تبیان، دستیار زندگی
افرادی که دچار افسردگی تعطیلات می شوند و یا سابقه آن را دارند باید با آموختن راهکارهای مناسب، خود را از ابتلا به این نوع افسردگی حفظ کنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

20 راه مقابله با افسردگی در تعطیلات نوروز

هنگام تعطیلات افسرده بودن بسیار بد و طاقت فرساست. افراد بسیاری در تعطیلات احساس افسردگی می‌کنند و چندان شاد نیستند. افرادی که دچار افسردگی تعطیلات می‌شوند و یا سابقه آن را دارند باید با آموختن راهکارهای مناسب، خود را از ابتلا به این نوع افسردگی حفظ کنند. بدین ترتیب نه تنها می‌توانند از این افسردگی رها شوند، بلکه از تعطیلات خود نیز لذت خواهند برد.

بخش سلامت تبیان

افسردگی

دلایل رایج افسردگی تعطیلات

اضطراب: معمولا نداشتن وقت کافی برای انجام انبوه کارهای مربوط به سال نو، شلوغی خیابان‌ها و البته دیدن نگرانی‌ها و عجله بقیه مردم، فرد را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن این اضطراب، افسردگی می‌آورد.

خستگی: خستگی ناشی از کارهای خانه و محل کار و آماده شدن برای تعطیلات سال نو، فرد را بسیار خسته و در نهایت افسرده می‌کند.

مشکلات خانوادگی: افرادی که با خانواده و برخی از اقوام خود مشکل دارند، معمولاً هنگام تعطیلات از اینکه مجبور هستند آن‌ها را ببینند و احتمالاً خاطرات تلخ گذشته را مرور کنند، دچار افسردگی می‌شوند.

تنهایی: برخی از افراد بسیار تنها هستند و بودن در محل کار و یا کلاس‌های مختلف، آن‌ها را شاد نگه می‌دارد. تعطیلات به علت اینکه باعث تنها شدنشان می‌شود، افسرده‌شان می‌کند.

توقعات غیرواقعی: برخی از مردم نسبت به روزهای تعطیلات بسیار هیجان زده هستند و فکر می‌کنند، به آنها بسیار خوش می‌گذرد و وقتی توقعاتشان برآورده نمی‌شود، افسرده می‌شوند.

روش‌های مقابله با افسردگی تعطیلات

درک احساسات

1- توقعات خود را در حد متعادل نگه دارید.

به خود بقبولانید که تعطیلات، زمانی برای استراحت است و کمی بیش از روزهای دیگر خوش می گذرد و تصور نکنید که باید اتفاق‌های بسیار فوق العاده ای در این روزها رخ دهد و همه چیز بسیار رؤیایی باشد. از این روزها انتظارات معقولی داشته باشید.

2- کاری متفاوت‌تر از همیشه انجام دهید.

خودتان را به آب و آتش نزنید که حتماً تمام سنت‌های مربوط به سال نو را به جای آورید، مثلاً اگر نتوانستید سفره هفت سین پرزرق و برق بیندازید، آن را تبدیل به معضلی برای ذهن و روح تان نکنید

امسال تعطیلات، سعی کنید کاری متفاوت از سال گذشته انجام دهید تا جذابیت تعطیلات برایتان بیشتر شود، مثلاً به کاری که دوست داشتید، انجام دهید اما وقتش را پیدا نمی‌کردید، برسید. یا به تئاتر بروید و یا با اعضای خانواده‌تان قرار بگذارید، به جای هدیه دادن به یکدیگر، پول هدایا را صرف امور خیریه کنید.

3- به سیستم حمایتی خود تکیه کنید.

اگر سابقه ابتلا به افسردگی را دارید، به دوستان و همچنین خانواده‌تان نیاز دارید تا وقتی حال خوشی ندارید، به کمک تان بیایند. بنابراین هنگام تعطیلات با دوستان و خانواده‌تان وقت بگذرانید. یا اگر مشکل است، حداقل تماس تلفنی با آنها داشته باشید.

4- به بدترین‌ها فکر نکنید.

برخی از مردم سطح توقعات خود از تعطیلات را آنقدر پایین می‌آورند که باز هم دچار افسردگی می‌شوند. آن‌ها معمولاً تصور می‌کنند که تعطیلات به آنها خوش نخواهد گذشت و حتی روزهای بعد از آن بسیار بد و ناراحت کننده خواهد بود. برای رهایی از این نوع افسردگی، هرگز به احتمالات بد فکر نکنید.

5- موارد بی اهمیت را رها کنید.

خودتان را به آب و آتش نزنید که حتماً تمام سنت‌های مربوط به سال نو را به جای آورید، مثلاً اگر نتوانستید سفره هفت سین پرزرق و برق بیندازید، آن را تبدیل به معضلی برای ذهن و روح تان نکنید. از سال نو و تعطیلات لذت ببرید.

6- کارهای داوطلبانه انجام دهید.

با پیوستن به موسسه‌های خیریه می‌توانید به افرادی که نیاز به کمک دارند، یاری برسانید. تجربه ثابت کرده است، کمک به دیگران، روح خسته و مضطرب آدم را آرامش می‌بخشد.

خانواده و اقوام

1- از مشکلات دوری کنید.

درست است که باید به اعضای خانواده توجه نشان داد و تعطیلات هم بهترین زمان برای گذراندن وقت با آنهاست، اما اگر کسی در خانواده و یا اقوام تان هست که هر وقت او را می‌بینید، غمگین می‌شوید، باید برخورد کمی با او داشته باشید. یک سلام و احوالپرسی مختصر کفایت می‌کند و هرگز با او وارد گفتگو نشوید.

خریدن هدیه برای عزیزان، احساس خوبی دارد. اما اگر سعی دارید هدیه‌ای عالی و بی نظیر تهیه کنید و نتوانید به هدفتان برسید، دچار اندوه و افسردگی می‌شوید. خود هدیه با ارزش است، نه قیمت آن

2- کمک بخواهید.

هنگام انجام کارهای خانه، از همسرتان و یا دیگر اعضای خانواده‌تان کمک بگیرید. البته به آنها توضیح دهید چه می‌خواهید. بدین ترتیب کارها، خوب و مرتب پیش خواهد رفت و مضطرب و در نهایت افسرده نخواهید شد.

3- به مواردی که از کنترل تان خارج‌اند، توجه نکنید.

ممکن است از دست پدر یا مادرتان بر سر چیزی عصبانی باشید، اما به یاد داشته باشید شما نمی‌توانید نسبت به آنها بی احترامی کنید و یا کنترل آنها را به دست بگیرید. فقط باید مراقب واکنش‌های خود باشید و با آنها مدارا کنید.

4- سنت‌های خانوادگی جدید ابداع کنید.

گاهی اوقات افراد از سنت‌های تکراری خانوادگی‌شان خسته می‌شوند و همین موضوع آنها را خسته و افسرده می‌کند. می‌توانید روش‌های جدیدی ابداع کنید که برایتان مفهوم بیشتری داشته باشند و از آنها لذت ببرید.

5- برای یاد کردن عزیزان تان روش‌های مثبت بیابید.

تعطیلات معمولا خاطره عزیزانی را که به هر دلیلی دیگر کنارمان نیستند، به یادمان می‌آورد. به جای اینکه گرفتار اندوه و افسردگی شوید، با انجام کاری، یاد و خاطره آنها را گرامی بدارید، مثلا با اعضای خانواده‌تان به رستوران بروید و یاد عزیزتان را زنده نگه دارید.

مهمانی‌ها

1- سرتان را شلوغ نکنید.

به هر مهمانی که دعوت می‌شوید، پاسخ مثبت ندهید. فقط آن مهمانی‌هایی را که واقعا از بودن در آنجا لذت می‌برید، بپذیرید.

2- بیشتر از خواست تان در مهمانی نمانید.

رفتن به مهمانی شما را متعهد نمی‌کند که تا لحظه ی آخر در آنجا بمانید. هر موقع احساس کردید دیگر نمی‌توانید ادامه دهید، از میزبان تشکر کرده و خداحافظی کنید. نگران نباشید میزبان مسلما متوجه خواهد شد که شما نگران کارهای دیگرتان هستید.

در تعطیلات هم مانند هر زمان دیگر، از برنامه روزمره خود- البته با کمی تغییر- پیروی کنید. دیر از خواب بیدار نشوید و یا شب زنده داری نکنید

3- با خودتان همراهی داشته باشید.

اگر به یک مهمانی رسمی دعوت شده‌اید و تنها رفتن برایتان سخت است، از یکی از اعضاء خانواده و یا دوستتان بخواهید که شما را همراهی کند. در این صورت حال بهتری خواهید داشت.

خرید نوروز

1- دنبال یک هدیه عالی نباشید.

خریدن هدیه برای عزیزان، احساس خوبی دارد. اما اگر سعی دارید هدیه‌ای عالی و بی نظیر تهیه کنید و نتوانید به هدفتان برسید، دچار اندوه و افسردگی می‌شوید. خود هدیه با ارزش است، نه قیمت آن.

2- اینترنتی خرید کنید.

معمولاً در روزهای نزدیک به تعطیلات نوروز، مردم برای خرید به بازارها رفته و خیابان‌ها بسیار شلوغ می‌شوند. اگر می‌خواهید گرفتار اضطراب ناشی از شلوغی خرید نشوید، می‌توانید خرید اینترنتی انجام دهید و آرامش تان را حفظ کنید.

3- هوشمندانه خرج کنید.

هنگام تعطیلات نوروزی، خرج کردن خیلی راحت است. اما باید حد و مرزی برای خودتان قائل شوید تا پس از آن، گرفتار بی پولی و اضطراب و افسردگی ناشی از آن نشوید.

مراقبت از خود

1- برنامه‌ای منظم داشته باشید.

در مصرف خوراکی‌های چرب و شیرین افراط نکنید. خوردن غذای سالم، حال انسان را از نظر جسمی و روحی، خوب می‌کند

در تعطیلات هم مانند هر زمان دیگر، از برنامه روزمره خود- البته با کمی تغییر- پیروی کنید. دیر از خواب بیدار نشوید و یا شب زنده داری نکنید. در حقیقت به هم ریختن نظم زندگی عادی به ویژه خواب، شما را دچار خستگی و افسردگی می‌کند.

2- ورزش کنید.

اگر از فواید ورزش آگاهی داشته باشید، به هیچ ترتیبی آن را از دست نمی‌دهید. ورزش ضد اضطراب و ضدافسردگی نیرومندی است. می‌توانید انجام دادن کارهای روزمره‌تان را به نوعی ورزش تبدیل کنید، مثلاً پیاده به مغازه رفته و خریدهایتان را انجام دهید.

3- برنامه غذایی صحیحی داشته باشید.

معمولاً در مهمانی‌هایی که هنگام تعطیلات برگزار می‌شود، خوراکی‌های مملو از چربی و قند وجود دارد. مراقب باشید در مصرف این خوراکی‌ها افراط نکنید. خوردن غذای سالم، حال انسان را از نظر جسمی و روحی، خوب می‌کند.

با توجه به راهنمایی‌های فوق می‌توانید از تعطیلات تان لذت ببرید و افسردگی را از خودتان دور کنید.


منبع : زندگی آنلاین

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.