تبیان، دستیار زندگی
نو  كتاب شریف الغدیر با امكانات گوناگون در سایت امام علی (ع) عرضه شد. به گزارش خبرنگار تبیان به نقل ا ز رسا، با توجه به جایگاه و شأن علمی كتاب شریف الغدیر، مركز كامپیوتری علوم اسلامی اقدام به عرضه این كت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كتاب الغدیر با ابتكاری نو

كتاب شریف الغدیر با امكانات گوناگون در سایت امام علی (ع) عرضه شد.

به گزارش خبرنگار تبیان به نقل ا ز رسا، با توجه به جایگاه و شأن علمی كتاب شریف الغدیر، مركز كامپیوتری علوم اسلامی اقدام به عرضه این كتاب با امكانات ویژه‌ای در سایت امام علی (ع) نموده است.
بر اساس این گزارش با بررسی روش‌های موجود اطلاع‌رسانی و آگاهی از موارد عرضه كتاب الغدیر، تألیف علامه امینی (ره) در شبكه جهانی اینترنت و شیوه‌های آن، پس از رعایت اصل اولیه، كتاب الغدیر در دسته‌های منظمی در سایت امام علی (ع) قرار گرفته است.
بر اساس گزارش مركز تحقیقات كامپیوتری علوم اسلامی با بررسی روش‌های موجود اطلاع‌رسانی و آگاهی از موارد عرضه این كتاب شریف در شبكه‌های جهانی و شیوه‌های آن و با توجه به گستردگی و تنوع مباحث مندرج در آن، پس از رعایت اصل اولیه تحفظ بر متن و پرهیز از حذف سطری از سطور كتاب شریف الغدیر مقالاتی مستقل و در عین حال مرتبط با یكدیگر از متن آن استخراج گردید. سپس عناوینی گویا و در خور فهم برای هر یك از آنها برگزیده شد. و اینك در قالب موضوعاتی مستقل و در دسته‌های منظم در پایگاه امام علی (ع) عرضه گردید.
از ویژگی‌های این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
ـ ارتباط بین قسمت‌هایی از یك یا چند جلد از مجلدات كتاب با ایجاد لینك‌های متنوع در متن و پاورقی
ـ اعمال فرمت‌های نمایشی و استخراج آیات شریفه قرآن، روایات، اشعار، احادیث مجعوله، تحریفات كتب و مانند آن
ـ تفكیك پاورقی‌های مولف از مصحح
ـ ارائه فهرست درختی موضوعات و ارتباط آن با مقالات
ـ ارتباط متن كتاب الغدیر با فهرست موضوعی كتاب علی صفاف الغدیر
ـ ارتباط بین متن و ترجمه كتاب الغدیر
ـ اتصال مقالات استخراجی با متن كتاب
ـ عنوان‌دهی مقالات و لینك‌های مرتبط
همچنین متن كامل كتاب الغدیر و ترجمه فارسی آن نیز در كنار این دسته‌بندی موضوعی در اختیار محققان و پژوهش‌گران قرار گرفته است.