تبیان، دستیار زندگی
پروتز عصبی حرکتی پاراواک، به مرحله تجاری سازی و در بیمارستان رفیده به بهره برداری رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پروتز عصبی حرکتی برای بیماران ضایعه نخاعی

پروتز عصبی حرکتی پاراواک، به مرحله تجاری سازی و در بیمارستان رفیده به بهره برداری رسید.

بخش دانش و زندگی تبیان

پروتز عصبی

صبح امروز، طرح کلان ملی پروتز عصبی حرکتی پاراواک با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، در بیمارستان رفیده به بهره برداری رسید. این پروژه در یک شرکت دانش بنیان توسط محققان دانشگاه علم و صنعت به نتیجه رسیده است.

این دستگاه، دستگاهی است که نقش مغز را ایفا می کند و برای بیماران ضایعه نخاعی به کار می رود.

لازم است بیمار در طول دوره بیماری خود(ضایعه نخاعی) حرکت هایی داشته باشد تا از بروز مشکلاتی همچون زخم بستر، تحلیل عضلات و ... جلوگیری کند؛ بر همین اساس محققان کشور دستگاهی را طراحی کرده اند که نقش مغز را ایفا می کنند و فرمان های حرکتی لازم را به اعصاب و عضلات بیماران منتقل می کنند.

اگر هر بیماری که دچار قطع نخاع شده باشد از این دستگاه استفاده کند می تواند از تحلیل رفتن عضلات، زخم بستر، مشکلات گردش خون و دفع و... جلوگیری کند. این پروژه از سال گذشته در حال آزمایشاتی بوده و امسال به مرحله تجاری سازی رسیده است.

این اولین دستگاه برای بیماران ضایعه نخاعی است که در بیمارستان رفیده مستقر شده و از این پس تعداد دیگری از آن به صورت آزمایشی در کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پس از اخذ مجوزها به صورت عمومی به بازار رود.

از این دستگاه می توان در کلینیک های توانبخشی، خانه و ... استفاده کرد و قیمت این محصول با قیمت جهانی آن قابل رقابت خواهد بود.


منبع:خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .