تبیان، دستیار زندگی
یکی از مواردی که دانش آموزان نیاز به تمرین و تکرار دارند در درس ریاضیات مبحث تساوی کسر ها می باشد در این قسمت ما برای شما دانش آموزان یک بازی سرگم کننده و در عین حال آموزنده قرار داده ایم ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تساوی کسر ها

تساوی کسر

یکی از مواردی که دانش آموزان نیاز به تمرین و تکرار دارند در درس ریاضیات مبحث تساوی کسر ها می باشد در این قسمت ما برای شما دانش آموزان یک بازی سرگم کننده و در عین حال آموزنده قرار داده ایم تا به وسیله انجام این بازی بتوانند در  این مبحث توانایی لازم برای انجام این قسمت را به دست آورند.

مفهوم کسر و تساوی:

در کارگاه های آموزش روش تدریس وقتی از معلم ها پرسیده می شود، ½ به چه معناست معمولا پاسخ می دهند یک بخش از دو بخش یا یک قسمت از دو قسمت. با چنین تعریفی روشن است که چرا دانش آموزان نمی توانند مفهوم کسر را به درستی درک کنند. نکته کلیدی در این تعریف آن است آنچه کسر را معنا می دهد، این است که یک "کل" به قسمت های "مساوی" تقسیم شده باشد در این حالت، صورت کسر مقدار تعیین شده و مخرج کسر، تعداد قسمت های مساوی را نشان می دهد. این توضیح ساده ای برای آموزش مفهوم کسر است و به دانش آموزان توضیح می دهد که یک شکل کلی یا به عبارتی "کل" به چند قسمت مساوی تقسیم شده است. حالت برعکس این توضیح این است که با در کنار هم گذاشتن این قسمت های مساوی باید بتوانیم شکل کلی را دوباره بسازیم. صورت کسر نیز نشان دهنده این است که چند قسمت از کل قسمت های این شکل کلی را در نظر گرفته ایم. بنابراین در پاسخ به سوال اول در مورد اینکه ½ به چه معناست پاسخ صحیح این است که  1 قسمت از 2 قسمت مساوی.

نحوه انجام بازی:

در این بازی هنگامی که بازی برای شما نمایش داده می شود، تعدادی مربع که با اعداد مختلف پر شده اند مشخص شده شما در این قسمت جواب ها را مشاهده می کنید. در قسمت پایین صورت مساله نوشته شده است شما باید هرکدام از مربع ها را با توجه به صورت مساله رون قسمت مناسب قرار دهید. اگر جواب هان نوشته شده توسط شما درست باشد مربه ها در قسمت خالی می ماند و در غیر این صورت به سر جای اصلی خود بر می گردند.

برای دانلود فایل آموزشی اینجا کلیک کنید.

مرکز یادگیری سایت تبیان-علی کلوت