تبیان، دستیار زندگی
اگر نوروز مهمان تهران هستید و یا فرصت سفر به دیگر استان های ایران ندارید پایتخت با جاذبه های گردشگری خود میزبان مهمانان نوروزی خود است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از طهران تا تهران

اگر نوروز مهمان تهران هستید و یا فرصت سفر به دیگر استان‌های ایران ندارید پایتخت با جاذبه های گردشگری خود میزبان مهمانان نوروزی خود است.

بخش گردشگری تبیان

از طهران تا تهران

به گزارش تبیان از باشگاه خبرنگاران جوان؛ استان تهران دروازه پایتخت، با توجه به وسعت جغرافیایی و دربرگیری استان‌های کوچک در اطراف خود، برای پایتخت نشین‌هایی که نوروز امسال قصد سفر به اقلیم چهارفصل ایران ندارند، شرایط مناسبی را فراهم کرده تا در خلوتی خیابان ها و آسمان آبی تهران از مکان ها و مناطق مختلف تهران بازدید کنند.

تهران به عنوان پایتخت ایران، در کنار ساختمان‌های دودی قد کشیده خود مناطق ییلاقی بسیاری را دارد که همه ارثیه دوره تاریخی قاجاریه است و توانسته تاریخ این برهه زمانی را از جنوب تا شمال این استان در کاخ موزه‌های خود برای مردم و همچنین توریست‌های خارج از کشور به نمایش بگذارد.

طهران قدیم

وسعت تاریخی و جغرافیایی تهران، مناطق بسیاری از منابع طبیعی، تاریخی، زیارتی و ... را در خود جای داده است، مناطقی که اگر از جنوب تهران و با گذر از کوچه و خیابان های ری، قیام و بازار بزرگ تهران عبور کنیم، تاریخی چند ساله را می بینیم که از صحن و سرای حضرت شاه عبدالعظیم (ع) شروع شده و بازار ری و مسیر قطار دودی واقع در میدان قیام را پشت سر می‌گذارد.

اگر مسیر قطار را ادامه بدهیم به مرکزیت شهر، بازار بزرگ تهران و مجموعه تاریخی میدان ارگ خواهیم رسید، میدانی که کاخ گلستان، ساختمان قوه قضاییه و اولین ساختمان رادیو تهران را در خود جای داده است. اما تور تهران گردی به مرکز شهر ختم نشده و با یک گذر در حوالی خیابان پانزده خرداد تا بهارستان بناها، خیابان ها و موزه هایی می بینیم که هرکدام به نوبه خود به قدمت تهران می افزایند.

الحاقات استان تهران در دوره معاصر

استان تهران به عنوان پایتخت تاریخ معاصری را پشت سر گذاشته است که خیابان بهارستان و میدان آزادی با نماد شاخص ساختمان مجلس ایران و برج آزادی جزو نشانه‌های بارز این تاریخ محسوب می‌شوند.

آب و هوای کوهستانی و به نوعی ییلاقی شمیرانات نظر بسیاری از حاکمان قدیم تهران را از دوره قاجاریه تا پهلوی به خود جلب کرده و هم اکنون کاخ موزه های بسیاری از ادوار تاریخی آن برهه همانند: مجموعه کاخ نیاوران، صاحبقرانیه، سعدآباد و عمارت های بزرگ و کوچک را برای آیندگان به جای گذاشته است

همچنین با گذر از تاریخ دوره پهلوی و سپری کردن روزهای انقلاب اسلامی و خودکفایی استان، با ورود مدرنیته به پایتخت، بنا و نمادهای دیگری مانند برج میلاد، پل طبیعت، بوستان آب و آتش، دریاچه مصنوعی چیتگرو ...به تهران اضافه شد که هر کدام بجز مسئولیت  خدمت رسانی در دیگر فصول سال، در ایام نوروز با بهاری شدن طبیعت این استان میزبان پایتخت نشینان و مسافران این شهر هستند.

منطقه شمیرانات

حاکمان طهران، از قدیم الایام با تقسیم بندی‌های جغرافیایی به منطقه شمالی، جنوبی و مرکزی این استان را به نوعی تقسیم کردند که منطقه شمالی با توجه به قرار گیری‌ اش در دامنه ارتفاعات شهری جزو منطقه شمیرانات جای گرفته و مناطق گردشگری و زیارتی بسیاری را مانند: قله توچال، دربند، درکه، پیست اسکی، بازارچه تجریش، عمارت باغ فردوس و از امامزادگان؛ امامزاده صالح (ع)، امامزاده قاسم (ع) و ... جزو منطقه یک تا دو به شمار می آیند.

اما آب و هوای کوهستانی و به نوعی ییلاقی شمیرانات نظر بسیاری از حاکمان قدیم تهران را از دوره قاجاریه تا پهلوی به خود جلب کرده و هم اکنون کاخ موزه های بسیاری از ادوار تاریخی آن برهه همانند: مجموعه کاخ نیاوران، صاحبقرانیه، سعدآباد و عمارت های بزرگ و کوچک را برای آیندگان به جای گذاشته است.

پارک‌های تهران

گفتنی است؛ تهران در کمربندی اتوبان ،بزرگراه ها و حتی در حومه شهر از شرق تا شمال و یا از غرب تا شمال پارک های بسیاری دارد که هر کدام در ایام نوروز با طبیعت چشمگیر خود میزبان خانواده های تهرانی است.

از جمله این پارک ها می توان به پارک جمشیدیه، لویزان، یاس، شیان در شمال و شمال شرقی استان، مراتع پارک سرخه حصار، منطقه حفاظت شده خجیر در شرق و پارک جنگلی چیتگر و مجموعه دریاچه خلیج فارس، پارک نهج البلاغه و ... در غرب استان تهران اشاره کرد.

سبد فرهنگی نوروز فراموش نشود

نوروز سبد فرهنگی هنری خانواده نیز فراموش نشود، زیرا تمام سینما های استان تهران با اکران فیلم های نوروزی میزبان علاقه مندان هنر هفتم بوده و می تواند روزی دو ساعت بعد از دید و بازدید عیدانه فرصت مناسبی ایجاد کند تا در ایام تعطیل خانواده ها به همراه یکدیگر به سینما بروند.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان