-7 واحد میوه و سبزی در روز مصرف می‌کنند. علاوه بر این برخی مواد معدنی همچون آهن، کلسیم و... باعث می‌شود که احساس خوبی پیدا کنید و خلق و خوی بهتری داشته باشید.

به خودتان سخت نگیرید

بیشتر وقت‌ها ما مهم‌ترین و سختگیرترین دشمن خودمان هستیم. البته خوب است که نسبت به خطاها و اشتباهاتمان آگاه باشیم؛ اما بهتر است کار به زد و خورد نرسد! روانشناسان می‌گویند انتقاد شدید از خود فقط می‌تواند باعث شود که احساس بدبختی کنیم. پس به جای اینکه بابت هر خطایی خود را به باد انتقاد بگیرید، روی این موضوع تمرکز کنید که چطور باید به خودتان ارزش بگذارید. این تغییر باعث می‌شود قوی‌تر، آرام‌تر، خلاق‌تر و البته شادتر شوید.

قدرت گل‌ها را دریابید

گل و گیاه نه تنها فضای اطرافتان را بهتر و مطبوع‌تر می‌کند بلکه حال و هوای روانتان را هم بهتر می‌کند. قرار دادن گل و گیاه باعث می‌شود احساس در و اضطرابتان کمتر و در مقابل هیجانات مثبت درونتان را تقویت می‌کند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که اگر گل و گیاه اولین چیزی باشد که موقع بیدار شدن از خواب چشمتان به آن می‌افتد، در طول روز بیشتر احساس شادی و نشاط می‌کنید.

استرس را به حداقل برسانید

هیولای استرس به خصوص اگر به صورت مزمن در بیاید مسئول اصلی بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی از جمله بی‌خوابی، اضطراب، افسردگی و... است.

پس انداز کنید

پول پس انداز کردن یکی از روش‌های کسب رضایت و خوشنودی از زندگی است. مطالعات نشان داده کسانی که برای آینده‌شان پول پس انداز می‌کنند، معمولا شادتر از دیگران هستند. علاوه بر این پس انداز کردن پول باعث می‌شود احساس کنید که کنترل زندگی‌تان را در دست داشته و امنیت بیشتری دارید.
منبع: نی نی سایت

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName