تبیان، دستیار زندگی
رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: حوزه علمیه مولد فرهنگ است، ازاین رو مولد باید تولیدگر باشد به این معنی که تولید بهینه، استاندارد و مطمئن داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رئیس شورای حوزه علمیه خراسان شمالی:

دشمن غارت فرهنگی را آغاز کرده است

دشمن غارت فرهنگی را آغاز کرده است

رئیس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: حوزه علمیه مولد فرهنگ است، ازاین‌رو مولد باید تولیدگر باشد به این معنی که تولید بهینه، استاندارد و مطمئن داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، ظهر امروز در جمع طلاب و علمای استان مقیم حوزه علمیه قم، در بجنورد با اشاره به اینکه مدیریت جامعه دینی، اعمال سیاست، گسترش فرهنگ  و ... همه به‌وسیله فقه انجام می‌شود، اگفت: در تمام حوزه‌های دین، کارشناسان باید به‌صورت عمیق دین را بشناسند و شخصیتشان تولد پیدا کند وقتی شخصیت آن‌ها تولد و تشخص پیدا کرد و خودشان ازلحاظ فرهنگی بار معنوی و علمی پیدا کردند، نوبت تولید می‌رسد که نباید آن‌ها در مرحله تولد بمانند و باید تولید کنند،  یعنی آن‌هایی که به دین رسیده‌اند به دیگران برسانند فرهنگ را در متن جامعه دینی تولید کنند

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی با بیان اینکه طعام و تغذیه فرهنگی خیلی مهم است، ولی گام دوم اطعام فرهنگی است، اظهار داشت: اطعام وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً همان‌طور که در بحث طعام جسمی اطعام بعد از طعام خیلی مهم و وظیفه است. در مسائل علمی فرهنگی نیز اطعام باید داشته باشیم.

امام‌جمعه بجنورد یادآور شد: چند سال پیش در بجنورد طرحی در ایام محرم مطرح شد مبنی بر اینکه این‌همه غذای جسم برای مردم نذر و وقف انجام می‌دهیم، یک‌بار هم کتاب خریداری کرده و به مردم عزادار هدیه کنیم و بعد از انجام این کار، مردم نیز از این طرح استقبال کردند، لذا باید فقط به فکر طعام و اطعام جسمی نباشیم، چون اطعام روح مهم‌تر است.

رئیس شورای حوزه علمیه خراسان شمالی با تأکید بر اینکه حوزه‌های علمیه باید اولاً خودشان طعام سالم پیدا کنند و وقتی تغذیه فردی‌شان به یک مرحله خاصی رسید نوبت اطعام و انفاق است، گفت: این همان تولید است، یعنی در مرحله تولد نمانیم و زمانی که تولد علمی، فرهنگی و فقهی پیدا کردیم، باید آن به تولید انبوه برسانیم چون جامعه ما، امروز در معرض تهاجم است و اگر دیر بجنبیم، دشمنان همه‌چیز را  غارت می‌کنند.

دشمن غارت فرهنگی را آغاز کرده است

استاد حوزه علمیه خراسان شمالی با اشاره به اینکه غارت فرهنگی و غیرت فرهنگی وجود دارد، اظهار داشت: دشمن غارت فرهنگی را از زمانی که مقام معظم رهبری هشدار دادند، آغاز کرده‌، به‌طوری‌که مسئله غارت جدی است و در مقابل غارت فرهنگی، غیرت فرهنگی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین یعقوبی تأکید کرد: ازاین‌رو به‌جز حوزه‌های علمیه غیرت فرهنگی و دینی را چه کسی باید نشان بدهد و اگر در زمینهٔ فرهنگ می‌بینیم که ارزش‌هایمان را به مسلخ می‌برند و استحاله می‌کنند چه کسی باید در مقابل این لشکر مهاجم بایستد؟ جز حوزه علمیه!

وی با اشاره به اینکه مگر مقام معظم رهبری در چند روز پیش نفرمودند، اگر در تولیدات اقتصادی‌مان بلنگیم، دشمن این خلأ را پر می‌کند و واردات کار را خراب می‌کند، گفت: در مسائل فرهنگی هم همین‌طور است اگر دیر بجنبیم دشمن این خلأها را پر خواهد کرد.

منبع: حوزه نیوز