تبیان، دستیار زندگی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: آیین «کف زنی» بخش بایگ از توابع این شهرستان، در فهرست میراث معنوی و آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ثبت ملی آیین «کف زنی» تربت حیدریه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: آیین «کف زنی» بخش بایگ از توابع این شهرستان، در فهرست میراث معنوی و آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.

بخش گردشگری تبیان

ثبت ملی آیین کف زنی تربت حیدریه

به گزارش تبیان از ایرنا ؛ علی محمدی افزود: پرونده این آیین که از مدتی پیش برای ثبت به سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد شده بود، در شورای ثبت میراث معنوی مطرح و دیروز با موافقت اکثر اعضا به عنوان اثر ملی ثبت شد.

وی اظهار کرد: کف از شب چره های زمستانی و مراسم کف زنی یکی از آداب و رسوم قدیمی مردم منطقه بایگ تربت حیدریه است که ماده اولیه آن از ریشه گیاهی به نام 'چوبک' یا 'بیخ' به دست می آید.

وی گفت: بعد از کندن پوست و قطعه قطعه کردن چوبک، آنرا چند بار در آب جوشانده و سپس با افزودن شیره انگور در ظرفی به نام تغار، با چوبی مخصوص هم می زنند تا به صورت کف درآید و پس از سفت و شیرین شدن، همراه با مراسم شادی و قصه گویی صرف می کنند.

محمدی افزود: ساکنان منطقه بایگ از همین کف برای تهیه حلواجوزی، که سوغات مخصوص منطقه تربت حیدریه است، نیز استفاده می کنند.

وی گفت: تاکنون از مجموع 200 اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده در منطقه تربت حیدریه، 47 بنا و محوطه تاریخی و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

چله کشی ابریشم بایگ تربت حیدریه به عنوان نخستین اثر معنوی ناملموس پارسال به ثبت ملی رسیده بود.

بخش بایگ در کنار کدکن، مرکزی و جلگه رخ، بخش های چهارگانه شهرستان تربت حیدریه را تشکیل می دهند.

بخش بایگ با مرکزیت شهر بایگ، شامل روستاهای بسک، گشن، حصار، رود معجن، خورشبر، فهندر، صنوبر، سرخ آباد و فدیهه حدود 10 هزار نفر جمعیت دارد که مرکز آن شهر پنج هزار و 500 نفری بایگ در 20 کیلومتری غرب تربت حیدریه واقع است.

مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.


منبع : ایرنا