تبیان، دستیار زندگی
مراسم چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه سوری، سنتی کاملا ایرانی است که در این سال ها، این سنت را فراموش کرده ایم و تنها به شادی های خطرناک آن افزوده ایم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چهارشنبه پر خطر در راه است

مراسم چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه سوری، سنتی کاملا ایرانی است که در این سال ها، این سنت را فراموش کرده ایم و تنها به شادی های خطرناک آن افزوده ایم.

بخش اجتماعی تبیان

چهارشنبه پر خطر

در این سال های اخیر هر وقت هفته آخر سال از راه می رسد، خیلی از خانواده ها، کاسب ها، مغازه داران و البته برخی مسئولین، به تکاپو می افتند که مراسم چهارشنبه سوری به سلامت صبح شود. در حالی که در سال های گذشته، حوادث ناشی از برپایی این مراسم به مراتب بیشتر از خود مراسم برجسته بوده است، بطوریکه شاهد اتفاقات ناگوار همراه با تلفات جانی و مالی در جریان وقوع حوادث چهارشنبه آخر سال هستیم. این در حالی است که احمد بیگدلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، معتقد است که با روش غلطی که برای جلوگیری از برگزاری چهارشنبه سوری بی خطر بکار گرفته ایم نمی توان شاهد کاهش آسیب های ناشی از حوادث این مراسم بود.

به گفته این نماینده مجلس، طی سال های اخیر چهارشنبه سوری از حالت سنتی خارج و به مراسمی خطرناک تبدیل شده است.

بیگدلی بر این عقیده است که نمی توان تنها با آگاه سازی این رسوم غلط را حذف کرد بلکه باید جایگزینی برای آن معرفی شود مردم به جهت نبود جایگزینی برای برپایی این روز، اقدام به برگزاری چهارشنبه سوری و آتش بازی خطرناک می کنند.

وی با انتقاد از اینکه برگزاری مراسم چهارشنبه آخرسال تنها جیب عده ای واسطه گر و سودجو را پُر می کند، می گوید: بیش از ۹۰ درصد مواد محترقه وارداتی است، درحالی که هنوز نتوانسته ایم حتی برای یک سال از ورود مواد محترقه به کشور جلوگیری کنیم.

تلنگر حادثه اردبیل

حادثه انفجار بر اثر انبار مواد محترقه در اردبیل را می توان یک فاجعه وحشتناک تلقی کرد که خانواده های زیادی را در آستانه سال نو، عزادار و سیاه پوش کرده است. در این حادثه، تعدادی از هموطنان تنها به خاطر منفعت یک نفر، جان خود را از دست دادند. در واقع، این حادثه را می توان نمونه ای از همین حوادث چهارشنبه سوری قلمداد کرد که رنگ و لعاب خشونت آن به مراتب بیشتر از آیین سنتی آن است.

۲۱۰ هزار نفر سالانه در کشور دچار سوختگی می شوند

دکتر محمدجواد فاطمی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته، با اعلام اینکه سالانه ۲۱۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می شوند، افزود: سوختگی جزء بیماری های بسیار پرهزینه است بطوریکه برای یک نوبت پانسمان استاندارد می بایست چند میلیون تومان هزینه کرد.

وی با اشاره به اینکه هزینه بستری یک بیمار سوخته بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان برآورد می شود، گفت: هزینه برخی بیماران سوخته نیز به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون هم می رسد.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته با اعلام اینکه بیماران سوخته اغلب از افراد فقیر جامعه هستند، تاکید کرد: سوختگی بیماری فقرا است و اغلب این قبیل بیماران در جامعه رها شده اند زیرا هزینه درمان سوختگی را ندارند.

فاطمی با عنوان این مطلب که در هیچ کدام از بیمارستان های خصوصی کشور بخش سوختگی وجود ندارد، افزود: با توجه به هزینه بالای بیماران سوخته، وجود بخش های سوختگی برای این قبیل مراکز درمانی مقرون به صرفه نیست.

وی با اعلام اینکه میزان سوختگی در کشورمان ۸ برابر متوسط جهانی است، تنها راه حل مشکل سوختگی در کشور را پیشگیری دانست و گفت: با اضافه کردن تخت و بخش های سوختگی نمی توان کار خاصی در زمینه پیشگیری از سوختگی انجام داد. زیرا، فردی که می سوزد دیگر درمان نمی شود.

فاطمی با اعلام اینکه سالانه ۳۰ هزار نفر در کشور بر اثر سوختگی در بیمارستان ها بستری می شوند، افزود: در حدود ۳ هزار نفر از این افراد فوت می کنند

رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر بر اثر سوختگی در ایران خیلی بالاست، گفت: در زمینه درمان سوختگی نیز ۴۰ سال از دنیا عقب هستیم.

راه اندازی کمپین «نه» به خطر

محمد وحدتی هلان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر لزوم برگزاری چهارشنبه آخر سال بر اساس سنت قدیمی جامعه تاکید کرد و گفت: در گذشته چهارشنبه سوری بر اساس آیین متفاوتی از آنچه که امروزه جوانان و نوجوانان به آن گرایش دارند، برگزار می شد در حالی که ما باید به این آیین و رسوم گذشته خود بازگردیم تا ضمن احیای این مراسم به شیوه سنتی، مانع از خسارت های جانی و مالی ناشی از برگزاری خطرناک چهارشنبه آخر سال شویم.

وی افزود: متاسفانه هر ساله به جهت بی دقتی نوجوانان و جوانان زیادی به جهت برگزاری نادرست چهارشنبه آخر سال آسیب زیادی دیده و گاهی افراد جان خود را از دست می دهند در حالی که باید مسئولان تمهیداتی بیاندیشند تا از بروز این گونه آسیب ها جلوگیری کرد. از سوی دیگر، عده ای سودجو برای منفعت خود، به خطرات چهارشنبه سوری دامن می زنند به گونه ای که عمدتا وسایلی را به فروش می رسانند که ممکن است برای جوانان و نوجوانان جذاب بوده درحالی که خطرات بسیار زیادی برای آنها به همراه دارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با یادآوری راه اندازی کمپین «نه» به چهارشنبه سوری پرخطر، گفت: در این میان لازم است رسانه های همگانی وارد عمل شوند و خانواده ها و جوانان را از خطرات زیاد استفاده از ابزارهای پرخطر چهارشنبه سوری آگاه کنند زیرا خطرات این روز، نه تنها خانواده ها را بلکه جامعه را نیز با خطر مواجه خواهد کرد.

ضرورت برخورد پلیس و دستگاه قضائی با متخلفان

عباس گودرزی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه لازم است نیروی انتظامی و دستگاه قضائی بدون رودربایستی برخورد جدی با متخلفان داشته باشند، گفت: آداب و رسوم غلط و نادرست خلاف شرع و عقل است و باید کنار گذاشته شود، چراکه شایسته فرهنگ ایرانی نیست.

وی افزود: شیوه برگزاری چهارشنبه سوری طی سال های اخیر شیوه غلطی است که باید اصلاح شود زیرا تبعات آن تا حدی است که جامعه را با مشکلاتی روبرو می کند و باید برای آن چاره اندیشی شود. لذا، می طلبد با عزم همگانی و با کمک رسانه ها به ویژه رسانه ملی و نقش تاثیرگذار آموزش و پرورش بتوان از آسیب های ناشی از این معضل جلوگیری کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: علاوه بر فرهنگسازی برای برگزاری چهارشنبه سوری بدون خطر، لازم است نیروی انتظامی و دستگاه قضائی بدون رودربایسی برخورد جدی با متخلفان داشته باشند و از سودجویی عده ای که تنها به منافع خود فکر می کنند، جلوگیری کنند.

«سرخی من از تو» با ایثار خون در روزهای پایانی سال

در همین حال، روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: امسال حادثه ها و بلایا بر سر امید مردم آوار شدند. پلاسکو فرو ریخت؛ جوانان خدومی از میانمان رخت بربستند اما مردم بیش از هر زمانی احساس همبستگی نمودند. جرقه عشق به همنوع یکبار دیگر در دلهای شهروندان زبانه کشید. هر کس به راهی رفت، عده ای به صفوف اهداء خون پیوستند نیاز به خون خیلی زود برطرف شد، نیاز به عشق همچنان پا بر جا ماند. سازمان انتقال خون با پویش از یلدا تا نوروز تلاش نمود که این عشق را همچنان پویا نگه دارد. سرچشمه جوشان عشق در رگ های اهداکنندگان در جریان بود و مصرف کنندگان این ماده حیاتی را همچنان به آینده امیدوار نگه می داشت. اکنون به پایان سال نزدیک می شویم به روزهای منتهی به تعطیلات نوروز، روزهایی که همه درگیر دید و بازدید هستند مشغله آغاز روزی نو و سالی نو که شاید اهداء خون را به محاق فراموشی سپارد.

از این رو است که با شما عهد بسته ایم در هفته منتهی به پایان سال با تمام امکانات پذیرای قدوم عاشقانه اهداکنندگان عزیز خون باشیم. عهد بسته ایم که سرخی عشق را برای تعطیلاتی بدون دغدغه به میزان کافی ذخیره نمایم. پیمانمان با شما پایان دادن به ایجاد صداهای ناهنجار و آزار دهنده و بازگشت به شور " سرخی من از تو" باشد. عهد بسته ایم که به یاد آتشنشانان شهیدمان که در حادثه پلاسکو جلوه ایثار را به مقابل دیدگانمان گستراندند، از خطر ورزی و انفجار خودداری کنیم و با ایثار خون خود به نیازمندان، مریدان آن تمثال های ایثار و گذشت که بر آتش زدند، باشیم.


منبع:خبرگزاری مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .