تبیان، دستیار زندگی
مقوله رسیدگی به حقوق عامه، سرلوحه تمام نظام های قضایی است و مهمترین منبع حقوق عامه قانون اساسی به شمار می رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دادستان‌ها در پیشگیری از وقوع جرم نقش بسزایی دارند

حمیدیان گفت: مقوله رسیدگی به حقوق عامه، سرلوحه تمام نظام های قضایی است و مهمترین  منبع حقوق عامه قانون اساسی به شمار می‌رود.

بخش حقوق تبیان

نقش دادستان ها

محمدعلی حمیدیان درسیزدهمین نشست دادستان های استان در سالن شهید بهشتی دادگستری کل استان سیستان وبلوچستان برگزار شد با اشاره به نقش بی بدیل و حائز اهمیت دادسراها در نظام قضایی،اظهار داشت: تامین عدالت، پیشگیری از وقوع جرم، حفظ حقوق شهروندی و ...از وظایف دادسرا ها است.

معاون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: مقوله رسیدگی به حقوق عامه و سرلوحه تمام نظام های قضایی است و مهمترین منبع حقوق عامه قانون اساسی است.

وی با اشاره به مقوله پیشگیری از وقوع جرم افزود:نقش پیشگیری از وقوع جرم در قانون اساسی مشخص است و این مهم حاکمیت قانون و مصداق بارز حقوق عامه است.

معاون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به نقش مهم و کلیدی دادستان ها در بحث پیشگیری از وقوع جرم، گفت: دادستان ها نقش بسزایی در پیشگیریهای ثانویه که همان ناامن سازی محیط و بالابردن نرخ خطر پذیری جرم برای افراد در معرض جرم است و در پیشگیری های ثالثیه که در زمان اجرای حکم است دارند.

دادستان ها نقش بسزایی در پیشگیریهای ثانویه که همان ناامن سازی محیط و بالابردن نرخ خطر پذیری جرم برای افراد در معرض جرم است و در پیشگیری های ثالثیه که در زمان اجرای حکم است دارند.

وی با گلایه از ساختار شکنی برخی نهادها در راستای پیشگیری از جرم، خاطرنشان کرد: در استرالیا ۱۰ هزار برنامه برای پیشگیری از جرم دارد اما در کشور ما برخی دستگاه ها با ساختارشکنی مارا هم از رسالتمان باز می دارند.

معاون رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان با اشاره به برخی آسیبهای موجود در بین قشر جوان جامعه بیان کرد: اهمیت پیشگیری از وقوع جرم با توجه به جنگ نرم دشمنان دوچندان است به گونه ای که اگر نتوانیم در برابر هجوم فرهنگی دشمنان در فضای مجازی کاری کنیم شاهد افزایش چشمگیر جرم خواهیم بود

حمیدیان خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که همواره پیشگیری قبل از وقوع جرم، راه‌گشا و اثرگذارتر بوده و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ظهور شبکه‌های اجتماعی و فعالت در فضای مجازی، آگاه ساختن افراد و گروه‌های مختلف جامعه به‌ویژه نسل جوان که بیشتر در معرض آماج حملات فرهنگی از سوی دشمنان این سرزمین هستند، یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و فعالیت‌های این کارگروه خواهد بود.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان نیز در ادامه این جلسه با تاکید بر اهمیت پیشگیری از وقوع جرم در جامعه، بیان کرد: مقوله پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی نیاز امروز تمامی جوامع است و دستگاه قضایی در اجرای قانون و پیشگیری از وقوع جرم جدی است و در اجرای این مهم با هیچ کسی تعارف ندارد، اگر همه مسؤولان و افراد مختلف جامعه وظایف ذاتی و قانونی در حیطه مسؤولیت و مدیریت خود را به خوبی انجام دهند، دیگر شاهد وقوع جرائم و تخلفات گوناگون و تشکیل پرونده‌های قضایی نخواهیم بود.

منبع: میزان