تبیان، دستیار زندگی

پرندگان شهری خوش صداترند یا پرندگان روستانشین؟ ، جلسه چهارم

تولید صدا در حیوانات بیشتر جنبه ارتباطی دارد. یکی از بهترین نمونه های این نوع ارتباط را می توان در بین پرندگان پیدا کرد. جنس نر در بین پرندگان اغلب جهت همسریابی و تعیین قلمرو خود آواز سر می دهد. کیفیت آواز نشان دهنده ی میزان قدرت، سلامت و هوشیاری پرنده .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرندگان شهری خوش‌صداترند یا پرندگان روستانشین؟ ، جلسه چهارم

پرندگان شهری خوش‌صداترند یا پرندگان روستانشین؟ ، جلسه چهارم

هدف: در پایان به این پرسش‌ پاسخ داده خواهد شد:

 آیا صدای پرندگان یک گونه که در مناطق مختلفی زندگی می‌کنند با هم متفاوت است؟

 آیا این پرندگان زبان هم را می‌فهمند؟

پروژه‌ی پیش‌نیاز: پرنده‌نگری در شهر تهران

 

تولید صدا در حیوانات بیشتر جنبه‌ ارتباطی دارد. یکی از بهترین نمونه‌های این نوع ارتباط را می‌توان در بین پرندگان پیدا کرد. جنس نر در بین پرندگان اغلب جهت همسریابی و تعیین قلمرو خود آواز سر می‌دهد. کیفیت آواز نشان‌دهنده‌ میزان قدرت، سلامت و هوشیاری پرنده‌ نر است، چراكه خواندن به انرژی نیاز دارد و تنها پرندگان قوی می‌توانند آوازی بلند و مداوم بخوانند. آواز پرندگان معمولاً شامل اصوات طولانی و دلپذیری است که به گوش خوش‌آیند می‌آید و دارای ساختاری تکراری است. البته پرندگان گاهی از اصوات كوتاه نیز استفاده می‌كنند. آواز معمولاً حالتی عاشقانه دارد، در حالیکه اصوات كوتاه نوعی ابزار ارتباطی برای آگاهی دادن است. پرندگان معمولاً آواز را در حالت نشسته سر می‌دهد، اما بعضی از گونه‌ها در حال پرواز نیز نغمه‌سرایی می‌کنند. بعضی از گونه‌ها نیز توانایی کنترل دو جانبه بخش تولید صدا را داشته و به این ترتیب می‌توانند در یک لحظه دو صدا تولید کنند.

آواز هر گونه از پرندگان مختص به خود بوده و از گونه دیگر متفاوت است و هر عضوی از جمعیت گونه بر اثر آموزش می‌تواند با حفظ مشخصات اصلی صوتی گونه، صدای خاص خود را داشته باشد.

 

دانستنی‌های مورد نیاز برای انجام پروژه

- پرندگان چگونه تولید صدا می‌كنند؟

- چگونه می‌توان آواز پرندگان را به خوبی ثبت و بررسی كرد؟

- دستگاه تنفس پرندگان چگونه به تولید صدا در آنها تولید می‌كند؟

- یك پرنده چند نوع صوت می‌تواند تولید كند؟

- چرا پرندگان در بین آوازهای خود سكوت می‌كنند؟

- آیا پرندگانی از گونه‌های مختلف می‌توانند با آواز خواندن با هم ارتباط برقرار كنند؟

- آیا پرندگانی كه از یك گونه هستند، اما از نظر جغرافیایی با هم فاصله دارند آواز یكسانی می‌خوانند؟

مواد و وسایل مورد نیاز

- وسیله‌ی ضبط صدای پرندگان

مراحل انجام پروژه

برای انجام این پروژه به وسیله‌ای برای ضبط صدای پرندگان نیاز دارید. می‌توانید این بررسی‌ها را روی هر پرنده‌ای كه دوست داشته و یا در دسترس شماست انجام دهید. فقط باید سعی كنید كه آن پرنده را در دو محیط مختلف پیدا كنید. برای مثال اگر پرنده مورد نظر شما برای این آزمایش گنجشك است، صدای یك گنجشك شهری و صدای یك گنجشك در حومه‌ شهر مثل مزارع را ضبط كرده و با هم مقایسه كنید.

در بخش بعدی كار خود، سعی كنید صدایی را كه از پرنده‌ مورد نظر ضبط كرده‌اید برای خودش پخش كرده و واكنش آن را ثبت كنید. سپس صدای پرنده‌ی شهری را برای پرنده‌ غیرشهری پخش كرده و ببینید واكنشی نشان می‌دهد یا خیر. آیا این پرنده‌ها زبان هم را می‌فهمند؟

به نظر می‌رسد صدای پرندگانی که در جنگل‌های انبوه زندگی می‌کنند فرکانس بم‌تری داشته و از صدای زیر- فرکانس پرندگان نواحی علف‌خیز، کش دارتر است. در نواحی شهری نیز صدای پرندگان زیر‌تر و بلند‌تر است.


شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

پرنده نگری در شهر تهران، جلسه اول

شناسایی پرندگان، جلسه دوم

نتایج قابل مشاهده پرندگان، جلسه سوم

پرندگان شهری خوش‌صداترند یا پرندگان روستانشین؟ جلسه چهارم

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: پریسا صحرا نوردفرد

تنظیم: نسرین صادقی