تبیان، دستیار زندگی
لجبازی در کودکانی که والدین آن ها مدام با هم سر ناسازگاری دارند، بیشتر است .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نحوه برخورد والدین باهم، کودک را لجباز می‌کند

لجبازی در کودکانی که والدین‌ آن‌ها مدام با هم سر ناسازگاری دارند، بیشتر است .

بخش خانواده تبیان

title

به گزارش تبیان نسرین غلامپور روانشناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به نوع رفتار والدین در لجباز شدن کودک اظهار داشت: لجبازی کودکان بین سه تا شش سال امری طبیعی است، هم چنین اقتضای سن آن ها باعث می شود تا دست به افعالی زنند که گاهی از سوی بزرگترها برچسب لجباز بودن را به خود گیرند، اغلب سرزدن چنین واکنش هایی به دلیل رفتار ارتباطی خانواده است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر والدین در مقابل کودک با هم ارتباط خوبی نداشته باشند و درخواست‌های یکدیگر را با لجبازی رد کنند، فرزند آن‌ها این لجبازی را درک می‌کند و آن را به زودی انجام می‌دهد، در نتیجه والدین نباید انتظار داشته باشند که کودکشان پرخاشگری و لجبازی  نکند.

این کارشناس با اشاره به رفتارهایی که کودکان را لجباز نشان می‌دهد، گفت: جر و بحث، مجادله با پدر و مادر، دعوا کردن با همسالان از جمله رفتارهایی است که کودکان از خود نشان می دهند، گاهی به دنیا آمدن فرزند جدید به لجباز شدن بیشتر کودک دامن می‌زند و بهانه های کودک را برای جلب محبت والدین بیشتر می کند.

غلامپور تصریح کرد: در برخورد كلی در زندگی، باید به گونه ای با كودك رفتار شود كه او بتواند در امور روزمره‌ی خود، به طور مستقّل و گاهی بدون نیاز به دیگران تصمیم‌گیری کند، البته فشارهای منفی را نباید در این خصوص وارد كرد، بلكه باید با راهنمایی های  مناسب تذكّر داد و روش های صحیح را به موقع به او آموزش داد، انتقاد همراه با تشویق نتایج بهتری به دنبال دارد.

این کارشناس مشاوره تأکید کرد: هدف این نیست که کودکی را تربیت کنیم که آرام باشد و از همه دستورهای والدین اطاعت بی چون و چرا کند، بلکه هدف این است که پدر و مادرها یاد بگیرند که رفتار مناسب را در کودک خود تقویت کنند.

وی در پایان اظهار داشت: رفتار کودک را تحسین کنید نه شخصیت او را، همچنین وقتی از او انتقاد می‌کنید شخصیت او را زیر سؤال نبرید، مثلا به جای اینکه بگویید خیلی بچه بدی هستی، می‌توانید بگویید، من از شیوه پاسخ دادن تو خوشم نمی آید.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.