تبیان، دستیار زندگی
گرد کردن اعداد یکی از مواردی که دانش آموزان برای انجام چهار عمل اصلی به آن بسیار نیاز دادند. این مبحث نیازمند تکرار و تمرین زیاد دارد ما در این قسمت برای شما دانش آموزان یک بازی جذاب و سرگرم کننده قرار داده ایم ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حل مساله با کمک گرد کردن

حل مساله با کمک گرد کردن

گرد کردن اعداد یکی از مواردی که دانش آموزان برای انجام چهار عمل اصلی به آن بسیار نیاز دادند. این مبحث نیازمند تکرار و تمرین زیاد دارد ما در این قسمت برای شما دانش آموزان یک بازی جذاب و سرگرم کننده قرار داده ایم تا به وسیله انجام این بازی بتوانند در این مبحث توانایی لازم در انجام این مبحث را به دست آورند.

طریقه گرد کردن اعداد:

برای گرد کردن یک عدد به طریق زیر عمل می‌کنیم: اگر رقم بعد از آخرین عددی که باید نگه داشته شود، کمتر از 5 باشد، تمام ارقام بعدی حذف می‌شوند و آخرین عدد بدون تغییر باقی می‌ماند.

o مثلا می‌خواهیم عدد 6.3849 را با دقت 0.01 گرد کنیم، لذا باید دو رقم بعد از ممیز وجود داشته باشد، چون عدد بعد از آخرین رقم باقیمانده 4 است که کوچکترین از 5 می‌باشد، لذا 4 و 9 هر دو حذف می‌شوند و عدد گرد شده به صورت 6.38 باقی می‌ماند.

اگر رقم بعد از آخرین عددی که باید نگه داشته شود، بیشتر از 5 یا 5 با ارقامی پس از آن باشد، به آخرین رقم یک واحد اضافه می‌شود و بقیه اعداد حذف می‌شوند.

o مثلا عدد 9.6547 با دقت 0.001 به صورت 9.655 گرد می‌شود.

o همچنین عدد 0.2501 با دقت 0.1 به صورت 0.3 گرد می‌گردد.

اگر رقم بعد از آخرین عددی که باید نگه داشته شود، 5 باشد و ارقام دیگری وجود نداشته باشد، یا فقط صفر بعد از 5 باشد، 5 حذف می‌شود و آخرین رقم اگر فرد باشد، یک واحد به آن اضافه می‌شود و اگر زوج باشد، تغییری نمی‌کند.

o مثلا : 2.850 با دقت 0.1 به صورت 2.8 تغییر می‌کند.

o 9.015 با دقت 0.01 به صورت 9.02 نوشته می‌شود.

o 4.8405 با دقت 0.001 به صورت 4.840 گرد می‌شود.

نحوه انجام بازی:

در این بازی نحوه انجام بازی به این صورت است که یک اژدها برای شما نمایان می شود که در داخل دهان این اژدها صورت مساله نوشته شده و در چهار گوشه مختلف بازی جواب ها به ترتیب نوشته شده اند. در این قسمت شما باید به وسیله نشانه گر ماوس بر روی هرکدام کلیک کرده، در صورت درست بودن سوال بعدی و در صورت غلط بودن اژدها صورت مساله ای که در دهانش دارد را آتش می زند.

برای دانلود فایل آموزشی اینجا کلیک کنید.

مرکز یادگیری سایت تبیان-علی کلوت