تبیان، دستیار زندگی
سوختگی یکی از حوادثی است که در کودکان بسیار اتفاق می افتد. شایع ترین علت آن، سوختگی با مایعات داغ در اطفال است. حال این روزها که ممکن است کودک شما در چهارشنبه سوری...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین کار در زمان سوختگی

سوختگی یکی از حوادثی است که در کودکان بسیار اتفاق می افتد. شایع ترین علت آن، سوختگی با مایعات داغ در اطفال است. حال این روزها که ممکن است کودک شما در چهارشنبه سوری دچار مشکل شود، لازم است بدانید چه اقدامات حیاتی را برای کودکی که دچار سوختگی شده، انجام دهید.

مصاحبه: هانیه ورشوچی- بخش سلامت تبیان

دکتر مجید نجفی، متخصص درد و بیهوشی

دکتر مجید نجفی، متخصص درد و بیهوشی می گوید: سوختگی در اطفال بسته به شدت آن به درجات مختلف تقسیم می شود؛

سوختگی درجه یک: فقط روی خارجی ترین لایه پوست تاثیر می گذارد. پوست کمی قرمز می شود و کمی تورم در آن رخ می دهد و کمی دردناک است.

سوختگی درجه دو: اولین و دومین لایه پوست شامل سوختگی می شود. پوست کودک قرمز روشن شده، تورم دارد و تاول می زند و کودک درد شدیدی را تحمل می کند.

سوختگی درجه سه: همه لایه های پوست را شامل می شود و لایه های زیرین را درگیر می کند.

سوختگى درجه چهار: روی پوست زخم تشکیل می شود که مثل زغال سوخته و ممکن است هیچ دردی نداشته باشد، چون اعصابی که به پوست آن ناحیه عصب دهی می کنند از بین رفته اند.

راه های درمان سوختگی کودکان

دکتر مجید نجفی در پاسخ به این سوال که سوختگی را در کودکان چگونه درمان کنیم؟ می گوید: ابتدا کودک را به سرعت از منبع گرما جدا کنید. اگر هر قسمتی از بدن کودک دچار آتش سوزی شده است، او را در پتو، کت یا ملحفه و یا حتی با بدن خودتان بپوشانید و شعله های آتش را خاموش کنید.

لازم است در زمان سوختگی، همه لباس های فرد را از منطقه سوخته خارج کنید،البته در صورتی که مطمئن باشید لباس به زخم نچسبیده است

وی می افزاید: اگر سوختگی در کودک با مواد شیمیایی (مثلا اسیدی) به وجود آمده است، مقادیر بسیار زیادی آب سرد را حداقل برای مدت 5 دقیقه به موضع برسانید. این کار را باید قبل از اینکه لباس کودک از تنش خارج شود انجام دهید.

با انجام این کار از سوختن بقیه اعضای کودک جلوگیری می شود. پس بهتر است 20 دقیقه محل را با آب سرد خنک کنیم. اگر ماده شیمیایی به صورت پودر است، قبل از آب گرفتن پودر از روی پوست زدوده شود.

این متخصص تاکید می کند: اگر کودک با جریان برق دچار سوختگی شده است، ابتدا او را از منبع برق جدا کنید. می توانید این کار را با یک جسم غیر فلزی مانند قاشق چوبی، طناب یا یک کتاب بزرگ انجام دهید. هرگز از دست خود برای این کار استفاده نکنید، چون ممکن است شما نیز دچار برق گرفتگی شوید.

ریختن آب سرد روی محل سوختگی

بهترین کمک در زمان سوختگی

به گفته دکتر نجفی، لازم است در زمان سوختگی، همه لباس های فرد را از منطقه سوخته خارج کنید و در موارد سوختگی شیمیایی با مقادیر زیاد آب سرد، منطقه را شستشو دهید به هیچ وجه از یخ یا روغن استفاده نکنید.

پوست را با یک گاز استریل از عفونت احتمالی محافظت کنید. همچنین با پزشک تماس بگیرید. ممکن است به دستور پزشک بتوانید از پماد خنک کننده استفاده کنید. بسته به سوختگی، پزشک ممکن است توصیه کند که چندین ماه در معرض نور آفتاب قرار نگیرید تا پوست موضع تغییر رنگ پیدا نکند.

وی با اشاره به اینکه سوختگی شیمیایی موضع را با مقادیر زیادی آب شستشو دهید، می گوید: فقط در صورتی لباس ها را در آورید که مطمئن باشید لباس به زخم نچسبیده است.

روی فرد سوخته آب یخ نریزید

آیا در زمان سوختگی از یخ استفاده کنیم؟ وی در پاسخ به این پرسش می گوید: اگر منطقه سوختگی بزرگ است، کودک را در آب سرد غوطه ور نکنید، چون ممکن است باعث شوک شود و از روغن و یخ استفاده نکنید. همچنین کودک را روی زمین بخوابانید و موضع سوختگی را در صورت امکان بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

در موارد سوختگی شیمیایی با مقادیر زیاد آب سرد، منطقه را شستشو دهید به هیچ وجه از یخ یا روغن استفاده نکنید

دکتر نجفی توصیه می کند: به هیچ وجه تاول ها را سوراخ نکنید، چون پوست تاول ها از ابتلا به عفونت پیشگیری می کنند. روی سوختگی را با گاز استریل بپوشانید و کودک را گرم و آرام نگه دارید. هر چه سریع تر با پزشک تماس بگیرید.

نکته آخر

اگر فکر می کنید کودک تان دچار سوختگی جدی درجه یک یا بزرگ درجه دو یا سه شده است و اگر سوختگی ناشی از آتش یا مواد شیمیایی یا سوختگی الکتریکی باشد، مثلا کودک شما وایتکس خورده است، حتما به اورژانس مراجعه کنید.

همچنین اگر کودک شما در نفس کشیدن مشکل دارد و یا سطح هشیاری او کاهش پیدا کرده است، به اورژانس مراجعه كنید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.