تبیان، دستیار زندگی
جوش های سر سیاه بر سلامتی انسان تاثیری ندارند، اما می توانند از نظر زیبایی آزاردهنده باشند، زیرا ظاهری چرب و پر از لکه به پوست می بخشند. در این مطلب با چند ماسک خانگی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 ماسک برای جوش های سر سیاه

جوش های سر سیاه بر سلامتی انسان تاثیری ندارند، اما می توانند از نظر زیبایی آزاردهنده باشند، زیرا ظاهری چرب و پر از لکه به پوست می بخشند. در این مطلب با چند ماسک خانگی که در صورت استفاده منظم به پاکسازی پوست و مقابله با این مشکل کمک می کنند، بیشتر آشنا می شویم.

بخش سلامت تبیان

جوش سر سیاه

جوش های سر سیاه یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند. این جوش های کوچک پوستی، به ویژه در منطقه T صورت انسان (پیشانی، بینی، و چانه) پدیدار می شوند. جوش های سر سیاه زمانی شکل می گیرند که منافذ پوست به واسطه تولید چربی بیش از اندازه، ذرات موجود در هوا و سلول های مرده ی پوست مسدود شوند. هنگامی که منافذ پوست مسدود شوند، چربی طبیعی پوست نمی تواند به سطح آن جاری شود و با گذشت زمان سخت تر شده و به واسطه قرار گرفتن در معرض اکسیژن هوا به رنگ سیاه در می آید.

وجود جوش های سر سیاه بر سلامت انسان تاثیرگذار نیست، اما می تواند از نظر زیبایی آزاردهنده باشد، زیرا ظاهری چرب و پر از لکه به پوست می بخشد. در برخی موارد جوش های سر سیاه نشان دهنده تغییرات هورمونی چشمگیر، به ویژه در فعالیت آندروژن ها هستند.

خوشبختانه روش های طبیعی بسیاری برای مقابله با جوش های سر سیاه در دسترس هستند، بدون این که به پوست آسیبی برسد و یا نیاز به درمان های پر هزینه باشد. در ادامه با چند ماسک خانگی که در صورت استفاده منظم به پاکسازی پوست و مقابله با این مشکل کمک می کنند، بیشتر آشنا می شویم.

ماسک آناناس و عسل

ترکیب آناناس و عسل می تواند گزینه درمانی خوبی برای افزایش طراوت و پاکسازی پوست باشد و با استفاده از آن می توان با جوش های سر سیاه آزاردهنده نیز خداحافظی کرد. این دو ماده pH طبیعی پوست را بدون ایجاد خشکی بیش از اندازه یا دیگر عوارض جانبی نامطلوب تنظیم می کنند. ماسک آناناس و عسل به لطف محتوای آنتی اکسیدانی فوق العاده خود، در پیشگیری از پیری زودرس پوست نیز موثر است.

مواد تشکیل دهنده:

- یک برش آناناس

- دو قاشق غذاخوری عسل (50 گرم)

آماده سازی:

دارچین و عسل یک محصول مرطوب کننده و مقوی را برای محافظت از پوست و کاهش آکنه و جوش های سر سیاه تشکیل می دهند. هر دو ماده سرشار از آنتی اکسیدان هستند و از پیری زودرس سلولی نیز پیشگیری می کنند

مواد تشکیل دهنده ماسک را در یک مخلوط کن بریزید و تا زمان شکل گیری یک ترکیب نرم آنها را مخلوط کنید. محصول به دست آمده را روی مناطق جوش دار بمالید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند. پس از آن، پوست خود را شستشو دهید و این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

ماسک ژلاتین و شیر

ژلاتین یک ماده سرشار از مواد مغذی است که به پاکسازی مواد زائد مسدود کننده منافذ پوست کمک می کند. در ترکیب با اندکی شیر، ماسکی موثر در زمینه از بین بردن جوش های سر سیاه و هر گونه تجمع سلول مرده پوست تشکیل می دهد.

مواد تشکیل دهنده:

- یک قاشق غذاخوری ژلاتین بدون طعم (7 گرم)

- شش قاشق غذاخوری شیر (60 گرم)

آماده سازی:

ژلاتین را با شیر ترکیب کنید تا یک خمیر غلیظ شکل بگیرد. این خمیر را به مدت 10 ثانیه در مایکروفر قرار دهید و سپس زمانی که به اندازه کافی سرد شد، آن را روی مناطق جوش دار بمالید. اجازه دهید خمیر به مدت 15 دقیقه روی پوست باقی بماند و سپس آن را با دقت پاک کنید. پوست خود را با آب گرم شستشو دهید و این کار را سه بار در هفته تکرار کنید.

گوجه فرنگی و ژل آلوئه ورا

ماسک گوجه فرنگی و آلوئه ورا

آنتی اکسیدان های موجود در گوجه فرنگی و قدرت آبرسانی آلوئه ورا در کنار یکدیگر، ترکیبی فوق العاده برای پاکسازی و افزایش شادابی پوست ایجاد می کنند.

مواد تشکیل دهنده:

- یک عدد گوجه فرنگی رسیده

- دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا (30 گرم)

آماده سازی:

مواد تشکیل دهنده را در یک مخلوط کن بریزید و تا زمانی که به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند به مخلوط کردن ادامه دهید. ترکیب به دست آمده را روی کل صورت خود بمالید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند. پوست خود را با آب گرم شستشو دهید و این کار را یک روز در میان انجام دهید.

ماسک سفیده تخم مرغ و خاک رس

سفیده تخم مرغ و خاک رس، دارای ویژگی های لایه برداری هستند که به پاکسازی پوست و از بین بردن جوش های سر سیاه کمک می کنند.

مواد تشکیل دهنده:

- سفیده یک عدد تخم مرغ

- دو قاشق غذاخوری خاک رس (24 گرم)

آماده سازی:

سفیده تخم مرغ را بزنید و با دو قاشق غذاخوری خاک رس ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را روی مناطق چرب پوست، به ویژه مکان هایی که جوش های سر سیاه دارند، بمالید. اجازه دهید به مدت 30 دقیقه در همان حالت باقی بماند و سپس پوست خود را با آب گرم شستشو دهید. این کار را تا سه بار در هفته انجام دهید.

ماسک دارچین و عسل

دارچین و عسل یک محصول مرطوب کننده و مقوی را برای محافظت از پوست و کاهش ظهور آکنه و جوش های سر سیاه تشکیل می دهند. هر دو ماده سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند و با استفاده منظم، از پیری زودرس سلولی نیز پیشگیری می کنند.

مواد تشکیل دهنده:

- یک قاشق چایخوری دارچین (5 گرم)

- دو قاشق غذاخوری عسل (50 گرم)

آماده سازی:

دارچین و عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی پوست خود بمالید. اجازه دهید به مدت 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس پوست خود را شستشو دهید. این کار را یک روز در میان، پیش از خواب انجام دهید.


منبع : عصر ایران

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.