تبیان، دستیار زندگی
همانطور که می دانیم نوجوانی یکی از مهم ترین مراحل زندگی در هر فرد می باشد. این دوره که با بلوغ جسمی و فکری کودک همراه است به عنوان دورانی بین کودکی و بزرگسالی تعریف می شود. همچنین به عنوان دوره سرکشی، طغیان، و تند مزاجی نیز شناخته می شود. در این دوره رشد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیشگیری از بیماری های دندانی در نوجوانی

همانطور که می دانیم نوجوانی یکی از مهم ترین مراحل زندگی در هر فرد می باشد. این دوره که با بلوغ جسمی و فکری کودک همراه است به عنوان دورانی بین کودکی و بزرگسالی تعریف می شود. همچنین به عنوان دوره سرکشی، طغیان، و تند مزاجی نیز شناخته می شود. در این دوره رشد و تکامل در پسران و دختران کامل می شود. بجز دندان های عقل، بقیه دندان های دائمی تا این زمان رویش یافته اند. اکثر مطالعات افزایش تدریجی وقوع پوسیدگی دندانی را در این دوره نشان می دهند.

بخش سلامت تبیان
داندانپزشکی

بیماری های لثه ای، در این دوران بیشتر نمودار می شوند زیرا مراجعات دوره ای بیمار معمولاً کمتر شده و تغییراتی هورمونی شدیدی در بدن بوجود می آید. در این دوران عادات غذایی تغییرات فاحشی می کند نیاز به کالری بیشتر افزایش می یابد و مقادیر زیادی کربوهیدرات و پروتئین مصرف می شود. تغذیه نامنظم، مصرف غذاهای آماده و تنقلات زیاد و الگوهای غیرمعمول خوردن در این دوران افزایش می‌یابد.

این تغییرات غذایی می توانند اثرات عمیقی بر محیط دهان بگذارند و مشکلات اساسی دندانی ابجاد کنند. در محیط دهان نوجوانی که پلاک میکروبی به علت کاهش رعایت بهداشت و مصرف تنقلات متعدد و غذاها و نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات بالا، افزایش یافته است، مبنای دندان های نابالغ دائمی که به تازگی رویش پیدا کرده اند در معرض خطر بالای پوسیدگی قرار می گیرد، بنابراین ملاقات حرفه ای دوره ای توسط دندانپزشک به همراه مراقبت های خانگی بهداشت دهان در نوجوان و استفاده مطلوب از فلوراید موضعی و کمک به کنترل رژیم غذایی مناسب اهداف و کوشش های دندانپزشکی در حیطه سن نوجوانی می باشد.

کنترل رژیم غذایی

همانند گروه های سنی پایین تر، تمام پیشنهادات در کنترل رژیم غذایی برای نوجوانان باید بر روی مصرف متعادل تنقلات و انتخاب غذاهایی که به دندان ها و بافت های نرم دهان نمی چسبند متمرکز شود. متأسفانه این توصیه ها با الگوهای معمول زندگی نوجوانان در تناقض است. خوشبختانه به علت افزایش تکامل اجتماعی که در سال های میانی دوران بلوغ اتفاق می افتد، تمایل زیادی برای داشتن ظاهری جذاب وجود دارد و در این میان دهان، که در مرکز صورت واقع شده، اهمیت خاصی پیدا می کند برای بیمارانی که در طی دوران کودکی، پوسیدگی های دندانی زیادی داشته اند کنترل رژیم غذایی اهمیت بالاتری دارد.


منبع: کودک ،شماره 115 ،دکتر میترا صابرپور دندانپزشک کودک و نوجوان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.