تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران دانشگاه های گرگان و تربیت مدرس با بهره گیری از فناوری نانو سوختی را تولید کردند که می توان از آن به عنوان سوخت موتورهای دیزل استفاده کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افزایش بازده موتور دیزل با استفاده از نانو

پژوهشگران دانشگاه های گرگان و تربیت مدرس با بهره‌گیری از فناوری نانو سوختی را تولید کردند که می‌توان از آن به ‌عنوان سوخت موتورهای دیزل استفاده کرد. این سوخت علاوه بر افزایش بازدهی موتور، موجب کاهش انتشار گازهای آلاینده نیز می‌شود.

بخش دانش و زندگی تبیان

موتور دیزل

افزایش فزاینده‌ اثرات مخرب آلودگی هوای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی موجب تصویب قوانینی برای مقابله با این پدیده شده است. این موضوع سبب شده محققان بسیاری امکان استفاده از سوخت‌های جایگزین را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.
در بین سوخت‌های تجدیدپذیر، سوخت‌های زیستی که از محصولات کشاورزی یا طبیعی مشتق می‌شوند، برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردارند. استفاده از فناوری نانو نیز در این حوزه از علم توانسته محققان را تا حدود زیادی به اهدافشان نزدیکتر کند.
دکتر احمد تقی زاده علی‌سرایی پژوهشگر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، با یادآوری مزایای استفاده از زیست‌توده به ‌عنوان یک منبع تولید سوخت پاک در رابطه با اهداف طرح گفت: استفاده از سوخت‌های زیستی موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و گازهای آلاینده هوا می‌شود. به‌ علاوه، قیمت آنها در برخی از کشورها نسبت به سوخت‌های فسیلی پایین‌تر است؛ ازاین‌رو، در این تحقیق تلاش کردیم با بهره‌گیری از نانولوله‌های کربنی، عملکرد یک نوع خاص از این سوخت‌ها را افزایش داده و میزان آلاینده‌های منتشر شده از آن را کاهش دهیم.
به گفته وی، بهینه‌سازی سوخت مورد بررسی در طرح حاضر موجب شد تا علاوه بر کاهش میزان آلایندگی ناشی از احتراق آن، میزان مصرف سوخت موتور دیزل و متعاقب آن هزینه‌ مربوط به مصرف سوخت کاهش یابد.
تقی زاده در توضیح نقش نانولوله‌های کربنی در بهبود عملکرد سوخت اظهار داد: افزودن نانولوله‌های کربنی و اتانول به بیودیزل موجب افزایش چگالی و کاهش ویسکوزیته سوخت جدید شده است؛ نانولوله‌های کربنی موجب شده تا اتانول به نحو بهتری درون سوخت حل ‌شده و در نتیجه یکنواختی و همگنی سوخت افزایش یابد. این موضوع سبب می‌شود سوخت در محفظه احتراق بهتر پاشیده شود و توان موتور بهبود یابد.
این تحقیق حاصل تلاش‌های دکتر احمد تقی زاده علی‌سرایی و احمد عباس زاده مایوان از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دکتر برات قبادیان استاد دانشگاه تربیت مدرس و آرام حیدری مله نی دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه محقق اردبیلی است.
نتایج این تحقیق در نشریه‌ Fuel منتشر شده است.


منبع:www.irna.ir
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .