تبیان، دستیار زندگی
معمولا تدریس مفهوم کسر از طریق حل تمرین و محاسبات ریاضی صورت می گیرد اما پژوهش ها نشان می دهند که این روش گرچه برای یادگیری عمل محاسبه مناسب است اما نمی تواند در انتقال مفاهیم و روابط ریاضی مرتبط با کسر، کمکی به دانش آموزان کند. به عبارت دیگر ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تساوی کسر

تساوی کسر

می دانیم که مفهوم اعداد گویا و کسر تقریبا از سال دوم ابتدایی، وارد کتاب های درسی می شود اما به نظر می رسد با وجود تغییرات زیادی که در روش تدریس و استفاده از وسایل کمک آموزشی برای آموزش مفهوم کسر ایجاد شده هنوز هم معلم های ریاضی و دانش آموزان در یادگیری این مبحث با مشکلاتی مواجه هستند.  در تحقیقی که در سال 2009 توسط انجمن ملی پیشرفت آموزشی در امریکا انجام شده بود، 25% از دانش آموزان کلاس چهارم هنوز نمی توانند درک کنند که 5/8، 1/6، و 1/5 کدامیک به عدد گویای ½ نزدیک تر هستند. معلم های این دانش آموزان نیز در انتقال مفاهیم اصلی مرتبط با کسر به خوبی عمل نکرده اند.

معمولا تدریس مفهوم کسر از طریق حل تمرین و محاسبات ریاضی صورت می گیرد اما پژوهش ها نشان می دهند که این روش گرچه برای یادگیری عمل محاسبه مناسب است اما نمی تواند در انتقال مفاهیم و روابط ریاضی مرتبط با کسر، کمکی به دانش آموزان کند. به عبارت دیگر دانش آموزان به چیزی بیشتر از حل تمرین برای یادگیری کسر نیاز دارند. آنچه آنان می خواهند درک مفهوم نسبت و کسر است. گرچه نیاز ساده و پیش پا افتاده ای به نظر می رسد اما نمی توان از نظر دور داشت تا زمانی که آموزشگران ریاضی خود به درک کاملی از مفهوم کسر دست نیافته باشند، انتقال و آموزش آن به کودکان همچنان با چالش رو به رو خواهد بود.

در این قسمت ما برای دانش آومزان یک بازی ساده و در عین حال جذاب قرار داده ایم تا به وسیله انجام ین بازی بتوانند در این مبحث تسلط لازم را به دست آوردند

قوانین بازی به این صورت ایت که در ابتدای ورود به بازی از شما نام خواسته می شود شما باید در این قسمت به وسیله کیبورد وارد کنید و بر روی گزینه تایید نام کلیک کنید. بعد از تایید نام وارد صفحه اصی بازی می شوید در این قسمت شما صورت مساله مشاهده می کنید و در بیرون از صفینه فضایی جواب ها به صورت شهاب سنگ وارد می شوند. شما باید جواب درست را از میان شهاب سنگ هتا انتخاب کرده و سپس روی آن کلیک کنید. بعد از انجام تمام بازی ها در نهایت تعداد جواب های درست و غلط برای شما نشان داده می شود.

برای دانلود فایل آموزشی اینجا کلیک کنید

مرکز یادگیری سایت تبیان-علی کلوت