تبیان، دستیار زندگی
ماست از خوراکی های سالمی است که می توان به هر رژیم غذایی اضافه کرد. ماست سرشار از پروتئین، کلسیم، ویتامین های D، B۲ (ریبوفلاوین)، B۱۲ و B۵، و همچنین پروبیوتیک ها (باکتری های مفید که به گوارش کمک می کنند) است و فواید سلامت بسیاری دارد. جدا از فواید سلامت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فواید اعجاب انگیز «ماست» برای زیبایی پوست و مو

ماست از خوراکی‌های سالمی است که می‌توان به هر رژیم غذایی اضافه کرد. ماست سرشار از پروتئین، کلسیم، ویتامین‌های D، B۲ (ریبوفلاوین)، B۱۲ و B۵، و همچنین پروبیوتیک‌ها (باکتری‌های مفید که به گوارش کمک می‌کنند) است و فواید سلامت بسیاری دارد. جدا از فواید سلامت کلی، مواد مغذی موجود در ماست ساده و شیرین نشده برای پوست و مو نیز مفید هستند. به طور ویژه، اسید لاکتیک، روی و ویتامین‌های B در ماست فواید زیبایی ارائه می‌کنند. اما باید از ماست ساده و طبیعی و بدون هیچ گونه افزودنی استفاده کنید. در ادامه با برخی فواید زیبایی ماست بیشتر آشنا می‌شوید.

بخش زیبایی تبیان

فواید اعجاب انگیز «ماست» برای زیبایی پوست و مو

پیشگیری و درمان خشکی پوست

ماست یک عامل آبرسان عالی به پوست است که می‌تواند به مبارزه با خشکی کمک کند. عمل لایه برداری خفیف ماست به از بین بردن پوست خشک و همچنین مرطوب نگه داشتن آن کمک می‌کند.اسید لاکتیک موجود در ماست به خلاص شدن از شر میکروب‌ها یا باکتری‌هایی که ممکن است موجب خارش شوند، کمک می‌کند. افزون بر این، ویژگی‌های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ماست به بهبود خشکی و خارش پوست کمک می‌کنند.برای استفاده روزانه، مقداری ماست تازه را روی دست‌ها، صورت و پاهای خود بریزید و به آرامی پوست را با حرکات دایره ای ماساژ دهید. سپس اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند و پس از آن پوست را شست‌وشو دهید.برای استفاده هفتگی، یک ترکیب مرطوب کننده را با نصف فنجان ماست و سه تا چهار قاشق غذاخوری پوره میوه پاپایا رسیده آماده کنید. همچنین، می‌توانید اندکی عسل و آب لیمو به این ترکیب اضافه کنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس، پوست را با آب سرد شست‌وشو دهید.

مقابله با شوره سر

یکی از دلایل اصلی شکل گیری شوره سر قارچی است که موجب می‌شود پوست سر پوسته‌های سفید رنگ را تولید کند. از آنجایی که ماست یک عامل ضد قارچ طبیعی است می‌تواند به مقابله با شوره سر کمک کند.همچنین، ماست به تسکین خارش پوست سر که یکی از نشانه‌های شاخص شوره سر است، کمک می‌کند.مقداری ماست روی پوست سر خود ریخته و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را ماساژ دهید. همچنین، پیش از استفاده می‌توانید مقدار کمی لیمو به ماست اضافه کنید. اجازه دهید ۴۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس با آب ولرم پوست سر خود را شست‌وشو دهید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید.به عنوان جایگزین، نصف فنجان ماست و سه قاشق غذاخوری پودر دانه شنبلیله را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست سر و موهای خود بمالید. یک ساعت اجازه دهید به همان حالت باقی بماند و سپس با یک شامپوی ملایم سر خود را شست‌وشو دهید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

کاهش لکه‌ها

ماست دارای اثر سفیدکنندگی ملایم است که می‌تواند تغییر رنگ پوست را موجب شود. همچنین، ماست می‌تواند ظاهر لکه‌ها و زخم‌های پوستی را محوتر سازد.اسید لاکتیک موجود در ماست همانند یک پاک کننده و عامل لایه برداری طبیعی عمل می‌کند و به بازیابی درخشش و طراوت پوست کمک می‌کند.مقداری ماست ساده را برای چند دقیقه روی مناطق تیره شده پوست ماساژ دهید. اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با آب خالی پوست را شست‌وشو دهید. از این روش یک یا دو بار در روز استفاده کنید تا لکه‌ها محو شوند.به عنوان جایگزین، دو تا سه قاشق غذاخوری ماست و آب یک لیمو را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با آب ولرم پوست را شست‌وشو دهید. از این روش یک بار در روز استفاده کنید.

روشن کردن پوست برنزه

ماست سرشار از پروتئین طبیعی است و می‌تواند به روشن کردن پوست برنزه یا تسکین آفتاب سوختگی کمک کند.ویژگی مرطوب کنندگی ماست به بهبود پوست آسیب دیده از پرتوهای مضر فرابنفش کمک می‌کند. همچنین، این محصول به آرامش پوست پس از مواجهه بیش از اندازه با خورشید کمک می‌کند.ماده معدنی روی موجود در ماست دارای ویژگی‌های ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین آفتاب سوختگی کمک کند.ماست ساده و شیرین نشده را در مناطق تحت تاثیر قرار گرفته پوست بمالید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با یک لیف گرم و مرطوب پوست را پاکسازی کنید.به عنوان جایگزین، آب یک گوجه فرنگی و یک خیار را در نصف فنجان ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست برنزه شده در آفتاب بمالید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به هماه حالت باقی بماند. سپس پوست را شست‌وشو دهید.هر یک از این روش‌ها را می‌توانید دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

نرم کننده مو

ماست می‌تواند به عنوان یک نرم کننده مو عمل کند و موها را نرم، صاف و درخشان سازد. افزون بر این، ویژگی‌های ضد باکتری و ضد قارچی ماست پوست سر را تمیز و عاری از عفونت حفظ می‌کند.مقداری ماست ساده را روی موهای مرطوب خود بمالید. اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با آب ولرم سر خود را شست‌وشو دهید. از این روش یک بار در هفته استفاده کنید.به عنوان جایگزین، چهار قاشق غذاخوری ماست را با دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را روی موهای خود بمالید. اجازه دهید ۴۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با استفاده از یک شامپوی ملایم سر خود را شست‌وشو دهید. از این روش یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

کاهش چین و چروک و خطوط

اسید لاکتیک موجود در ماست به پیشگیری از چین و چروک و بهبود ظاهر چین و چروک‌های موجود کمک می‌کند. همچنین، اسید لاکتیک به از بین بردن سلول‌های مرده پوست و تنگ‌تر شدن منافذ پوست کمک می‌کند. افزون بر این، ماست به مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.به عنوان درمانی روزانه، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر را با سه تا چهار قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس پوست خود را با آب ولرم شست‌وشو دهید.گزینه دیگر استفاده از ترکیب پوره یک موز با یک چهارم فنجان ماست و یک قاشق چایخوری عسل است. این ماسک را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس آبکشی را انجام دهید. از این ماسک دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.

تنگ‌تر کردن منافذ پوست

منافذ باز و بزرگ پوست می‌توانند به شکل گیری مشکلاتی مانند آکنه و دانه‌های سر سیاه منجر شوند. با ماست می‌توانید به درمان این شرایط کمک کنید. ماست می‌تواند منافذ پوست را کوچک‌تر و تنگ‌تر سازد. ماهیت قابض ماست نیز به حفظ قابلیت ارتجاعی پوست کمک می‌کند.یک قاشق چایخوری ماست ساده را روی پوست صورت خود بمالید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند تا به خوبی جذب پوست شود. سپس پوست خود را با آب سرد شست‌وشو دهید. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.به عنوان جایگزین، دو قاشق غذاخوری ماست و دو قاشق غذاخوری جو دوسر را ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس ماسک را پاک کرده و صورت خود را با آب گرم شست‌وشو دهید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید.


منبع: آرمان
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.