سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هر سال، چند هفته قبل از عید، دیالوگ های عاشقانه ای راجع به تحویل سال، بین زنان و مردان خانواده ها رد و بدل می شود. بعضی از این گفتگو ها به خیر و خوشی تمام می شود، بعضی شان باعث درگیری و پرتاب ماهیتابه و احیانا خونریزی می شود، بعضی با قهر و اخم هنوز هم ادا
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : علی نیک سرشت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کدام تحویل سال، کدام خانواده؟

هر سال، چند هفته قبل از عید، دیالوگ های عاشقانه ای راجع به تحویل سال، بین زنان و مردان خانواده ها رد و بدل می شود. بعضی از این گفتگو ها به خیر و خوشی تمام می شود، بعضی شان باعث درگیری و پرتاب ماهیتابه و احیانا خونریزی می شود، بعضی با قهر و اخم هنوز هم ادامه دارد و بعضی هم بی نتیجه رها می شود.

علی نیک سرشت- بخش خانواده ایرانی تبیان

کدام تحویل سال، کدام خانواده؟

شوهر به همسر می گوید: شما مثل اینکه یادت رفته ها ! و همسر محترم در حالیکه چانه اش را بالا می اندازد و چشمانش را نازک می کند می گوید: نه اتفاقا حسابش رو دقیق دارم!! شوهر اما از رو نمی رود و ادامه می دهد: بابا جان! همین سال پیش نبود که عموی مادر شما، دو روز مانده به عید، گفتن دلم برای برادرزاده ام و دخترش قد یه عدس کوچیک شده! عید رو بیاین پیش ما ؟! نگفت ؟ بعدشم مادر و پدر و شما با بغض و خواهش ما رو بردن شهرستان پیش عموی محترم جنابعالی؟ 

و همسر که انگشتانش از شدت بهم فشار داده شدن رنگ ندارد، پاسخ های رگباری اش را در ذهنش مرور می کند، نفسی می گیرد و شروع می کند....

اصطلاح معروفی بین مشاوران ازدواج متداول است که می گوید: ازدواج مثل کنکور است، اگر با موفقیت سپری شود تازه باید برای بعد از آن فکر و برنامه داشت.

اگر همه تلاش تان را کردید و نتوانستید جمع های دورهمی که قبل از این اشاره شد را تدارک کنید، از اصل قدیمی (یکی من یکی تو) استفاده کنید

یکی از چالش های همیشگی بین همسران گرامی، همین نوروز باستانی عزیز است. در نظر همه ما این یک آیین ایرانی کهن و مبارک است، اما با بعضی بد اخلاقی ها، تمامی شیرینی های آن تبدیل به زهر می شود. سوال اساسی این است که نوروز در کنار کدام خانواده عید را سپری کنیم؟ 

خانواده شوهر مقدم ترند یا خانواده همسر؟به واقع خون کدام رنگین تر است؟

واقعیت این است که فی نفس ذاته! هیچ کدام از خانواده ها بر دیگری برتری ندارد. یعنی هیچ قانون از پیش تعیین شده ای نمی تواند تعیین کند که هر سال شمسی در موعد نوروز، دستورالعمل حضور در خانواده ها به چه صورت باید باشد. اما از آنجا که ممکن است شما هم در گیر این چالش ها و مسائل باشید، ما سعی می کنیم دو راهکار ساده را برایتان مطرح کنیم تا به حول و قوه الهی از دردسر و ناراحتی های احتمالی تان کاسته شود.

یکی برای همه، همه برای یکی!

بهترین و شاید دم دستی ترین راه حل، این است که بتوانید به نوعی همه خانواده ها را در کنار یکدیگر جمع کنید. از چند هفته قبل از عید برنامه نوروز را با همسرتان تنظیم کنید. از خانواده هایتان به صورت تلفنی قول بگیرید که در زمان تحویل سال به کسی وعده نکنند.

با یک برنامه ساده و یک پذیرایی محترمانه، برنامه دورهمی خاطره انگیزی را تدارک کنید. هم پدر و مادر شما، هم پدر و مادر همسر شما، می خواهند موقع سال تحویل در کنار فرزندشان باشند، خب چه چیز بهتر از اینکه همگی با هم در یک مکان جمع شوند.

اگر هنوز مستقل نشده اید و در منزل خودتان نقل مکان نکرده اید، یکی از خانه های والدین را انتخاب کنید و از والدین دیگر دعوت کنید به آن جا تشریف بیاورند. اما یادتان باشد که شما باید میزبان باشید!

این موضوع را به طور جدی پیگیری کنید و بر آن اصرار بورزید که همه کارها را خودتان انجام دهید. این روش به قدری موثر است که ذره ای دلخوری و ناراحتی برای کسی باقی نخواهد گذاشت؛ به علاوه اینکه به یک سنت خیر دائمی تبدیل می شود و دیگر حساب سال های بعدی از همین حالا مشخص است. هر دو خانواده می دانند که دم عید با هم یک جا خواهند بود.

باجناق ها و جاری ها، برادر زن ها و خواهر شوهر ها !

نکته ای که ممکن است باقی بماند این است که باجناق و جاری و غیره و ذلک هم والدینی دارند که با والدین ما مشترک نیستند. این یعنی که درخواست همراهی لحظه سال تحویل از سمت آنان هم مطرح است. 

نگران این موضوع نباشید، راه حل قبلی ما همچنان کاربردی است. اگر می خواهید از پس این مشکل هم بربیابید کافی است از این عزیزان هم خواهش کنید تا لحظه تحویل سال را در کنار شما بگذرانند. اگر منزل تان مناسب این کار نیست از منزل بزرگ تر یکی از خانواده ها استفاده کنید.

تدارک برنامه را به صورت مشترک با بقیه خانواده ها انجام دهید و به آن ها توضیح دهید که قدیمی های ما همه همین کار را می کردند از این جهت که جمع های ایرانی، هر چه شلوغ تر باشند، گرم تر و صمیمی ترند.

این ایده نه تنها کدورت های جزیی بین افراد را ناخودآگاه برطرف می کند بلکه باعث می شود شما و همسرتان به عنوان زوج گرم و گل فامیل در ذهن ها باقی بمانید و همه دعاگوی شما به خاطر پیشنهاد خوب تان باشند.

با یک برنامه ساده و یک پذیرایی محترمانه، برنامه دورهمی خاطره انگیزی را تدارک کنید. هم پدر و مادر شما، هم پدر و مادر همسر شما، می خواهند موقع سال تحویل در کنار فرزندشان باشند، خب چه چیز بهتر از اینکه همگی با هم در یک مکان جمع شوند

اما اگر نشد!

اگر همه تلاش تان را کردید و نتوانستید جمع های دورهمی که قبل از این اشاره شد را تدارک کنید، از اصل قدیمی (یکی من یکی تو) استفاده کنید. در یک جمع خانوادگی که اوضاع بر وفق مراد است و هر دو خانواده حضور دارند، اعلام کنید که امسال قصد دارید لحظه سال تحویل را در کنار کدام خانواده باشید.

علت های تصمیم تان را به وضوح ذکر کنید و تاریخچه نوروزهای قبلی را یادآوری کنید تا سو تفاهمی ایجاد نشود. البته به طور شفاهی و مشخص به خانواده ای که پیش آن ها نخواهید بود بگویید که به سرعت برای عید دیدنی مزاحم شان می شوید.

خانواده ها با این توضیحات شما درک خواهند کرد که این تصمیم گیری برای شما دو نفر دغدغه مهمی بوده و این تصمیم شما را که با برخورد خوب تان همراه شده خواهند پذیرفت.

در آخر امیدواریم که موضوع سال تحویل و اینکه در کنار کدام خانواده باشید،هیچ گاه برای شما زوج های ایرانی به چالش و نگرانی تبدیل نشود و به خوشی و سلامتی از پس این تصمیم گیری زندگی مشترک هم بر بیایید.

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین
x