تبیان، دستیار زندگی
محققان دانشگاه UCL انگلیس روشی برای استفاده از اسکن ام آر آی طراحی کرده اند که به ردیابی ویروس اچ آی وی در مغز با وجود درمان های دارویی کمک می کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ردیابی ویروس ایدز در مغز به وسیله ام آر آی

محققان دانشگاه UCL انگلیس روشی برای استفاده از اسکن ام آر آی طراحی کرده اند که به ردیابی ویروس اچ آی وی در مغز با وجود درمان های دارویی کمک می کند.

بخش دانش و زندگی تبیان

ردیابی ویروس ایدز

این تحقیق نشان می دهد حتی زمانی که  بیماری ایدز تحت کنترل است، ممکن است ویروس آن در مغز وجود داشته باشد.

راوی گوپتا محقق ارشد این تحقیق می گوید: اصولا بیماران مبتلا به ایدز قبل از دسترسی به درمان مناسب، با فراموشی و مشکلات دیگر مواجه می شدند. البته اکنون که اچ آی وی قابل کنترل است این مشکلات کمتر دیده می شود. اما هنوز هم نیمی از مبتلایان به ایدز دچار بیماری های ادراکی و شناختی می شوند.

در ۱۵ درصد این جمعیت( مبتلایان به ایدز و بیماری ادراکی)  انتشار ویروس ایدز در مغز عامل اصلی ابتلا به بیماری های ادراکی و شناختی است.

درحال حاضر برای ردیابی این مشکل باید «پونکسیون کمری» انجام شود که شامل فروکردن سوزنی در پشت کمر و بیرون کشیدن مایع نخاعی است تا برای وجود ایدز آزمایش شود. این فرایندی تهاجمی و دردناک است.

گوپتادر ادامه می افزاید : اما از این پس می‌توان با استفاده از ام. آر. آی و در زمانی کوتاهتر و با هزینه کمتر وجود ویروس اچ آی وی در مغز فرد را شناسایی کرد.

به وسیله این روش می توان بیماران مبتلا به بیماری های ادراکی را شناسایی و سپس درمانی برای این مشکل پیدا کرد. در این حالت می توان رژیم درمانی فرد را تغییر داد و داروهایی به آن اضافه کرد که مانع گسترش ویروس در مغز شود.


منبع:خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .