تبیان، دستیار زندگی
انتشارات کتاب نیستان رمان سه جلدی «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی را با موضوع روایتی از زندگی معتادان در جامعه ایرانی منتشر کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«برج سکوت» رمانی متفاوت درباره زندگی معتادان در جامعه ایرانی

انتشارات کتاب نیستان رمان سه جلدی «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی را با موضوع روایتی از زندگی معتادان در جامعه ایرانی منتشر کرده است.

بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان
برج سکوت

انتشارات کتاب نیستان مجموعه سه جلدی «برج سکوت» نوشته حمیدرضا منایی نویسنده‌ای که این اثر نخستین اثر داستانی بلند وی به شمار می‌رود، را روز گذشته روانه بازار نشر کرد.

این کتاب که در سه مجلد با عناوین نمایش مرگ‌، دیوار شیشه‌ای و در مرز دیدار روشنان منتشر شده است،‌ از جمله آثار کتاب نیستان برای عرضه در سی‌امین نمایشکاه کتاب تهران به شمار می‌رود.

این رمان روایت بکر و تکان‌دهنده‌ای از ساختارهای زیستی بخشی از ضعیف‌ترین و در معرض آسیب‌ترین طبقه اجتماع؛ معتادان را روایت می‌کند که از چند منظر قابل توجه است.

نخستین مسئله نوع مواجهه راوی با پدیده اعتیاد است. رمان در این زمینه همانند یک اثر مستند اما معتقد به قواعد درام داستانی به درون تمامی ساختارهای زیستی که یک عضو اجتماع را به پدیده اعتیاد سوق می‌دهد سرک می‌کشد. از جمع‌های دانشجویی تا طبقه‌های اجتماعی ضعیف اقتصادی و در معرض آسیب که می‌توانند مخاطب این پدیده شوم باشند در این نگاه هوشمندانه و ظریف فراموش نشده‌اند و ترکیبی از همه آنها در قالب روایت داستانی بکری پیش چشم مخاطب به صف کشیده می‌شوند. این مسئله اما به شکلی اتفاق می‌افتد که مخاطب به هیچ روی حس نمی‌کند که در حال نصیحت شدن و یا مواجهه با یک رخداد دراماتیک است بلکه او به عنوان یک شاهد متحیر در کناری ایستاده و شاهد است که آنچه بر ذهن و ایده و روان بخش‌های مختلف اجتماع پیرامونش می‌رود چگونه منجر به خروج آنها از ساختار طبیعی زندگی می‌شود.

از سوی دیگر این رمان از منظر زبان و شیوه روایت نیز اثری قابل توجه است. پیوند دقیق و حساب شده میان زبان محاوره با زبان معیار داستان‌نویسی در این میان، از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند بسیار مورد توجه مخاطب قرار بگیرد.

جدای از اینها حرکت دقیق و ظریف مخاطب بر لبه تیغ روایت از پدیده‌ای که درباره آن اظهار نظرهای زیادی شکل گرفته است نیز از هنرمندی‌های این رمان است. نویسنده در حالی دست به روایت از پدیده شوم اعتیاد در بستر زیستی چند انسان زده است که این داستان با شروع بسیار جذاب، فلاش‌بک‌های دقیق و صحنه‌های تکان‌دهنده متعدد خود، ساعت‌ها مخاطبش را در جای خود میخکوب کرده و به دنبال کردن شرح زندگی راوی تشویق می‌کند.

کتاب نیستان رمان سه جلدی «برج سکوت» را در 1036 صفحه و با قیمت 66000 تومان منتشر کرده است.


منبع: خبرگزاری تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .