سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ند   آیت الله جوادی آملی با انتقاد از تصمیم اخیر شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: صاحبان اصلی بمب‌های هسته ای و مدعیان حقوق بشر با زیرپا گذاشتن قوانین بین المللی و درخواست جدیدشان ناتوانی خود در اجرای...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غربیان توان اجرای عدالت و حقوق بشر را نداند

  آیت الله جوادی آملی با انتقاد از تصمیم اخیر شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: صاحبان اصلی بمب‌های هسته ای و مدعیان حقوق بشر با زیرپا گذاشتن قوانین بین المللی و درخواست جدیدشان ناتوانی خود در اجرای عدالت را به جهانیان ثابت كردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تبیان به نقل از  رسا، آیت‌ الله  جوادی آملی در ششمین جلسه از سلسله مباحث خود با موضوع عدالت اجتماعی در پرتو نهضت حسینی(ع) در حسینیه‌ هدایت آمل، جاودانگی حكومت‌ها و نظام‌های سیاسی را در گرو اجرای عدالت دانست و گفت: حكومتی برای ابد زنده خواهد بود كه عدالت در درون وجود مسئولان آن به عنوان یك خلق پسندیده ظهور كند كه چنین اخلاقی جز با اعتقاد به مبدا و معاد محقق نخواهد شد.
وی در تحلیل نامه معروف امیر مومنان (ع) به مالك اشتر، اجرای عدالت را لازمه زندگی همه افراد، از جمله كافر و مسلمان دانست و خاطرنشان كرد: با توجه به فتح دو امپراطوری بزرگ شرق و غرب (ایران و روم) و پذیرش اسلام از جانب این دو قطب مطرح سیاسی، عده‌ای از گرایش به اسلام پرهیز نمودند. اما مولای متقیان (ع) در بخشنامه‌ای كه به مالك‌اشتر ابلاغ فرمود، وی را از بی‌توجهی نسبت به اجرای عدالت اجتماعی در حق كفار منع كرده و دستور به تساوی و بهره‌مندی عموم جامعه از عدالت‌محوری حكومت اسلامی را صادر فرمود.
استاد دروس تفسیر حوزه علمیه قم ادامه داد: در این بخشنامه خطاب به مالك بازگو می‌شود كه مردم سرزمین مصر از دو گروه مسلمان و كافر تشكیل می‌شوند كه یا در شریعت با تو برادرند، یا در آفرینش و انسانیت با تو مشاركت دارند؛ كفار هم بر محور انسانیت خود حق دارند كه از عدالت بهره‌مند باشند. مبادا ظلمی به آنها روا بشود و این معنای اخلاق علوی و حكومت اسلامی است.
وی برخورد غرب نسبت به دستیابی ایران به دانش هسته‌ای را از نمونه‌های بارز ظلم و عدم اجرای عدالت دانست و تصریح كرد: امروزه كه قدرت در دست غرب است، با توجه به اینكه مقررات NPT اجازه بهره‌مندی از دانش‌ هسته‌ای را به همه كشورها داده است، مع‌ذلك با زیرپا گذاشتن این پیمان به ما می‌گویند كه حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را هم نداریم، در حالی كه همین افراد، با توجه به عضویت در آن شورا، صاحبان اصلی بمب‌های هسته‌ای و موشك‌های شیمیائی می‌باشند.
امام جمعه قم برخورد دوگانه غرب در خصوص بهره‌مندی كشورها از دانش هسته‌ای را فقدان توانائی آنها در برابر اجرای عدالت خواند و یادآور شد: عدالتی كه جزء اصول ارزشی و انسانی است، با چنین برخوردی دوگانه نه از نظر علمی دارای منبع متقنی می‌باشد و نه از نظر عملی ضامن اجرا خواهد داشت. نتیجه همین ظلمی است كه دامنگیر جهان غرب است.
آیت‌الله جوادی آملی در پایان سخنانش عدالت را بهترین راه رسیدن به تقوا عنوان و تصریح كرد: عدالتی كه بزرگ‌ترین پیام رسمی نهضت حسینی(ع) است، راه دستیابی به ره‌توشه‌ای است كه لازمه انسان مسافر الی‌الله است، و تقوا ثمره اجرای عدالت و تامین عدل مداری در جامعه است.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین